REKLAMA

mBank: Wakacje kredytowe mogą wpłynąć na wyniki i odpisy sektora bankowego

2022-05-18 11:24
publikacja
2022-05-18 11:24
mBank: Wakacje kredytowe mogą wpłynąć na wyniki i odpisy sektora bankowego
mBank: Wakacje kredytowe mogą wpłynąć na wyniki i odpisy sektora bankowego
/ mBank

Przy wysokiej partycypacji kredytobiorców w planowanych wakacjach kredytowych będą one miały ogromny wpływ na wyniki, kapitał i wysokość odpisów sektora bankowego - ocenił wiceprezes mBanku Marek Lusztyn.

"Ostatnie kilka tygodni skupione były na analizowaniu konsekwencji wprowadzanych wakacji kredytowych, które z perspektywy potencjalnego wpływu na wyniki, kapitał i stabilność sektora, jeżeli klienci zdecydują się w pełni skorzystać, będą miały ogromny wpływ, bo mówimy o skali odpisów, które będą przekraczały to, co historycznie było stabilnym wynikiem sektora bankowego odpisów rocznie" - powiedział Lusztyn na konferencji "Zarządzanie ryzykiem i kapitałem w bankach"

"Sporo czasu wymaga rozmowa z inwestorami na temat tego, dlaczego tego typu zmiany prawne, które dotyczą funkcjonujących już kontraktów i nie do końca mają racjonalne, ekonomiczne uzasadnienie z perspektywy sektora, są wprowadzane (...)" - dodał.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. W projekcie zawarto pakiet zmian dla osób z kredytami hipotecznymi, w tym wakacje kredytowe, zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz zapisy dotyczące zamiennika dla stawki WIBOR.

Z projektu ustawy wynika, że wniosek o udzielenie wakacji kredytowych może dotyczyć tylko jednej umowy kredytu mieszkaniowego i konsument wskazać ma wnioskowany okres lub okresy zawieszenia umowy. Wniosek dotyczyć ma nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Wykonanie umowy ma zostać zawieszone na okres w nim wskazany z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku. Konsument nie będzie zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy, z wyjątkiem opłat z tytułu ubezpieczeń powiązanych z tą umową.

Okres zawieszenia wykonywania umowy ma nie być traktowany jako okres kredytowania. Okres kredytowania oraz wszystkie terminy przewidziane w umowie będą przedłużone o okres zawieszenia wykonywania umowy.

Zawieszenie ma przysługiwać w wymiarze dwóch miesięcy na kwartał w okresie od 1 lipca 2022 do 31 grudnia 2022 r. oraz w wymiarze jednego miesiąca na kwartał w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.

Przy założeniu skorzystania z pomocy dla kredytobiorców przez 50 proc. uprawnionych, koszt dla sektora bankowego w 2022 roku określono na ok. 4 mld zł. W 2023 r. koszt dla sektora bankowego w przypadku wakacji kredytowych założono na poziomie analogicznym jak w 2022 r. (PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (5)

dodaj komentarz
johnnygalt
A ludzie, którzy nie mają problemu ze spłatą pójdą do banku i powiedzą: Co mi dacie za nie wnioskowanie o wakacje kredytowe?
krezus666
Bardzo dobra opcja dla wszystkich osób, które chcą sobie zmniejszyć kapitał do spłaty i szybciej uwolnić się od hipoteki albo taką zawieszoną ratę kredytu hipotecznego poświęcić na spłatę innych zobowiązań gotówkowych.
mohel
dokładnie … nadpłacać kapitał a nie przeżerać
cieszynmiasto
Niech Morawiecki wytłumaczy akcjonariuszom po co tak naprawdę te wakacje kredytowe, hehe
alcabon
A co on będzie tłumaczył. On okrada oszczędzających i z ich pieniędzy będą później wypłacane odszkodowania.

Ludzie będą brali wakacje kredytowe tylko po to, żeby nadpłacać kapitał i jeszcze więcej zarobić na kredycie.

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki