REKLAMA

EuroPKB: Polska z największym spadkiem w II kwartale

Krzysztof Kolany2022-08-17 11:50główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-08-17 11:50

W zdecydowanej większości europejskich gospodarek II kwartał przyniósł wzrost produktu krajowego brutto. Wśród nielicznych wyjątków znalazła się Polska z zaskakująco głębokim spadkiem PKB.

EuroPKB: Polska z największym spadkiem w II kwartale
EuroPKB: Polska z największym spadkiem w II kwartale
fot. Ivan Marc /

Pomimo sankcji nałożonych na Rosję i trwającego kryzysu energetycznego drugi kwartał przyniósł całkiem solidny wzrost gospodarczy w krajach Unii Europejskiej. Pełne otwarcie sektora usług po covidowych lockdownach przeważyło nad tendencjami recesyjnymi w przemyśle, dzięki czemu dynamika PKB w Unii Europejskiej wyniosła 0,6% kdk i 4,0% rdr. W ujęciu kwartał do kwartału poprzedniego był to taki sam wynik jak w poprzednich dwóch kwartałach.

Bankier.pl na podstawie Eurostatu

W strefie euro produkt krajowy brutto był realnie także o 0,6% wyższy niż w kwartale poprzednim oraz o 3,9% wyższy niż w II kw. 2021 roku – podał zrewidowane dane Eurostat. Taki rezultat okazał się minimalnie słabszy od opublikowanego pod koniec lipca wstępnego szacunku. Ale to i tak wynik zaskakująco dobry, zważywszy na rekordowo wysokie ceny paliw i energii.

Znacznie ciekawiej robi się, gdy zejdziemy na poziom poszczególnych krajów członkowskich. W środę Eurostat opublikował dane dla 21 z 27 państw UE (tradycyjnie brakuje statystyk dla Grecji, Irlandii, Luksemburga, Malty ale też Estonii i Chorwacji). Spadek PKB względem poprzedniego kwartału odnotowano jedynie w czterech krajach: w Portugalii (-0,2% kdk), na Litwie (-0,4%) i Łotwie (-1,4%) oraz w Polsce (-2,3%). Nasz kraj jest tu przypadkiem dość specyficznym, ponieważ odnosimy się do bardzo wysokiej bazy z początku roku. Więcej na ten temat piszemy w artykule zatytułowanym „Ostre hamowanie polskiej gospodarki”.

Bankier.pl na podstawie Eurostatu

Najsilniejszy kwartalny wzrost PKB Eurostat odnotował w Holandii (o 2,6% kdk), Rumunii (2,1%) oraz Szwecji (1,4% kdk). Wśród największych gospodarek Europy słabo wypadły Niemcy, które znalazły się w stagnacji (0,0% kdk). Francja ze wzrostem PKB o 0,5% kdk uniknęła technicznej recesji po spadku PKB w I kwartale. Wzrost znacząco przyspieszył we Włoszech: z zaledwie 0,1% kdk w pierwszym kwartale do 1,0% w drugim.

Patrząc w ujęciu rocznym, liderami wzrostu gospodarczego w UE były Słowenia (8,3%), Portugalia (6,9%) oraz Węgry (6,5%) i Hiszpania (6,3%). Polska z mocno hamującym, ale wciąż umiarkowanie wysokim rocznym wzrostem PKB o 4,5%, znalazła się w środku stawki. Widać tu zatem brak synchronizacji między poszczególnymi krajami, ponieważ statystyki zaburzane są przez znacząco różną skalę covidowych restrykcji z poprzedniego sezonu grypowego wciąż stanowiącego bazę porównawczą.

Dodajmy, że piszemy tu o danych już mocno historycznych. Weszliśmy w drugą połowę sierpnia, a przytaczane powyżej statystyki dotyczą okresu kwiecień-czerwiec. Za nami są już pierwsze efekty wojny na Ukrainie: skokowy wzrost cen paliw, energii, coraz droższa żywność oraz ograniczenie eksportu i inwestycji w Rosji. Jest bardzo prawdopodobne, że bieżący (czyli III kw.) kwartał przyniesie istotne spowolnienie wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej, z możliwą recesją (rozumianą jako spadek PKB) na przełomie roku.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (27)

dodaj komentarz
nie_strajkuje
Czy autor pamięta, że 24 lutego 2022r Rosjanie zaatakowali naszego sąsiada Ukrainę??

Spadek PKB w drugim kwartale tak jak "jedna jaskółka wiosny nie czyni". Żaden to argument do straszenia. Działamy dalej POLSKO.
ministerprawdy
Obecna sytuacja Polski to nie tylko zasługa Morawieckiego. Bez ministrów, posłów i senatorów - z PiS, PO, SLD czy PSL którzy aktywnie szaleństwa rządu popierali głosując za ustawami - czy wsparcia prezydenta i prezesa NBP taka katastrofa finansów i gospodarki nie byłaby możliwa.
qart
Wzrost PKB r/r/ o 4,5% i NAJLEPSZY wynik jeśli chodzi o wzrost PKB w UE od początku pandemii opisany jako dramat. Mistrzostwo świata "dziennikarstwa".
mario89
Więcej polskiego nieładu …. Ja się nie dziwię, że wyglada jak wygląda. Prowadzę firmę od 12 lat i zwyczajnie nie chce mi się robić jak mam tym darmozjadom oddawać 9% składki zdrowotnej czyli średnio co miesiąc po 2-3 tyś…. A i tak dalej do każdego specjalisty prywatnie… albo w kolejkę i za rok ….mam tyle oszczędności że przetrwam Więcej polskiego nieładu …. Ja się nie dziwię, że wyglada jak wygląda. Prowadzę firmę od 12 lat i zwyczajnie nie chce mi się robić jak mam tym darmozjadom oddawać 9% składki zdrowotnej czyli średnio co miesiąc po 2-3 tyś…. A i tak dalej do każdego specjalisty prywatnie… albo w kolejkę i za rok ….mam tyle oszczędności że przetrwam kilka lat na stracie aż pogonią tych fajansiarzy od koryta i wróci normalność … jesteś nierobem, nie chciało się uczyć i ciężko pracować na karierę poświęcając często młode lata… to trudno zasuwaj a nie wyciągaj łapę po kasę z podatków ciężko pracujących
aszkenazyjski
Widzisz jak lewacy i nieroby minusuja oni chcą żyć dobrze ale za czyjeś.
prezestak
Polska zatruta, dogorywa, za pół roku trup
jo41
No co przecież polska w ruinie ponoć była, ale teraz już jest na pewno... Brawo Jarek Konus , Pinokio... i kompleta Glapa. Chcieli polski PiS to mają.
koperytko
NO no no tego jeszcze nie grali. Kolejny repertuar bankiera - Polska rosnie 5,3 a bankier twierdzi że 4,5%....
znawca_wszystkiego
Szok! Pełne zaskoczenie!
karbinadel
Wyliczenia są tendencyjne. Gdyby przeliczyć euro po prawdziwym kursie, czyli po 3 złote, Polska okazałaby się najlepsza. Tak nam dopomóż GUS!

Powiązane: Strefa euro

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki