REKLAMA

Zmiany w MdM będą miały realny wpływ na gospodarkę

2015-05-12 06:01
publikacja
2015-05-12 06:01
Zmiany w MdM będą miały realny wpływ na gospodarkę
Zmiany w MdM będą miały realny wpływ na gospodarkę
fot. jarek78 / / YAY Foto

Mieszkanie dla Młodych (MdM) jak się okazuje nie tylko pomaga w zakupie wymarzonego M, lecz także w znaczący sposób wpływa na polską gospodarkę. Według ekspertów w 2015 i 2016 r. wpływ ten wzrośnie jeszcze bardziej, ponieważ zainteresowanie programem ma być większe.

Polska od wielu lat boryka się z deficytem mieszkaniowym brakuje nawet 2 mln lokali. Sytuację najpierw miał ratować program Rodzina na Swoim, a później  MdM. Niestety w pierwszym roku funkcjonowania tego drugiego programu przepadła połowa środków przeznaczonych na dopłaty. Powód? Zbyt nisko ustawione limity dotyczące cen za metr kwadratowy mieszkania, które odbiegały od tych oferowanych na rynku wyjaśnia w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki. Deweloperzy powoli dostosowują jednak ofertę do wymogów programu i wprowadzają na rynek coraz więcej tańszych produktów.

MdM pozwala na wymianę starego zasobu mieszkaniowego na nowy bardziej energooszczędny i ekologiczny, szczególnie gdy mowa o ograniczeniu emisji CO2. Jak zaznacza ekspert, program przyczynia się też do poprawy sytuacji na rynku pracy: Według analiz naukowych zatrudnienie bezpośrednio w budownictwie ok. 100 osób przyczynia się do powstania od 200 do 300 miejsc pracy w branżach pokrewnych.

W II kwartale 2015 r. Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił nowe limity cen za metr kwadratowy lokalu, który może być zakupiony w ramach MdM. W większości miast limity te zostały zwiększone, choć nieznacznie średnio o 300 zł. To dobry znak. Limity powinny wzrastać, tak aby młodzi Polacy mogli sami decydować, czy wolą kupić mniejsze mieszkanie w centrum miasta czy większe na obrzeżach, ale z wyższą dopłatą (przy czym nie postulujemy zwiększenia samych dopłat) zaznacza rozmówca. Korzystnym posunięciem byłoby również zniesienie wymogu nieposiadania pierwszego mieszkania przez rodziny wielodzietne (a nawet te z dwójką dzieci): powinny mieć one możliwość skorzystania z programu, gdy chcą powiększyć metraż lokalu.dostarczył infoWire.pl

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~nazwiska_proszę
program przyczynia się do rosnącej migracji młodych ludzi z Polski oraz do spadku narodzin dzieci - POPRZEZ PODTRZYMYWANIE WYSOKICH CEN MIESZKAŃ,KTÓRE JEST JEDYNĄ JEGO FUNKCJĄ I CELEM

DZIĘKUJEMY PANIE PIOTRZE STYCZEŃ
~bonzo
W Poznaniu dewelopery budują bloki dla funduszu BGK na wynajem po cenach rynkowych x 2.
Ciekawe kiedy to wszystko łupnie...
~s4
nie ma komu upychać mieszkań w cenach niższych niż w 2008. Schodzą tylko rzeczy potrzebne do życia i lemingowe gadżety a reszta stoi taki dobrobyt czyli stagnacja. Płace nie rosną, na rynku duża konkurencja i nie ma co się ładować na lata w kredyty za marną dopłatę z naszych podatków.
~dsafasdf
MDM ogranicza emisje co2, ratuje delfiny i populacje sokolika srebrnobrzystego
~tt
"Polska od wielu lat boryka się z deficytem mieszkaniowym brakuje nawet 2 mln lokali." - nie rozumiem o co w tym chodzi, gdzie nie pojadę, to na każdej ulicy jest wolne mieszkanie... a w wawie po drugiej strony Wisły to całe osiedla... przecież rodzi się nas mniej, szpitale to umieralnie i ludzie uciekają za granicę...
~komunista
nagonka na zakup trwa w najlepsze
~Autor
A developerzey czekają po 3-4 lata na kupca bardzo często cenią mieszkania po 8000 a sprzedają za 5800 (sam tak kupilem) ale twardo trzymają się ceny 8000 i pewnie nie jedna osoba za tyle kupi. O klientacj home broker itp. nie wspomne Ci to dopiero placa - bo klient nie placi prowizji ... To przeciez oczywiste ze jesli firma A developerzey czekają po 3-4 lata na kupca bardzo często cenią mieszkania po 8000 a sprzedają za 5800 (sam tak kupilem) ale twardo trzymają się ceny 8000 i pewnie nie jedna osoba za tyle kupi. O klientacj home broker itp. nie wspomne Ci to dopiero placa - bo klient nie placi prowizji ... To przeciez oczywiste ze jesli firma reklamuje sie w ten sposob to oznacza ze prowizja jest ogromna w cenie mieszkania.
~jojo
ciekawe czy wiekszy jak wlaczneie "szarej strefy" do licznia PKB.
w stanach propaganda sukcesu w blizniaczy sposob objawiana przez mainstream.
nie dawajcie sie oglupiac
~rk
Dzięki temu programowi, mieszkania są droższe, i część osób które nie ma wsparcia rządu ich nie kupi.
Program ten to również dystrybucja pieniędzy od osób biednych do osób bardziej zamożnych.

Powiązane: Mieszkanie dla młodych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki