Zarobki w Polsce się rozpędzą

Zarobki w Polsce mogą rosnąć o kilkanaście procent rocznie. Tak stało się na Węgrzech - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Obniżka wieku emerytalnego, wyhamowanie napływu Ukraińców i utrzymanie szybkiego wzrostu gospodarczego odbije się na rynku pracy. Wzrost zarobków może wkrótce wyraźnie przyspieszyć.

Część ekonomistów wskazuje, że żądania płacowe nad Wisłą ograniczył nieco program "Rodzina 500+", który poprawił stan portfeli Polaków. Ale to już, jak zauważa "Rz", skonsumowany posiłek. Teraz znów apetyty rosną.

Ekonomiści wskazują, że może się powtórzyć scenariusz z Węgier. Tam płace rosną o kilkanaście procent w skali roku, kilkakrotnie szybciej niż w Polsce. To w dużej mierze skutek znaczącej podwyżki pensji minimalnej z początku roku, a także podwyżek wynagrodzeń w sektorze publicznym. Przede wszystkim jednak nad Balatonem ujawniają się - podobnie jak w Polsce - wyraźne skutki niedoboru pracowników wynikające ze starzenia się ludności.

sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 polityk_przy_korycie

zwiększasz staż pracy, nabywasz doświadczenia, mądrości życiowej, trudno żebyśmy zarabiali tyle samo albo mniej.

! Odpowiedz
5 15 niewierzacyateusz

ani pluto ani głos rozsądku nie mogą przyznać ,że mamy coraz lepszą gospodarkę , że firmy inwestują w sprzęt i technologie a pracownicy podnoszą kwalifikacje itd. ,więc płace powinny rosnąć , jak sami napisali :) dlaczego nie chcecie przyznać ,że polscy pracownicy wypracowali sobie te podwyżki ? tylko wam dwóm geniuszom należą się podwyżki ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 4 glos_rozsadku

co to za bajki opowiadasz?

! Odpowiedz
0 7 pluto85md

Nigdy nie neguje danych, zwracam tylko uwage na strukture, Polska dzis opiera sie o konsumpcje, inwestycje nadal w recesji, wkrotce wyjda ponad kreske, ale to nadal ponad rok bazowy 2016-najgorszy w inwestycjach w historii badan.

Druga sprawa na jaka zawsze zwracam uwage, to reformy! Ktore trzeba robic w czasach dobrej koniunktury, a my obnizamy wiek emerytalny, dodatkowo zabierajac rece pracy z rozpedzonej gospodarki.

Duza czesc ludzi wypracowuje sobie sama podwyzki i siper, ale tez coraz wieksza czesc spoleczenstwa popadla w laske politykow. Liczy ze ktos zrobi cos za nich. I to jest niedobre.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 15 zenonka

Fajnie by było, ale pamiętajny, że firmy nie mogą podnosić płac w nieskończoność, bo mają także pewne zobowiązania wobec państwa, które zależą od pensji pracownika właśnie (a te wcale takie małe nie są).

! Odpowiedz
21 15 pilotozyrysa

wyższa inflacja = wyższe stopy procentowe = droższe kredyty

! Odpowiedz
0 15 niewierzacyateusz

brawo :))))

! Odpowiedz
7 41 niewierzacyateusz

no to się właśnie od dyżurnych komentatorów dowiedziałem ,że wzrost zarobków to nic dobrego , ba samo zło nas czeka , uśmiałem się jak zwykle niezwykle :)

! Odpowiedz
19 14 glos_rozsadku

bo to nie jest realny wzrost zarobków tylko nominalny.

! Odpowiedz
2 14 1as

Dokładnie tak, nie wolno nam naśladować tych biednych rozwiniętych gospodarek (cierpiących przez wysokie płace), tylko natychmiast zrównać się odgórnie z Bangladeszem. Wtedy będzie dobrze i nie grozi nam ten straszny dobrobyt.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl