Zatrudnienie na umowę zlecenie - wykorzystywanie ludzi czy konieczność?

Umowa zlecenie to coraz powszechniejszy sposób zatrudniania. Pracownicy godzą się na nią, często z konieczności, pracodawcy tłumaczą, że na zawieranie umów o pracę ich nie stać. Ale problem narasta.

Ile można pracować na umowę zlecenie? Miesiąc, dwa, trzy... Ja już pracuję dziewięć miesięcy i mam przedłużoną z miesiąca na miesiąc! To jest normalne? To powinno być karalne! - napisała na forum internetowym jedna z ofiar takich rozwiązań. Nie jest to przypadek odosobniony. Dla wielu umowa o pracę jest dobrem trudno osiągalnym.

Pracować, ale jak?

Polskie prawo odróżnia umowy o pracę od umów cywilnoprawnych (czyli takich, których zasady zawierania zostały określone nie w Kodeksie pracy, a w Kodeksie cywilnym). W przypadku umowy zlecenie nie przysługują prawa pracownicze: nie ma mowy o urlopie, odprawach, płaceniu za nadgodziny czy pracę w nocy. Czas pracy na umowę zlecenie wlicza się do zasiłku dla bezrobotnych, pod warunkiem, że miesięczna pensja opiewała na kwotę nie niższą niż minimalne wynagrodzenie (840 zł brutto). Wlicza się również do stażu pracy, jeżeli jest opłacany ZUS. Pracownik podlega ubezpieczeniu chorobowemu, jeżeli opłacał składkę przez co najmniej 180 dni (ta składka jest dobrowolna).

Umowa zlecenie może być w każdej chwili wypowiedziana przez każdą ze stron. Dla pracodawcy bardziej korzystne jest podpisanie umowy zlecenie. - Wszystko rozbija się o koszty - jak twierdzi Pani Małgorzata Animucka - Dyrektor Biura Wielkopolskiego Związku Pracodawców Prywatnych. - Korzystniejsze są te umowy, dzięki którym mniejsze są koszty zatrudnienia. Dla pracownika więcej zalet ma umowa o pracę.

Bo nie ma wyboru

- Pracowałem raz miesiąc, potem dwa, a ostatnio przez ponad pół roku na umowę zlecenie - opowiada Rafał. - Zgadzałem się na tego typu umowę, ponieważ nie miałem innego wyboru. W ostatnim miejscu zatrudnienia byłem najpierw na stażu, po którym obiecano mi zawarcie umowy o pracę. W rzeczywistości podpisywano ze mną co miesiąc umowę zlecenie. Gdyby z pracą na umowę zlecenie wiązały się większe pieniądze, sprawa wyglądałaby inaczej. Zdaniem Rafała nic nie rekompensowało mu braku świadczeń, braku poczucia bezpieczeństwa i stabilności zatrudnienia.

- Czułem się wykorzystywany - mówi. - Pracowałem jak na umowę o pracę. Gdybym wystąpił do sądu, sprawę wygrałbym z łatwością. Teraz, gdy już tam nie pracuję, zastanawiam się nad tym. Gdybym zdecydował się skierować sprawę do sądu wcześniej, po prostu bym wyleciał. Rafał nie jest wyjątkiem. Jak wynika z danych Sądu Pracy, mało kto decyduje się na proces wtedy, gdy jeszcze pracuje. - Znam wiele osób mających ten sam problem - twierdzi Rafał. - Część się na to godzi bo musi, a część po prostu nie wie, kto im może pomóc.

Co na to ustawodawca?

Kodeks pracy zakazuje zastępowania umowy o pracę umową zleceniem wtedy, gdy zachowane zostają warunki charakterystyczne dla stosunku pracy. W kodeksie jest zapis, że sąd pracy może ustalić, iż faktycznie umowa była umową o pracę. Może to zrobić np. na wniosek pracownika lub inspektora pracy. Jeśli wykonuje się pracę na podstawie umowy zlecenie, ale zawiera ona cechy stosunku pracy, wówczas pracodawca popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Dokąd po pomoc

Pracownik nie jest bezradny, zawsze może walczyć o swoje prawa. Pracownik może wystąpić do Państwowej Inspekcji Pracy o przeprowadzenie kontroli w celu ustalenia istnienia stosunku pracy lub poprosić o poradę prawną. Może też sam wystąpić z powództwem. Postępowanie sądowe wymaga dowodów takich, jak listy obecności, listy płac oraz zeznania świadków.

Gazeta Poznańska
Aleksandra MOLĘDOWSKA
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~autor

O kant ****y można sobie potłuc taką umowę. Niedziela godzina 20, zleceniodawca sobie pisze do mnie, oczekuje, że będę z nosem w skrzynce mailowej siedzieć przez cały tydzień non stop. Nawet nie zadzwoni. Dobrze, ze chociaż wybiłam mu z głowy grafik. Niech mi ktoś powie, że to nie jest wykorzystywanie ludzi. To, że nie mam wyjścia tylko brać takie umowy, nie znaczy to, że jestem niewolniczą siłą roboczą. Do kogo mam mieć żal? Czy aby tylko do rządu? Z ludźmi którzy się czują bezkarnie dając śmieciówki i którzy jak widać korzystają z tej bezkarności do woli TEŻ SĄ NIE WPORZĄDKU!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~mef

u mnie w miescie wszystko to umowa zlecenie tylko bogate firmy daja umowy o prace gdy niemaja wyjscia zeby oszukac z umowa zlecenie wiekszosc pracodawcow oszukuje sa wyrazne cechy umowy o prace jak staly grafik i godziny kierownictwo tego niema w zleceniu! i placi ile chce ile wpisze a jak cos ci sie niepodoba to do sadu cywilnego pip sie niezajmuje tym a powinien i tymi umowami sie zajmowac.
Wymagania takie jak by ci placili majatek. Jak chcesz cos lepszego to wyksztalcenie wyzsze kierunkowe dlugi staz pracy doswiadczenie wlasny samochod lub prawo jazdy z uprawnieniami
wszystkie roboty to z uprawnieniami mlodych nieprzyjmuja niebeda uczyc wysylac wykorzystuja ile sie da w polsce sie zyje przy malych zarobkach i bez szacunku tylko klepac biede! i mobing w pracy bo np za malo zrobiles

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~asia

Czy po przepracowaniu na umowie zlecenie ponad roku jest świadectwo pracy??

! Odpowiedz
1 2 ~-on-

nasze prawo jest do niczego jak młodzi mają sobie wyrobić emerytury jeżeli pracują na umowę zlecenie nasz żad nie myśli a donald tusk nie wie co to jest wyżyć za 1257 zł. powinno być to zmienione miesiąc okresu próbnego i wtedy na umowę o prace i przedewszystkim zarobki powine być wysokie nie dziwie się ze młodzi wyjerzdzają na zachód.... niech coś nasz żad coś z tym zrobi niech zlikwidóją te śmieciowe umowy zlecenie ja już 2 lata jestem na umowę zlecenie a lata lecą a emertóre dostaniemy 800 zł. a za co życ i za co czynsz opłacić jeżeli żąd nic nie będzie w tym robić to na prawdę młodzi nie będą pracować. niech donald tósk coś z tym zrobi niech robi ze by młodziesz miała prace te pytane do naszego żądu kiereruje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zlecenie

wystarczy aby ludzie zatrudnieni na umowy zlecenie korzystały ze swoich praw. Nie codziennie trzeba wtedy chodzić do pracy :)

! Odpowiedz
0 1 ~marcin

pracuje od 2 lat na umowe zlecenie ile można pracować na zlecenie powinno być to zmienione

! Odpowiedz
0 2 ~gośka

Ja na umowę zlecenie,która przedłużana jest co miesiąc pracuję już 5 lat .Moja praca nie różni się niczym od pracy zatrudnionych na normalną umowę.Jest nas w zakładzie spora grupka

! Odpowiedz
1 0 ~marta

ja pracuje w firmie od 3 tygodni na umowe zlecenie mam 6zl na godzine ale grafik jest ustalony na 4 osoby gdzie z tego jedna jest co drugi dzien w pracy.Wiec sa dwie zmiany po 7 godz.Na jednej zmianie powinny byc 2 osoby a co sie okazalo prawie caly czas musz byc na zmianach sama gdzie oczywiscie musze robic za dwie bo pracy jest tyle samo a stawka jest dalej 6zl.Wspolpracownice biora sobie weekendy wolne a mi wciskaja wolne w tygodniu.Czy moge cos z tym zrobic pomocy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Bogna

Moja umowa zlecenie trwa 21 miesięcy.Płaca 7 zł na godz,to średnio 1176 zł miesięcznie i zależy od ilości dni w danym miesiącu.Czas pracy 8.00 do 16.45 w tym 15 min ustawowo na śniadanie i przerwy jeszcze 15 i 30 Czyli 45 minut jestem w pracy dłużej,choć ten czas mam dla siebie i mogę odpocząć,ja jestem tym czekaniem bardziej zmęczona niż bym pracowała normalnym trybem 8 godz i tylko 15 min przerwy.Na tej umowie ja czuję się nikim,bo są inni pracownicy i ich zarobek wynosi od 1800 -2200 za tę samą pracę.Jak trzeba zostaję nadgodziny,bywają soboty i niedziele,nie ma mowy żeby odmówić bo jak nie to będę zwolniona, żadnych dodatków za nadgodziny tylko gołe 7 zł bo przecież się nie należy NIC. Chodzę do pracy Cieszę się że ją mam ale brak urlopu,zmęczenie i myśl o takiej dziadowskiej umowie jaką mam, wykańcza mnie psychicznie.To jest wegetacja,bo do emerytury to ???????

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 anrod

Ja już sam nie wiem co o tym wszystkim myśleć...bardzo nie chcę wyjeżdżać z kraju, ale tu się nie da normalnie żyć!

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl