REKLAMA
WAŻNE

Trump wojuje z Chinami. S&P500 spadł najmocniej od grudnia

2019-08-05 22:05
publikacja
2019-08-05 22:05
fot. Wang Ying / ZUMA Press

Eskalacja wojen handlowych i walutowych już nie na żarty przestraszyła inwestorów. Nowojorskie indeksy rozpoczęły tydzień od 3-procentowych spadków. W cenie były bezpieczne aktywa: obligacje skarbowe, frank szwajcarski, złoto i… bitcoin.

„Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę” – to przysłowie jak ulał pasuje do ostatnich działań Donalda Trumpa. Prezydent USA w czwartek zapowiedział nałożenie dodatkowych ceł na chiński import, prawdopodobnie chcąc w ten sposób zwiększyć presję na Fed, aby ten dokonał głębszych cięć stóp procentowych. Bo to właśnie bliżej nieokreślone „implikacje rozwoju globalnych wydarzeń” były naczelnym pretekstem dla cięcia stóp w lipcowym komunikacie FOMC.

Tyle że Chińczycy zareagowali zdecydowanie i w poniedziałek dopuścili do dalszej deprecjacji juana – kurs dolara po raz pierwszy od 11 lat przekroczył psychologiczną barierę 7 juanów. Prezydent Trump zareagował, gdy tylko się obudził i w jednym z pierwszych porannych tweetów nazwał Chiny „manipulatorem walutowym”.

Oliwy do ognia dolał chiński minister  handlu, który powiedział, że państwowe przedsiębiorstwa wstrzymały zakupy amerykańskich produktów rolnych. To osobisty cios w Donalda Trumpa, dla którego głosy amerykańskich farmerów są niezbędne, gdy będzie się ubiegła o reelekcję.

/ Bankier.pl

Eskalacja wojny handlowej i powrót do tzw. wojen walutowych to jedne z ostatnich rzeczy, jakich potrzebuje teraz spowalniająca globalna gospodarka.  Inwestorzy obawiają się, że działania prezydenta Trumpa okażą się gwoździem do trumny dla najdłuższej ekspansji gospodarczej w powojennej historii USA. Trwający od jesieni 2009 roku wzrost PKB właśnie pobił rekord z lat 90-tych.

Dlatego też rynek reagował bardzo gwałtownie, ale też bez paniki. Po mocno ujemnym otwarciu nowojorskie indeksy powoli osuwały się przez całą sesję, bez powodzenia próbując odrobić choć część strat w ostatniej godzinie handlu. Ostatecznie S&P500 stracił 2,98%. Była to więc najgorsza sesja w jego wykonaniu od grudnia 2018 roku oraz szósta spadkowa sesja z rzędu. Dow Jones poszedł w dół o 767 punktów, czyli o 2,90%. Nasdaq zaliczył spadek aż o 3,47%.

Inwestorzy w pośpiechu uciekali do tzw. bezpiecznych przystani. W Europie rentowności kolejnych serii długoterminowych obligacji skarbowych (15-, 20-, 30- czy nawet 50-letnich) spadały poniżej zera. Rentowność 10-letnich obligacji USA spadła aż o 10 pb., do 1,73% wyznaczając w ten sposób najniższy poziom od listopada 2016. Złoto podrożało o 1,4% i osiągnęło najwyższe notowania od maja 2013. W cenie był też frank szwajcarski, który w relacji do euro był najsilniejszy od ponad 2 lat.

Co ciekawe, wraz z frankiem czy złotem w górę szły notowania bitcoina. W ten oto sposób dożyliśmy czasów, gdy istniejąca ledwie 10 lat wirtualna kryptowaluta zachowuje się jak klasyczna „bezpieczna przystań”. Ten stan prawdopodobnie zawdzięczamy bankom centralnym, które coraz śmielej zanurzają się w odmęty ujemnych stóp procentowych. Czyli czegoś, czego w przypadku BTC zaordynować  się nie da.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
misiosnechacz
Do open_mind możesz wypowiedzieć się w jednym albo góra w dwóch kometarzach. Pod każdym tematem 10 przemyśleń.
open_mind
Ja podaje fakty – to ty przemyśliwowujesz !
open_mind
W tej chwili bańka zadłużenia faktycznie pęka, wszystko czego potrzebujemy to aby
jeden z liderów i mam nadzieję, że to ty będziesz panie Trump, aby „jutro” wycenić złoto np. dziesięć razy więcej wydając specjalne zarządzenie. Wiem rynki spadną co najmniej o połowę. Prawda ludzie znów stracą inwestycje,
W tej chwili bańka zadłużenia faktycznie pęka, wszystko czego potrzebujemy to aby
jeden z liderów i mam nadzieję, że to ty będziesz panie Trump, aby „jutro” wycenić złoto np. dziesięć razy więcej wydając specjalne zarządzenie. Wiem rynki spadną co najmniej o połowę. Prawda ludzie znów stracą inwestycje, które zarabiają tylko wtedy, gdy giełda idzie w górę, ale to jest konieczne aby wygrali wszyscy. !!
open_mind
„rynek reagował bardzo gwałtownie” My nie mamy rynków a to co jest jest manipulowane od dziesięcioleci centralnie przez rządy i banki! Świat już nie ma bezpiecznych przystani to wszystko jest: „Manipulada” Nawet Bloomberg napisał że "Plunge Protection Team" (PPT) jest w panice !
To specjalne odwrócenie
„rynek reagował bardzo gwałtownie” My nie mamy rynków a to co jest jest manipulowane od dziesięcioleci centralnie przez rządy i banki! Świat już nie ma bezpiecznych przystani to wszystko jest: „Manipulada” Nawet Bloomberg napisał że "Plunge Protection Team" (PPT) jest w panice !
To specjalne odwrócenie uwagi Januszy. Problemem nie są wojny celne. PROBLEMEM JEST DŁUG ŚWIATA. Powtarzam dług świata, dług świata, dług świata. Dowód: spadające US 10 latki mają mniejszy zysk jak US 1-MO jedno- miesięczne !!!!!! To znaczy że świat ma problem z kredytem, a co to oznacza, jego ustanie a co to oznacza puste sklepy. Tak jest niebezpiecznie i żaden Trump tego nie spowodował obecnie zrozumcie to „dzbany.” On tylko walczy jak może!
open_mind
Pamiętam, kiedy na samo wspomnienie o istnieniu Plunge Protection Team PPT gdziekolwiek na świecie było nazywane przez media „teorią spiskową” i wyśmiewane przez „dzbany” i wyszydzane. Teraz jest to temat artykułów Bloomberga. Taki jest fakt i prawda panie i panowie.
open_mind odpowiada open_mind
Świat obecnie znajduje się na ścieżce wiru zadłużenia który jak czarne dziury w kosmosie wciągnie światowy kredyt. Powtarzam to jest poważne niebezpieczeństwo dla całego świata!
misiosnechacz
Kto na tym zarabia? Jego twety są warte miliardy. Wystarczy tylko znać ich treść. Za tydzień powie, że Xî to friend i się almost dogadali i będzie jazda na północ do tego zgani fed i fow będzie na 29k. Jpr.
znawca_inwestor
Trumpa nie wybiorą na 2 kadencję
pusiol
i teraz na otwarciu futuresy na indeksy -1.54% :)))))))) zamykamy, dziekuje do widzenia

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki