REKLAMA

NBP przestał kupować złoto

2018-12-07 14:18
publikacja
2018-12-07 14:18

Z obliczeń Bankier.pl wynika, że w listopadzie po raz pierwszy od czerwca Narodowy Bank Polski nie kupił złota. Nie wiadomo, czy oznacza to rezygnację z polityki zwiększania rezerw kruszcu, czy to tylko przerwa w zakupach.

fot. / / YAY Foto

Z opublikowanych 7 grudnia danych o oficjalnych aktywach rezerwowych wynika, że na koniec listopada wartość złota w oficjalnych rezerwach NBP wyniosła 5047,4 mln dol. wobec 5036 mln dol. miesiąc wcześniej.

Przeliczając wartość rezerw złota po kursie z porannego fixingu w Londynie (1220,45 USD za uncję) z 30 listopada, daje to (w zaokrągleniu) 4 136 mln uncji złota. A więc tyle samo, ile NBP raportował na koniec października. Na oficjalne potwierdzenie tej informacji musimy poczekać do 21 grudnia, gdy bank centralny Polski opublikuje statystyki płynnych aktywów i pasywów w walutach obcych.

W okresie od lipca do października NBP dokonał pierwszych od 20 lat zakupów złota. Rezerwy żółtego metalu zostały zwiększone łącznie o 25,7 ton, do poziomu 128,64 ton. W ten sposób Polska stała się pierwszym krajem Unii Europejskiej, który w XXI wieku dokonał zwiększenia rezerw złota. W ślady NBP poszedł Węgierski Bank Narodowy, który w październiku poinformował o 10-krotnym zwiększeniu zasobów „barbarzyńskiego reliktu”, kupując ponad 28 ton metalu.

- Narodowy Bank Polski nie komentuje i nie przekazuje informacji o bieżących działaniach w zakresie zarządzania rezerwami dewizowymi oraz wykorzystania innych instrumentów wynikających z zadań banku centralnego - komunikat tej treści we wrześniu  otrzymaliśmy w odpowiedzi od NBP. O zakupach złota nie chciał wypowiadać się też prezes Adam Glapiński.

Podejście banków centralnych do roli złota diametralnie zmieniło się po wybuchu kryzysu finansowego w 2008 roku. Wcześniej bankierzy centralni wyprzedawali „barbarzyński relikt” po tym, jak w latach 70. i 80. został on odsunięty od systemu monetarnego. Po 2008 roku europejskie banki centralne nagle zaprzestały wyprzedaży rezerw złota. Żółty metal zaczęły za to kupować kraje rozwijające się. W latach 2011-17 banki centralne nabywały średnio po 514 ton rocznie.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaj
No jesli samoloty ewakuacji VIP-ów wiecej jak w 1939 przez Zaleszczyki nie wywioza,
znaczy wystarczy... :)
open_mind
Pewnie nałykał się nasz bank fałszywek i angole nas wyśmiali. Coś w tym stylu jak w linku. https://www.cbc.ca/news/canada/ottawa/fake-gold-wafer-rbc-canadian-mint-1.4368801

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki