REKLAMA

Unibep z optymizmem patrzy na 2021 rok i spodziewa się poprawy wyników rdr

2021-04-23 10:30
publikacja
2021-04-23 10:30
fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

Unibep z optymizmem patrzy na 2021 rok i spodziewa się poprawy wyników rdr. Spółka liczy na wzrosty we wszystkich segmentach, największy potencjał dostrzega w budownictwie przemysłowym i mieszkaniówce - poinformował PAP Biznes prezes Leszek Gołąbiecki. Sprzedaż mieszkań w tym roku powinna być wyższa rdr, a potencjał przekazań to ok. 900 lokali.

Unibep odnotował w 2020 roku 1,68 mld zł skonsolidowanych przychodów wobec 1,66 mld zł rok wcześniej. Zysk operacyjny grupy wzrósł w tym czasie do 59,8 mln zł z 50,9 mln zł, a zysk netto do 37,2 mln zł z 29 mln zł.

"2020 rok był dla nas bardzo udany, zbudowaliśmy solidne fundamenty dalszego rozwoju i poprawy wyników finansowych w każdym naszym segmencie. Patrzymy z optymizmem na 2021 rok i zakładamy, że wszystkie segmenty będą się rozwijały. Mamy zdrowy portfel zleceń, nie musimy za wszelką cenę bić się o kontrakty, mamy co robić, a to daje komfort, by na każdym kontrakcie poprawiać marże" - powiedział PAP Biznes prezes Leszek Gołąbiecki.

"Stawiamy na efektywność kosztową, szukamy synergii pomiędzy wszystkimi naszymi biznesami. Sprzyja nam koniunktura dla deweloperów - ceny mieszkań rosną, a koszty wykonawstwa nie są dużo wyższe. Rynek deweloperski pozwala na poprawę marży. Również w kubaturze jest możliwość poprawy. W infrastrukturze liczymy, że w tym roku uda się utrzymać ubiegłoroczną marżowość. Myślę więc, że na poziomie całej Grupy Unibep powinniśmy poprawić marże w tym roku" - dodał.

Prezes nie obawia się widocznych na rynku wzrostów cen stali, ropy naftowej czy asfaltu.

"Wzrost cen stali na pewno wpłynie na budżety projektów, ale z perspektywy Unibepu jesteśmy o to spokojni. Mamy wiele kontraktów z prywatnymi inwestorami, którzy w większości rozumieją sytuację i są otwarci na rozmowy oraz korekty umów" - powiedział Gołąbiecki.

"Cena asfaltu na pewno wpłynie na infrastrukturę. Na większe projekty mamy zabezpieczone ceny już wcześniej, na mniejsze nie, ale nie będzie to raczej znaczący wpływ. To się odbija przede wszystkim na wycenach ofert - kalkulujemy już wyższe ceny stali, asfaltu czy paliw" - dodał.

Unibep działa jako generalny wykonawca głównie na polskim rynku budownictwa kubaturowego, infrastrukturalnego i przemysłowego, ale realizuje projekty także na Białorusi i Ukrainie.

"Na Białorusi rozpoczęliśmy dwa kolejne projekty w formule „zaprojektuj i buduj” i zaczęliśmy ofertować w segmencie budownictwa ekologicznego, czyli np. oczyszczalni ścieków - jest tam duży program finansowany z banku światowego. Jednak obecnie w eksporcie usług bardziej skupiamy się na Ukrainie – budujemy dużą galerię w Charkowie, podpisaliśmy także przedwstępną umowę na duży projekt biurowy we Lwowie" - powiedział prezes Unibepu.

Portfel zleceń grupy w części budowlano-infrastrukturalnej ma wartość 2,5 mld zł, z czego 1,44 mld zł przypada na 2021 rok. Backlog w segmencie infrastrukturalnym wynosi 700 mln zł. Spółka zakłada dalszy rozwój tego obszaru działalności w najbliższych latach.

"Infrastruktura kolejny raz utrzymała wysoką rentowność – procentowo zysk brutto ukształtował się na poziomie 10 proc. Wzrosły też przychody - wykorzystujemy bardzo dobrą sytuację w Polsce północno-wschodniej, gdzie jest jeszcze dużo do wybudowania. Portfel zleceń na ten rok i kolejne lata to ponad 700 mln zł i upatrujemy tu szansy na dalszy rozwój, myślimy też o poszerzeniu działalności o kolejne województwa" - powiedział prezes Gołąbiecki.

"W tym roku na terenie północno-wschodniej Polski jest jeszcze kilka projektów infrastrukturalnych do pozyskania i o nie się staramy. Szczególnie liczymy na program „100 obwodnic”. To szansa dla naszego segmentu budownictwa infrastrukturalnego. Liczymy też, że samorządy zostaną beneficjentami środków pomocowych - inwestycje są przygotowane, ale samorządy na razie się wstrzymują, bo nie wiedzą, czy mogą liczyć na dofinansowanie. Długoterminowo infrastruktura ma dobre perspektywy i chcemy w tym kierunku rozwijać się" - dodał.

Grupa liczy także na wzrosty w działalności drewnianego budownictwa modułowego, która prowadzona jest przez spółkę Unihouse. Budownictwo modułowe skierowane jest m.in. pod inwestycje budynków wielorodzinnych, biurowych, akademików, przedszkoli, pawilonów handlowych czy hoteli. Spółka działa w tym zakresie w Norwegii, Szwecji, Niemczech i w Polsce.

"W 2020 roku pracowaliśmy nad usprawnieniem wydajności w segmencie modułowym - powstały nowe produkty, weszliśmy na nowe rynki. Oprócz norweskiego weszliśmy na rynek szwedzki, pierwsze projekty już tam realizujemy. Mamy w planach także szersze wejście na rynek niemiecki, na razie mamy tam umowę na kilkaset mieszkań. Jestem przekonany, że w kolejnych latach ten segment będzie miał dużo lepsze wyniki finansowe" - powiedział prezes Unibepu.

Od początku 2021 roku Unihouse podpisał umowy na rynku norweskim na kwotę ok. 95 mln zł, zaś cały portfel zleceń spółki na rok bieżący oraz lata kolejne wynosi ponad 320 mln zł.

Działalność deweloperska Unibepu prowadzona jest przez spółkę Unideveloment. Firma działa na rynku warszawskim, poznańskim i radomskim, ale w planie ma wejście także na rynek trojmiejski. W marcu tego roku spółka kupiła pierwszą działkę w Gdańsku.

"W 2020 roku sprzedaliśmy ponad 800 mieszkań, a przekazaliśmy 770. Jesteśmy wykonawcą dla naszego dewelopera, co pozwala wykorzystać synergię kosztową i uzyskać lepszą marżę. Jest bardzo duży popyt na mieszkania, widzimy tu dużą szansę na rozwój. W tym roku spodziewamy się wyższej sprzedaży mieszkań niż w roku 2020. Obecnie w realizacji mamy około 1.400 lokali w 8 inwestycjach. Potencjał przekazań gotowych lokali na ten rok to z kolei około 900" - powiedział prezes Unibepu.

"Mamy też plany uruchamiania nowych projektów w Poznaniu, Radomiu i Warszawie. W przygotowaniu jest także pierwszy projekt w Gdańsku, gdzie niedawno kupiliśmy działkę, to perspektywa 2022 roku. Łącznie przygotowujemy projekty, w których będziemy w stanie zaoferować ponad 2.700 mieszkań. Ale myślimy już o kolejnych inwestycjach deweloperskich" - dodał.

Unidevelopment rozpoczął także sprzedaż nieruchomości klientom instytucjonalnym.

"Wchodzimy w segment współpracy z funduszami inwestycyjnymi, które kupują całe obiekty. Pierwszą taką umowę już sfinalizowaliśmy w Poznaniu. Nasz deweloper - oprócz tradycyjnej sprzedaży - będzie rozwijał ten segment działalności" - powiedział prezes Gołąbiecki.

Unibep liczy także na rozwój w budownictwie przemysłowym.

"Widzimy coraz więcej zapytań o tego typu obiekty. W tym segmencie spore kompetencje zbudowaliśmy pracując przy dużym i wymagającym projekcie Polimery Police dla Grupy Azoty" - powiedział Gołębiecki.

Sara Borys (PAP Biznes)

sar/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
rookie
jak przemyslowka bedzie tak budowana jak bloki na Ursusie to uchowaj Boze..... artykuly dostępne w necie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki