REKLAMA

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński odchodzi z resortu

2020-08-17 16:22
publikacja
2020-08-17 16:22
fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Dziś ostatni z moich 944 dni pracy w Ministerstwie Zdrowia. Decyzja kilkukrotnie już odkładana, ale dzięki temu też dobrze przemyślana – napisał o swojej rezygnacji w poniedziałek w mediach społecznościowych wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

"Dziś ostatni z moich 944 dni pracy w Ministerstwie Zdrowia. Decyzja kilkukrotnie już odkładana, ale dzięki temu też dobrze przemyślana. Kiedy przychodziłem na Miodową, miałem wiele obaw, czy podołam zadaniom, które mi powierzono" – napisał Cieszyński.

Rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przyznał w rozmowie z PAP, że projekt e-zdrowie bez zaangażowania wiceministra Cieszyńskiego nie byłby na tym etapie, na jakim jest obecnie.

"Trudniej byłoby przechodzić ten okres epidemii, gdyby nie wdrożone e-recepta i teleporady. To wszytko zasługa ministra Cieszyńskiego. Za ten cały okres należą się wielkie podziękowania" – skomentował informację o rezygnacji wiceministra rzecznik resortu.

Wiceminister Cieszyński, żegnając się z urzędem wyliczył w swoim wpisie kilka rzeczy, które udało mu się przeprowadzić.

"Udało się, chociaż chyba nikt w to nie wierzył, uruchomić pierwsze usługi na platformie P1. Liczbę wystawionych e-recept liczy się już w setkach milionów, przyrost dzienny e-skierowań to już kilkadziesiąt tysięcy, rusza pilotaż EDM i zdarzeń medycznych" – zauważył.

Podkreślił, że dzięki świetnej współpracy z Adamem Niedzielskim ruszyły strukturalne zmiany w NFZ.

"Fundusz ma najwyższe w historii badań odczyty wskaźnika zaufania i stopniowo, krok po kroku, następuje jego transformacja od środka i względem otoczenia. Wprowadziliśmy bezlimitowe finansowanie w kolejnych zakresach i kontynuowaliśmy rozpoczęty w 2016 roku proces skracania najważniejszych systemowo kolejek. Udało się też wprowadzić istotne zmiany organizacyjne – przede wszystkim pionizację struktury. Ta zmiana da swoje owoce za rok – dwa, ale silny płatnik jest warunkiem prowadzenia ambitnej polityki zdrowotnej" – wyliczył dalej Cieszyński.

Dodał także, że uczestniczył w kluczowych negocjacjach resortu z partnerami – Izbą Pielęgniarek i Położnych, z reprezentującym środowisko lekarskie Porozumieniem Rezydentów, z Porozumieniem Zielonogórskim i ze Związkiem Szpitali Powiatowych.

"Wiem, że ich wyniki nie są jednoznacznie oceniane, ale były zawsze prowadzone uczciwie i w atmosferze wzajemnego szacunku. Dziękuję z tego miejsca wszystkim, z którymi miałem przyjemność usiąść do stołu" – wyjaśnił dalej.

Jednocześnie dodał, że na jego oczach zmieniło się też Ministerstwo Zdrowia. "Jest tu dziś nie tylko mniej papieru i papierologii, ale przede wszystkim lepsze warunki do pracy. To z pewnością jeden z najważniejszych resortów i wszyscy jego pracownicy zasługują na to co najlepsze. To przede wszystkim sukces Ani Goławskiej, która odpowiada za cały back-office w MZ (i wiele, wiele więcej). Zmieniły się też departamenty, które miałem przyjemność nadzorować. Wierzę, że zostawiam swoim następcom kompetentne i zgrane zespoły" – wyraził nadzieję.

Podkreślił też, że nigdy nie otrzymałby tej szansy, gdyby nie zaufanie, którym obdarzyli go Łukasz Szumowski i Mateusz Morawiecki.

"Nie byłbym też w stanie jej wykorzystać, gdyby nie ich wsparcie" – napisał.

Podziękował też koleżankom i kolegom z kierownictwa. "Przez cały okres pracy w ministerstwie miałem wielkie szczęście do koleżanek i kolegów z kierownictwa. Potrafiliśmy dyskutować, spierać się, decydować, ale przede wszystkim współpracować na rzecz wspólnego celu" – zaznaczył i dodał, że "tej współpracy nie zabrakło też w relacjach z innymi resortami rządu Prawa i Sprawiedliwości".

"Szczególnie widać to było w ostatnich miesiącach, kiedy wszyscy byli z nami i pomagali nam zmierzyć się z epidemią. Liczę, że z wieloma z was jeszcze będzie mi dane w przyszłości pracować" – zaznaczył.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (26)

dodaj komentarz
carlito1
Ucieczka z obawy czy z najedzenia?
harrytracz
Gdzie go przenoszą? Ciepła posadka w WHO za prawidłowe statystyki zakażeń?
sweetbloodyduck
Szkoda, bo akurat chłop jest "obudzony" Nie chodzi o jakieś tam PO czy PIS, po prostu robił swoją robotę, ale jak ja klepiąc kod zarabiam 3-4x wiecej niż "teoretycznie" mój szef to się nie dziwie ze młodzi zdolni odchodzą z mnisterstwa.
Za to co on dostawał, to nawet bym kompa nie odpalił......
xxpp
Bardzo sympatyczne młody człowiek. Jego przykład pokazuje, ze można osiągnąć sukces ciężką pracą.
jarekzbyszek
Dowcip tygodnia to miał być?
javelin11
sukces Ani Goławskiej ? ludziska, wy nawet nie wiecie jakie kariery ludzie porobili dzięki układom, czego Ania Goławska jest najlepszym przykładem. Przyszła lata temu do pracy na umowę zlecenie, a rok później była już naczelnikiem wydziału. później wydzielono nowy Departament, w którym została Zastępcą Dyrektora.sukces Ani Goławskiej ? ludziska, wy nawet nie wiecie jakie kariery ludzie porobili dzięki układom, czego Ania Goławska jest najlepszym przykładem. Przyszła lata temu do pracy na umowę zlecenie, a rok później była już naczelnikiem wydziału. później wydzielono nowy Departament, w którym została Zastępcą Dyrektora. ten nowy Departament chwilę później został połączony z tym starym, ale stołek Zast. Dyrektora już został. Później wisienka na torcie, Dyrektor Generalny całego Ministerstwa - najlepiej opłacany stołek w całym urzędzie (lepiej niż ministra głównego). Co ma wpisane w profilu ? zrobione za pieniądze podyplomówki na renomowanych uczelniach. A jaki kierunek kończyła na SGGW ? już nie pisze, czyżby jakiś marketing ?
jes
Strach padł na wiceministrów, że za wałki szefa będą musieli i oni odpowiedzieć bo na pewno jakieś podpisy zgody były.

I kto teraz będzie tłumaczył, że białe jest czarne a czarne jest białe.
basterek
Do Berezy Kartuskiej za respiratory od handlarza bronią z WSI?
anty12
Wyczul ze niebawem g uderzy w wentylator i sie ewakuuje.
marszalek2020
i takie są skutki, oszczędzania na wypłatach dla fachowców.

PO pewnie się cieszy bo takiego fachowca trudno będzie zastąpić. Z drugiej strony, oni tak często zmieniają zdanie że trudno przewidzieć co powiedzą jutro.

Trolle PO, nie wysilajcie się za bardzo, jutro mogą przyjść zupełnie odwrotne instrukcje :)

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki