Ty kontra hakerzy. Jak łatwo dostaną się na twoje konto w banku? [ANKIETA]

Szacuje się, że hakerzy tylko w Polsce co roku okradają klientów banków na ponad 1 mld zł. Straty z innych tytułów zdarzeń ryzykownych mogą sięgać kolejnych setek milionów zł. W jakim stopniu nasze nawyki ułatwiają pracę internetowym oszustom? Weź udział w pierwszym badaniu Bankier.pl i "Puls Biznesu".

Bankowość elektroniczna to wygoda i niższe koszty. Jednak nie oznacza to, że jest wolna od wad. Bardzo wielu klientów nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, przez co bagatelizują najprostsze zasady bezpieczeństwa – korzystają z niezabezpieczonych sieci wi-fi, nie aktualizują oprogramowania antywirusowego, zapisują swoje hasła w łatwo dostępnych miejscach, nie zabezpieczają telefonu kodem PIN, otwierają podejrzane e-maile i instalują oprogramowanie z niesprawdzonych źródeł.

Na łamach Bankier.pl wielokrotnie ostrzegaliśmy przed oszustami polującymi na klientów banków. Tym razem chcemy zapytać Czytelników - jak dobrze zabezpieczacie się przed działaniami hakerów? Zachęcamy do udziału w naszym badaniu.

mwc/Redakcja Bankier.pl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~kinga

nie jest tak źle ;) korzystam też z bankowości mobilnej getin mobile i do tej pory bez przeszkód się wszystko odbywa, poziom bezpieczeństwa mnie zadowala, a jest to mega wygodne.

! Odpowiedz
1 0 ~bookbis

nie nosze pieniedzy przy sobie wszystko mam na koncie a ze na koncie mam tak mało to nawet najglupszy haker by tego nie wział chociaz dla strata i tego małego byłaby bardzo duza, wiec codziennie sprawdzam co do grosza czy mi sie jakis idiota nie podpial

! Odpowiedz
1 3 ~Aaa

Nie rozumiem czemu w ankiecie nie ma banku BPH. Ma hasło maskowane, nawet w aplikacji mobilnej. Informacje o bezpieczeństwie na stronie logowania (żeby sprawdzić czy w pasku adresu jest klodka, początek https i aktualny certyfikat). Ma o niebo lepsze zabezpieczenia od mBanku, w którym byłam wcześniej. W kafeterii przy opcji "inny bank" powinna być możliwość wpisania nazwy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 ~spostrzegawczy

W dzisejszych czasach skarpety są najbezpieczniejsze.

! Odpowiedz
0 9 ~anonim

W dzisiejszych czasach może i tak, ale nie w Polsce. Coraz bardziej rośnie liczba włamań i zuchwałych kradzieży. Do tego rzecz jasna dochodzi jak zwykle nieoceniona wykrywalność policji w przypadku przestępstw bardziej skomplikowanych niż przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.

! Odpowiedz
2 16 ~aewgsdg

Taka ankieta to masa danych podanych na tacy............

! Odpowiedz
2 4 ~janek

Jakich danych? Takich, że korzystam z banku X? :D

! Odpowiedz
1 11 ~tiktak odpowiada ~janek

Takich, że jak czegoś nie wiesz, to od razu to widać. I takich że to czego używasz może mieć znane niektórym osobom słabości (więc wiadomo w co cię kopnąć). I takich, że niektórzy lubią zabawić się w szukanie dziury w twoim rozumowaniu.

Zasada bezpieczeństwa jest prosta: morda krótko na każdy istotny i żywotny temat (szerzej: morda krótko na każdy temat). Popularna dostępna na polskim rynku pozycja z tego zakresu (choć dość kiepska i nudnawa) to "Poradnik Bodyguarda".

Poza tym nie odpowiada się na pytania gdy nie wiadomo kto tak naprawdę pyta i po co. Zwłaszcza że obok zwykle stoi jeszcze ktoś trzeci. I zwłaszcza jak ci za odpowiedź nie płacą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~anonim odpowiada ~tiktak

Weź pod uwagę również fakt, że tym podobne ankiety służą zbieraniu informacji o użytkownikach i dostosowaniu produktów do ich potrzeb/zainteresowań. Jeżeli większość osób tak podchodzi do tematu to potem nie ma się co dziwić, że produkt jest inny niż oczekiwania, w końcu ten ktoś swojej opinii nie wyraził zrobili to inni.
A co do rzeczywistego zbierania danych to nie oszukujmy się, o ile takie ankiety nie zbierają szczegółowych informacji o tyle korzystanie z osiągnięć techniki takich jak np plastikowa karta określają nawet jakiej firmy kechup preferujesz, ile zarabiasz, w jakich sklepach kupujesz, ile przeznaczasz na zakupy itd. Popularne dziś smartfony to dla wielkich korporacji istna kopalnia informacji o użytkowniku, a korzystanie z wyszukiwarek i przeglądarek to już komplet. Nie każdy ma dostęp do informacji do tego co robisz w necie, ale ten ktoś z czyich produktów korzystasz wie o tobie niemal wszystko. Więc takie ankiety na tle tego wszystkiego to pikuś

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~xyz odpowiada ~anonim

No to pojechałeś z ketchupem. Jak robisz zakupy, to bank ma tylko informację gdzie kiedy i za ile. Paragonu nie dostaje.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne