Tym będą żyły rynki: gorący początek roku

Pierwszy pełny tydzień stycznia na rynkach finansowych upłynie pod znakiem danych o inflacji, handlu zagranicznym i PKB. Nie zabraknie sygnałów ze strony banków centralnych, co może być szczególnie ważne w obliczu nerwowej atmosfery na giełdach.

Poniedziałek, 7 stycznia

Tydzień rozpoczniemy od istotnych także z polskiej perspektywy danych o zamówieniach w niemieckim przemyśle (08.00). O 09.30 Riksbank opublikuje z protokół z ostatniego posiedzenia, w trakcie którego niespodziewanie podniesiono stopy procentowe.

10.30 to termin publikacji indeksu Sentix, obrazującego nastroje wśród inwestorów w strefie euro. Pół godziny później Eurostat przedstawi dane o sprzedaży detalicznej. W amerykańskim kalendarzu na pierwszy plan wybijają się: dynamika zamówień w przemyśle (16.00) oraz indeks ISM dla sektora usług (16.00).

7 dzień miesiąca to także termin publikacji danych o rezerwach banków centralnych. W raporcie NBP (14.00) szukać będziemy również informacji dotyczących zakupów złota.

Wtorek, 8 stycznia

Nad ranem spodziewać możemy się danych o chińskiej wymianie handlowej w grudniu, co pozwoli na pierwsze podsumowanie minionego roku. O 08.00 poznamy dynamikę niemieckiej produkcji przemysłowej, godzinę później analogiczne dane nadejdą z Węgier i Czech. O 11.00 Komisja Europejska przedstawi zestaw wskaźników opisujących koniunkturę gospodarczą. Po południu oczekiwać będziemy na decyzję Narodowego Banku Rumunii ws. stóp procentowych. O 14.30 w USA pojawi się raport o handlu zagranicznym, zaś o 22.40 dzień zamkną informacje o zapasach paliw.

Środa, 9 stycznia

O 08.00 dane o imporcie i eksporcie nadejdą z Niemiec. O 08.30 przekonamy się, jak kształtowała się inflacja konsumencka w Szwajcarii. O 11.00 Eurostat przedstawi informacje o stopie bezrobocia w krajach UE.

Około 13.00 spodziewać możemy się decyzji Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych. Po raz ostatni stopy w Polsce zmieniono blisko 4 lata temu, a perspektywa ich podniesienia to wciąż melodia odległej przyszłości. Tym niemniej jak zwykle warto będzie posłuchać, co na konferencji prasowej (16.00) powiedzą prezes Adam Glapiński oraz dwaj inni członkowie RPP.

O 16.00 decyzję ws. stóp podejmie także Bank Kanady, który dodatkowo przedstawi kwartalny raport (16.30). Ostatnim monetarnym akcentem dnia będzie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (20.00).

Czwartek, 10 stycznia

Nad ranem dowiemy się, ile w grudniu wyniosła inflacja CPI i PPI w Chinach (02.30). Dane o inflacji konsumenckiej będą przedmiotem raportów, które napłyną z Norwegii (08.00) i Czech (09.00), pomiędzy którymi dojdzie jeszcze do publikacji danych o francuskiej produkcji przemysłowej (08.45). O 13.30 otrzymamy protokół z ostatniego posiedzenia Rady Prezesów EBC.

Piątek, 11 stycznia

O poranku przedstawione zostaną finalne wyliczenia dotyczące dynamiki PKB w Rumunii (08.00) i Czechach (09.00). O 10.30 w Wielkiej Brytanii również pojawią się dane o PKB, którym towarzyszyć będą wyniki produkcji przemysłowej.

Ostatnim istotnym makroekonomicznym akcentem dnia będzie raport o inflacji CPI w USA (14.30), który rozpatrywany oczywiście będzie w kontekście dalszych posunięć Rezerwy Federalnej.

Michał Żuławiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj