Trump: Chiny manipulują walutą!

Dzisiejsze osłabienie juana względem dolara nie uszło uwadze Donalda Trumpa. Prezydent USA oskarżył Chiny o manipulowanie walutą.

(fot. Kevin Dietsch / Reuters)

- Chińczycy obniżyli cenę ich waluty do niemal historycznego poziomu. To się nazywa „manipulacja walutowa”. Czy Rezerwa Federalna słyszy? To poważne naruszenie, które mocno osłabi Chiny w dłuższej perspektywie! – napisał na Twitterze Trump.

Jak pisaliśmy dziś rano, na otwarciu nowego tygodnia przebity został psychologiczny poziom 7 juanów za 1 dolara. Stało się to po raz pierwszy od 2008 r. W światowych mediach nie brakuje komentarzy, że Pekin zezwolił na osłabienie waluty po tym, jak w czwartek Donald Trump podał, że od 1 września nałoży kolejne, 10-procentowe cła na chińskie dobra eksportowe o wartości 300 mld USD. Słabszy juan miałby zrekompensować chińskim eksporterom ograniczenie ich konkurencyjności na skutek amerykańskich ceł.

W cytowanym wyżej wpisie Donalda Trumpa ponownie oberwało się także Rezerwie Federalnej. Amerykański prezydent już w ubiegłym tygodniu skrytykował jego zdaniem zbyt zachowawczą decyzję o cięciu stóp „jedynie” o 25 punktów bazowych. W nieustającym podważaniu kursu obranego przez amerykański bank centralny prezydent sięga po przykłady Ludowego Banku Chin i Europejskiego Banku Centralnego, które prowadzą łagodniejszą politykę monetarną.

- Rynek chciał usłyszeć od J. Powella, że Rezerwa Federalna rozpoczyna długi i agresywny cykl cięcia stóp procentowych, aby dotrzymać kroku Chinom, Unii Europejskiej i innym krajom. Jak zwykle, Powell nas zawiódł – pisał wówczas Trump.

USA tropią manipulatorów

Mimo prezentowanej już w czasie kampanii ostrej retoryki, za czasów prezydentury Donalda Trumpa amerykańskie władze nie nadały żadnemu krajowi oficjalnego statusu „manipulatora walutowego”. Według obowiązujących regulacji decydują o tym trzy kryteria: a) duża nadwyżka w handlu ze Stanami Zjednoczonymi; b) wyraźna nadwyżka na rachunku obrotów bieżących (nie tylko z USA, ale całym światem); c) regularne stosowanie jednostronnych interwencji na rynku walutowym w celu osłabienia waluty.

W ostatnim raporcie opublikowanym pod koniec maja na listę obserwacyjną trafiły kraje, które spełniały jedno z kryteriów. Grono to stanowiły Chiny, Japonia, Korea Południowa, Niemcy, Włochy, Irlandia, Singapur, Malezja i Wietnam.

Rozbudowaną analizę roli, jaką odgrywa kurs juana w wojnie handlowej na linii USA-Chiny znajdziesz w artykule „Arsenał gospodarczy Chin [Część I - juan]”.

Michał Żuławiński

Źródło:
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 cyberbrain666666

Trump pierwsze miliony dostał od ojca. Zarobił dzięki układom

! Odpowiedz
2 11 talmud

tylko sie cieszyc ze niewygodne wpisy sa usuwane URRRRRA .....tak pracuje tfu"demokracja" - mozna "przepisywac" ale absolutnie nie mozna wpisywac krytyki albo pogladow inne niz "tylko prawidlowe"......ciekawe kiedy to upadnie ?

! Odpowiedz
6 18 leonidass

Podawajcie kraje, które nie manipulują przy walucie; ja zaczynam zabawę - San Escobar !!

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
38 16 janciowodnik

Zarób tyle kasy co Trump... to bedziesz wiedział czy ma talent czy go nie ma.

! Odpowiedz
26 34 enta

w stanach niemal każdy gra na giełdzie,jak zobaczą co ten wymoczek robi z ich kasą to mu peruczkę przeflancują

! Odpowiedz
12 31 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 46 skaurus

To samo pomyślałem, banksterka z hameryki pcha administrację do wojny ale chyba nie kojarzą, że to nie 1985 a Chiny to nie Japonia i nie padną na kolana jak wyspiarze (płacą za to do dzisiaj już 30 lat jak Japonia stoi w miejscu). Chińczycy to już nie tylko koszulki za 5 zeta ale np Xaomi, Tencent albo Huawei.Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
44 66 drdre1111

Czy ktos jeszcze wierzy (oprocz PiSowcow) w ten geniusz ekonomiczny Trumpa? Trump nie ma zielonego pojecia o ekonomii to po pierwsze, po drugie to FED ma fachowcow profesorow itd. a nie zlotowlosy pan ktory jest kompletnym dyletantem ekonomicznym

! Odpowiedz
16 25 kzabor

A może FED i Trump grają do jednej bramki. Silny dolar, stabilna gospodarka i jeszcze zapas na stopach procentowych. Wygląda, że Trump steruje lepiej rynkami niż FED, dzięki czemu nie ma presji na dolara, a nadal jest traktowany jako bezpieczna przystań.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil