Wenezuela: władze nakazały okupację amerykańskiej fabryki

Władze Wenezueli nakazały przejęcie fabryki należącej do amerykańskiej firmy, realizując tym samym zapowiedź, że będą interweniować w sprawie przedsiębiorstw, które kończą działalność z powodu poważnego kryzysu ekonomicznego, w jakim pogrążony jest kraj.

Wenezuela: władze nakazały okupację amerykańskiej fabryki
Wenezuela: władze nakazały okupację amerykańskiej fabryki (fot. Carlos Garcia Rawlins / FORUM)

W sobotę fabryka Kimberly-Clark w Maracay, mieście położonym ponad 100 km na zachód od Caracas, ogłosiła, że wstrzymuje produkcję artykułów higieny, m.in. papieru toaletowego i pieluch, z powodu pogorszenia się warunków ekonomicznych w kraju i "braku gotówki" na zakup towarów. Wśród powodów firma wymieniła też "szybki wzrost inflacji", która w 2015 roku wynosiła 180,9 proc. i która według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w 2016 roku wyniesie 720 proc.

Jednak w poniedziałek minister pracy Oswaldo Vera oświadczył, że zamknięcie fabryki jest nielegalne i poinformował, że będzie ona okupowana na wniosek ok. tysiąca pracowników. "Ogłaszamy natychmiastową okupację firmy Kimberly-Clark Venezuela przez pracowników" - powiedział Vera podczas wizyty w fabryce.

Minister nakazał ponowne uruchomienie maszyn i wznowienie produkcji.

Dwa miesiące temu prezydent Nicolas Madura ostrzegł, że pracownicy będą przejmować kontrolę nad firmami, które z powodu kryzysu wstrzymają działalność. "Zamknięta fabryka to fabryka okupowana przez klasę robotniczą" - ogłosił.

Szef państwa uważa, że obecne kłopoty gospodarcze są częścią planu jego przeciwników, mającego na celu zdestabilizowanie kraju i pozbawienie go władzy.

Minister Vera powtórzył w poniedziałek ostrzeżenie Maduro dla firm. "Zapraszamy biznes, który chce towarzyszyć rządowi. Jednak firma, która zostanie zamknięta, będzie okupowana i ponownie otwarta przez pracowników oraz rewolucyjny rząd" - powiedział.

W reakcji na te wypowiedzi Kimberly-Clark oświadczyła, że teraz rząd będzie odpowiedzialny za personel fabryki i tamtejsze maszyny. Wcześniej firma informowała, że jeśli warunki w kraju się zmienią, to rozważy możliwość wznowienia działalności.

Wenezuela przechodzi poważny kryzys ekonomiczny od czasu, gdy na świecie spadły ceny ropy naftowej, której eksport był jednym z głównych źródeł dochodów kraju. Ok. 80 proc. towarów pierwszej potrzeby, takich jak ryż, cukier czy papier toaletowy jest praktycznie nie do zdobycia.

Kraj jest również pogrążony w głębokim kryzysie politycznym. Opozycja, która od poprzednich wyborów parlamentarnych ma większość w parlamencie, domaga się przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Maduro.

W ostatnim czasie inne zagraniczne firmy wstrzymały działalność w Wenezueli. W maju z powodu braku cukru zrobiła to Coca-Cola. Wznowiła jednak produkcję w czerwcu. Działalność wstrzymały amerykańskie koncerny Kraft Heinz i Clorox.

Polak z Caracas o kryzysie szalejącym w Wenezueli [Tam mieszkam]

Polak z Caracas o kryzysie szalejącym w Wenezueli [Tam mieszkam]

Brak wody, prądu, leków, horrendalne ceny i walka o żywność to już codzienność mieszkańców Wenezueli, w tym żyjących tam Polaków. Jak sobie radzą i dlaczego stamtąd nie uciekają - o tym w relacji Polaka mieszkającego w Caracas.

(PAP)

jhp/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~ggf

PiS doprowadzi do tego samego za parę lat..

! Odpowiedz
2 0 ~knyp

Już nie długo u nas. Trzeba tych debili przepędzić, nawet za cene kilkudniowych rozruchów, bo potem znów będzie bieda, kartki i kolejki.

! Odpowiedz
0 0 ~Mili

Maciej masz rację. W pełni się zgadzam. Współczuję tym ludziom.

! Odpowiedz
3 0 ~tom

Nie długo tak będzie w Polsce.

! Odpowiedz
0 3 ~Jaroslaw_Duda

Niech sobie dodrukują pieniędzy jak im brakuje.

! Odpowiedz
1 22 ~Maciej

Książkowy przykład efektów działania lewactwa u władzy. Socjal, klasa robotnicza, zażynanie gospodarki. Nie mogło być inaczej.

! Odpowiedz
3 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 7 ~onkolog

Warto dodać, że Wenezuela ma większe zasoby ropy naftowej niż Arabia Saudyjska, socjalizm to nowotwór który zeżre każdą gospodarkę. U nas Smoleński też się rozkręca, na 500+ zabraknie pieniędzy już w przyszłym roku, a chcą jeszcze wybudować socjalne mieszkania (ale nie wiem czy dwa miliony jak obiecywali w 2005 czy mniej).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~bocian

o Polsce piszesz ? :)

! Odpowiedz
4 4 ~Dżejms

Liczę na redakcję bankiera że będzie nam cykliczne raporty składać nt produkcji pap. toaletowego.
Jak tak sobie radzą bez imperialistów. Obstawiam że jednak po tygodniu będą podcierać liśćmi. I nie chodzi mi o złote klonowe z Kanady. Jakkolwiek banksterka jest patologią to socrealizm Maduro jest również. Inną. Zamiast brać się do pracy to rozkradną na koniec cegły z fabryki. Zostaną fundamenty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil