Trump nadal krytykuje Fed. „Powell nas zawiódł”

Chociaż Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe, o co od dawna apelował Donald Trump, to amerykański prezydent wciąż ostro krytykuje bank centralny.

(fot. Carlos Barria / Reuters)

W środę wieczorem czasu polskiego Rezerwa Federalna po raz pierwszy od 2008 r. obniżyła stopy procentowe w USA. Cięcie o 25 punktów bazowych wpisywało się w oczekiwania większości analityków. Jak okazało się w trakcie konferencji prasowej przewodniczącego Jerome’a Powella, dla rynków ważniejsze od tego co Fed zrobił okazały się zapowiedzi dotyczące przyszłości.

W pierwszej kolejności Powell jasno stwierdził, że dzisiejszego posunięcia nie należy traktować jako początku nowego cyklu obniżek stóp procentowych. "Nie jest to naszą intencją" - powiedział, określając cięcie stóp mianem "korekty w trakcie cyklu". Zaledwie kilka minut później, szef Fedu powiedział, że tak naprawdę miał na myśli, że dzisiejsze posunięcie "nie jest początkiem długiego cyklu obniżek stóp procentowych" i wcale nie powiedział, że "to tylko jedna obniżka stóp". Ta szybka korekta komunikatu nie zdołała wydźwignąć indeksów w górę, w efekcie czego Wall Street zanotowała najgorszą sesję od maja.

Niezadowolony z braku mocniejszych działań jest także prezydent Donald Trump. Podobnie jak w ostatnich miesiącach, amerykański przywódca zarzuca Fedowi brak aktywności (czyt. cięcia stóp) w sytuacji, w której Europa i Chiny liberalizują politykę monetarną. Stanowisko to powtórzył we wczorajszych wpisach na Twitterze.

- Rynek chciał usłyszeć od J. Powella, że Rezerwa Federalna rozpoczyna długi i agresywny cykl cięcia stóp procentowych, aby dotrzymać kroku Chinom, Unii Europejskiej i innym krajom. Jak zwykle, Powell nas zawiódł, jednak przynajmniej zakończył zacieśnianie ilościowe, którego w ogóle nie powinno się rozpoczynać (brak inflacji). Wygramy i tak, ale z pewnością nie dostaję zbyt wielkiego wsparcia od Fedu – napisał Trump.

MZ

Źródło:
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 mooooo

Zadałem sobie trudu znaleźć wytłumaczenie co jest grane z tym Fedem i z tymi stopami ?? Otoz fed obniżył stopy procentowe a rynek podniósł ceny na towary i się zrobiła w USA totalna drożyzna

! Odpowiedz
2 4 open_mind

Cóż świat zamiast zażyć niebieską pigułkę przyjmuje czerwoną https://www.youtube.com/watch?v=RhlXqYiTz2Q

! Odpowiedz
0 13 znawca_inwestor

To się nazywa niezależny FED. Ucz cie się praworządności.

! Odpowiedz
16 49 bangladesznadwisla

żałosny jest ten trump. jak tak dalej pójdzie to kryzys z 2008 może być pikusiem

! Odpowiedz
7 8 open_mind

A kogo ty byś widział ?

! Odpowiedz
4 10 open_mind

Do Bangladesz: Wyrosłeś w tym schemacie i nawet nie zdajesz sobie sprawy że kryzys z 2008 roku to był tylko taki deser do tego co nastąpi, został on zażegnany na zasadzie kupna prezentu dla żony po złapaniu nas na zdradzie. Świat jest prowadzony od dekad w zniewoleniu, oszustwie, arogancji, rozwiązłości, zdegenerowaniu i totalnym oszustwie finansowym. To tak jak z przeładowanego i nadmiernie rozpędzonego pociągu w końcu koła odpadną, ale maszyniści i pasażerowie nie chcą o tym wiedzieć. Po prostu nie zauważanie problemu względnie mylne jego spostrzeganie nigdy nie prowadzi do jego usunięcia ale wprost przeciwnie powoduje jego narastanie. A ty winisz Trumpa jak konduktora za przeładowany pociąg. Cóż świat zamiast zażyć niebieską pigułkę przyjmuje czerwoną wraz z LGBT pill.

You take the blue pill—the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill—you stay in Wonderland, and I show you how deep the rabbit hole goes. Remember: all I'm offering is the truth. Nothing more.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 7 open_mind

Pamiętajcie: To wszystko, co ja wam piszę i oferuję, jest prawdą. Nic więcej !!

! Odpowiedz
10 30 grzegorzkubik

Panie Trump. Albo w prawo albo w lewo. Nie da się tak ciągnąc S&P powyżej 3000 punktów w nieskończoność. Czas na spadki o minimum 200 punktów.

! Odpowiedz
10 43 marek11311

A jeszcze rok temu wszyscy tak narzekali na Erdogana. Dzisiaj wszyscy podążają jego śladem.

! Odpowiedz
11 22 leszczykowy

W Turcji szalała inflacja, a w krajach zachodu niemal nie występuje.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil