REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Paramount Skydance grozi przeprowadzką z Kalifornii. W tle przejęcie WBD

2026-08-11 17:51
publikacja
2026-08-11 17:51
Dodaj Bankier.pl w Google

Szef koncernu Paramount Skydance, David Ellison, rozważa przeniesienie siedziby firmy poza Kalifornię w związku z batalią prawną dotyczącą przejęcia Warner Bros. Discovery (WBD) — podał we wtorek portal Axios, powołując się na źródło.

Paramount Skydance grozi przeprowadzką z Kalifornii. W tle przejęcie WBD
Paramount Skydance grozi przeprowadzką z Kalifornii. W tle przejęcie WBD
/ Shutterstock / Nanobana

Ellison miał mówić o możliwości przeniesienia działalności Paramount poza Kalifornię podczas spotkania z kierownictwem firmy w ubiegłym tygodniu — poinformowała osoba cytowana przez Axios.

Według doniesień mediów Paramount może w najbliższych miesiącach zacząć planowanie opuszczenia Kalifornii, chyba że Ellison zdoła wynegocjować porozumienie z prokuratorem generalnym tego stanu Robem Bontą. Jego biuro stoi na czele koalicji 12 stanów próbujących zablokować fuzję Paramount z WBD.

Ellison nie wskazał, dokąd mógłby przenieść firmę, ale ma silne związki z Tennessee - zaznaczył serwis. Oracle, gigant technologiczny założony przez jego ojca, Larry'ego Ellisona, przenosi swoją globalną siedzibę do Nashville. Według doniesień przedstawiciele władz Tennessee namawiali Ellisona do przeniesienia do tego stanu również Paramount.

Jak podkreślił portal Axios, przeniesienie firmy poza Kalifornię byłoby mocnym ciosem dla tego stanu. W ostatnich latach Kalifornia zwiększyła zachęty finansowe dla branży filmowej i telewizyjnej, aby przeciwdziałać przenoszeniu produkcji do tańszych lokalizacji, takich jak Georgia, Kanada czy Wielka Brytania.

W ubiegłym tygodniu sędzia federalny w Kalifornii zdecydował, że pozwy kwestionujące przejęcie WBD przez Paramount Skydance zostaną rozpatrzone przez sąd podczas rozprawy w marcu 2027 roku. Proces ma trwać 12 dni i będzie dotyczył zarzutów przedstawionych przez grupę stanów kierowaną przez Kalifornię oraz przez Amerykańską Gildię Scenarzystów. Grupa stanowych prokuratorów twierdzi, że transakcja zagrozi konkurencji na rynku dystrybucji filmów i programów telewizyjnych. Gildia uważa natomiast, że przejęcie ograniczy konkurencję dla scenarzystów. Paramount zapewnia z kolei, że transakcja doprowadzi do zwiększenia produkcji treści i wzmocnienia pozycji Hollywood.

Wakacje na giełdzie

Opóźnienie może kosztować Paramount Skydance nawet 1,7 mld dolarów opłat za zwłokę, które obiecał akcjonariuszom Warner Bros., jeśli transakcja zostanie opóźniona do przyszłego lata.

Ellison w opublikowanym w ubiegłym tygodniu na łamach gazety „New York Times” artykule argumentował, że działania Kalifornii mające na celu zablokowanie fuzji z WBD są motywowane względami politycznymi oraz obawami dotyczącymi zarządzania stacją CNN. Bonta odpowiedział, że prowadzi standardową sprawę antymonopolową, której celem jest zapobieżenie bezprecedensowej koncentracji władzy w Hollywood.

Paramount Skydance zgodził się na zakup akcji WBD po cenie 31 dolarów, a całkowita wartość transakcji wyceniana jest na 110 mld dolarów. Fuzja uzyskała zgodę akcjonariuszy WBD w kwietniu.

Paramount Skydance jest właścicielem m.in. studia Paramount Pictures, stacji CBS, Nickelodeon, MTV i platformy Paramount+. Z kolei Warner Bros. Discovery kontroluje m.in. HBO, platformę Max, CNN, Warner Bros. Studios, Discovery Channel oraz Cartoon Network, a w Polsce — Grupę TVN.

Z Waszyngtonu Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ kj/

Dodaj Bankier.pl w Google
Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Warner Bros. na sprzedaż

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki