REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Wiceszef MS: Mamy takie narzędzia, jakie zostawiła nam poprzednia władza

2024-06-27 11:30
publikacja
2024-06-27 11:30
Dodaj Bankier.pl w Google

Ministerstwo Sprawiedliwości dokonując zmian personalnych, musi posługiwać się narzędziami ustawowymi, które pozostały po poprzednikach - zaznaczył w czwartek w Sejmie wiceszef MS Dariusz Mazur odpowiadając na pytania posłów KO o zmiany kadrowe w sądach i instytucjach wymiaru sprawiedliwości

Wiceszef MS: Mamy takie narzędzia, jakie zostawiła nam poprzednia władza
Wiceszef MS: Mamy takie narzędzia, jakie zostawiła nam poprzednia władza
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Wiceminister sprawiedliwości stwierdził, że MS "od samego początku podjęło działania zmierzające w stronę uzdrowienia sytuacji wymiaru sprawiedliwości".

"Ministerstwo Sprawiedliwości dokonując zmian personalnych musi posługiwać się narzędziami ustawowymi, które pozostały po poprzednikach - podobnie jak noża można używać do krojenia chleba, a można też po to, żeby komuś nim krzywdę zrobić. My używamy tych narzędzi w taki sposób, aby ich użycie było zgodne z rządami prawa " - powiedział Mazur.

Dodał, że te działania mają obecnie ograniczony charakter ze względu na blokowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę "takich zmian w prawie, które by dotykały statusu sędziów nieprawidłowo powołanych".

Mazur powiedział, że "są wszczynane procedury odwołania prezesów sądów", jednak nie są to "czystki". Jak mówił, chodzi między innymi o odwołania prezesów sądów, którzy podpisali listy poparcia dla "nieprawidłowo ukształtowanej Krajowej Rady Sądownictwa" czy też skorzystali z procedury awansowej przed tą radą.

Wakacje na giełdzie

Wiceminister poinformował, że takich prezesów zostało odwołanych 60, a kolejnych 37 podało się do dymisji; w sumie wszczęto 109 procedur odwołania prezesów i wiceprezesów sądów, część z nich jest nadal w toku. "Następców odwołanych sędziów nie powołujemy arbitralnie" - zapewnił.

"Postanowiliśmy w tych przypadkach, które oceniamy jako uzasadnione wszczynać procedury odwoływania prezesów sądów przy użyciu tych narzędzi prawnych, którymi obecnie dysponujemy. Taka procedura jest dwuszczeblowa" - powiedział wiceszef MS.

Mazur wskazał, że drugi szczebel był realizowany z udziałem KRS. Podkreślił, że obecnie MS nie chce angażować w proces odwoływania sędziów KRS i realizuje procedurę wyłącznie na pierwszym etapie. (PAP)

Autorka: Malwina Tkacz

mwt/mok/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe na lata. Najlepsze oferty w długiej perspektywie
Tanie konto firmowe na lata. Najlepsze oferty w długiej perspektywie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: PiS oddaje władzę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki