REKLAMA

Złoty w odwrocie. Kurs euro przekroczył 4,70 zł

2022-08-18 10:03
publikacja
2022-08-18 10:03
Złoty w odwrocie. Kurs euro przekroczył 4,70 zł
Złoty w odwrocie. Kurs euro przekroczył 4,70 zł
fot. Dmytro Furman / / Shutterstock

Ostatnie 24 godziny przyniosły poważne osłabienie złotego. Kombinacja niesprzyjającego otoczenia zewnętrznego i słabych danych z polskiej gospodarki wyniosły kurs euro z powrotem powyżej 4,70 zł.

W czwartek o 10:02 kurs euro rósł o 1,7 grosza i osiągnął poziom 4,7155 zł. Dzień wcześniej euro podrożało aż o 5 groszy po tym, jak we wtorek wieczorem było wyceniane najniżej od czerwca.

Nagła zmiana sentymentu wobec złotego to po części wina czynników zewnętrznych. Mogły się do tego przyczynić doniesienia o pogłębiającym się kryzysie gospodarczym w Chinach. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście zatytułowanym „Kryzys w Chinach. Bank centralny ściął stopy procentowe”. Niepokoi także dalsza galopada cen gazu w Europie, co potęguje kryzys energetyczny na Starym Kontynencie i grozi głęboką recesją w strefie euro i jej przyległościach.

Na dodatek bardzo słabe dane nadeszły z polskiej gospodarki. Spadek PKB W Polsce w II kwartale był najgłębszy ze wszystkich krajów UE i znacznie głębszy od szacunków ekonomistów. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule pt. „Ostre hamowanie polskiej gospodarki”.

- Spowolnienie gospodarcze stanowi czynnik ryzyka dla notowania walut rynków wschodzących i prawdopodobnie będzie przemawiało za zbliżającym się końcem podwyżek stóp RPP, jak było to w ostatnim czasie komunikowane przez Radę. Negatywne nastawienie inwestorów do ryzykownych klas aktywów może tworzyć presję na utrzymanie notowań EUR/PLN oraz USD/PLN odpowiednio powyżej 4,70 oraz 4,60, zwłaszcza jeśli kolejne dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki okazałyby się rozczarowaniem – tak sytuację ocenili stratedzy PKO BP.

Złoty traci dziś rano nawet przy stabilnej sytuacji na parze euro-dolar. W rezultacie kurs dolara amerykańskiego zwyżkował o przeszło dwa grosze, osiągając w czwartek rano poziom 4,6423 zł.

Frank szwajcarski był wyceniany na 4,8658 zł i był o ponad grosz droższy niż dzień wcześniej. Na parze z euro helwecka waluta notowana jest blisko najmocniejszych poziomów w historii, co przy słabości złotego względem euro sprawia, że kurs CHF/PLN znajduje się w odległości raptem 12 groszy od marcowego rekordu wszech czasów.

KK

Źródło:
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
ertom
Bzdury jakieś. Euro jest po 3 zł
daniel_1
Dziwi, że jest tak wysoko!!!
Polski Złoty.
Okazja na zakup walut:
- do jesiennych wyborów 2023 nadrukują miliardy jeszcze
- po wyborach puszczą w szwach tarcze inflacyjne i okażą się prawdziwe ceny!!!
- kolejna ekipa magdalenkowa musi mieć trochę czasu, aby Polak znowu na szparagi do Niemiec jeździł.
jas2
"- do jesiennych wyborów 2023 nadrukują miliardy jeszcze"


W Polsce? W USA? Czy w strefie euro?
daniel_1 odpowiada jas2
w mieszkaniach i kredytach.
daniel_1 odpowiada daniel_1
Wiadomo, że to Twoj "konik" więc pewnie w mieszkaniach będzie zarobek i w kredytach też zyskasz.
bha
Sprytne bez skrupułów zachłanne dojenie rynkowe trwa. Trwa zadłużając coraz mocniej kraje społeczeństwa od lat coraz mocniej i mocniej codziennie!!!. Trwa na rynku surowców, trwa na rynku walut i trwa na rynkach wewnętrznych szczególnie w detalu windując nn stop ceny. Nic dobrego to zachłanne znieczulone krótkowidztwo zapatrzone Sprytne bez skrupułów zachłanne dojenie rynkowe trwa. Trwa zadłużając coraz mocniej kraje społeczeństwa od lat coraz mocniej i mocniej codziennie!!!. Trwa na rynku surowców, trwa na rynku walut i trwa na rynkach wewnętrznych szczególnie w detalu windując nn stop ceny. Nic dobrego to zachłanne znieczulone krótkowidztwo zapatrzone jak w obraz jedynie w Mamonę i zyski już nie przyniesie, a wręcz przeciwnie coraz szybciej skieruje wiele krajów i społeczeństw na Bocznicę marazmu i kryzysu niestety wieloletniego.
bha
Oczywiście trzeba to tylko chcieć dostrzec bez kródkowidztwa !!!.
anonim_gal
Euro jest złe nie słyszeliście? Dlatego tak jest! ;)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki