REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Trump znów ocli Chińczyków. Na rynku nerwowo

2019-08-01 21:38, akt.2019-08-01 22:07
publikacja
2019-08-01 21:38
aktualizacja
2019-08-01 22:07
Trump znów ocli Chińczyków. Na rynku nerwowo
Trump znów ocli Chińczyków. Na rynku nerwowo
fot. Carlos Barria / / Reuters

Wystarczył jeden tweet Donalda Trumpa, aby wstrząsnąć rynkami finansowymi. Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział oclenie dotąd nieoclonego importu z Chin.

Była 19:26. I wtedy...

- Nasi przedstawiciele wrócili właśnie z Chin, gdzie odbyli konstruktywne rozmowy dotyczące umowy handlowej. Już trzy miesiące temu myśleliśmy, że mamy z Chinami porozumienie, ale niestety Chiny zdecydowały się renegocjować umowę przed jej podpisaniem. Chiny zgodziły się kupować produkty rolne z USA w wielkich ilościach, lecz nie robią tego. Dodatkowo mój przyjaciel prezydent Xi stwierdził, że zatrzyma eksport fentanylu do USA. Tak się nie stało i wielu Amerykanów wciąż umiera – napisał Trump.

-  Rozmowy handlowe trwają, a w ich trakcie USA od 1 sierpnia nałożą małe dodatkowe cło w wysokości 10 proc. na pozostałe 300 mld dolarów importu z Chin. Nie uwzględnia to 250 mld dolarów oclonych na 25 proc. Mamy nadzieję na pozytywny dialog z Chinami i dobrą umowę handlową. Wierzymy, że przyszłość obu krajów rysuje się w jasnych barwach – dodał amerykański prezydent.

Rynki finansowe zareagowały nerwowo. Wzrosty na Wall Street momentalnie przemieniły się w spadki. S&P500, który rósł o ponad 1%, zakończył dzień spadkiem o niemal 1%. Złoto pozbierało się po postfedowskim cofnięciu i zyskało ponad 3%. Na rynku walutowym frank szwajcarski umocnił się wobec euro i dolara, w Polsce podnosząc cenę helweckiej waluty powyżej 3,92 zł, czyli najwyższego poziomu od kwietnia 2017.

Ale najsilniejsze spadki dotknęły rynki surowcowe. Pallad szedł w dół o blisko 6%. Ropa Brent została przeceniona o 5%, do 61,05 USD za baryłkę. Amerykańska ropa WTI zniżkowała o 6,1%, do 54,33 USD za baryłkę. To jasny sygnał, że świat lęka się eskalacji wojny handlowej między USA a ChRL. Wojny, której stawką jest nie tylko podtrzymanie światowej koniunktury gospodarczej, ale też przyszłość procesów globalizacyjnych.

Jeśli prezydent Trump dalej będzie wymachiwał celniczą szabelką przed Chińczykami, to giełdowej hossie mogą nie pomóc nawet "asekuracyjne" cięcia stóp procentowych, jakie dzień wcześniej zaserwowała Rezerwa Federalna.

W środę negocjatorzy handlowi z ChRL i USA spotkali się w Szanghaju po serii innych wpisów prezydenta na Twitterze, w których oskarżył on Chiny o niewywiązywanie się z obietnic i próbę zmiany zapisów umowy na swoją korzyść. Rozmowy zakończyły się 40 minut przed planowanym czasem, a żadna ze stron nie skomentowała jego przebiegu ani osiągniętych postępów. Amerykańska delegacja wyjechała.Takie rozstrzygnięcia sugerują, że szanse na rychłe zawarcie umowy handlowej zamiast rosnąć, maleją.

Przejawem tych obaw jest też zachowanie rynku długu. W czwartek rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich spadła do 1,88% i osiągnęła najniższy poziom od dnia wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA. W ten sposób odparował cały entuzjazm rynków wywołany przez Republikanina w pierwszej części jego kadencji, gdy realizował program deregulacji i obniżek podatków.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (15)

dodaj komentarz
karbinadel
Tak naprawdę nie chodzi o to, żeby dowalić Chińczykom, ale by zmusić amerykańskie firmy do przeniesienia z powrotem do USA
modulometer
chodzi o to żeby FED dalej ciął stopy. Trump zaszantażował Powella. Teraz jak Powell wyjdzie i powie że sytuacja jest tak dobra że cięć nie będzie to w kilka dni odwrócą się rentowności na amerykańskich skarbówkach i ma zwałę na giełdzie. Tą zwałę już widzimy zwłaszcza ze Trump dziś obłoży cłami Europę,chodzi o to żeby FED dalej ciął stopy. Trump zaszantażował Powella. Teraz jak Powell wyjdzie i powie że sytuacja jest tak dobra że cięć nie będzie to w kilka dni odwrócą się rentowności na amerykańskich skarbówkach i ma zwałę na giełdzie. Tą zwałę już widzimy zwłaszcza ze Trump dziś obłoży cłami Europę, ale odwrócenie rentowności to niesie ze sobą określone skutki natury finansowej. Można sobie wmawiać ze niskie rentownosci amerykańskich bondów to wynik skupu przez FED i nie sa one wiarygodne, ale liczby sa liczbami. Obligacja krótkoterminowa z wyzsza rentownosćią niż długoterminowa to dla rynku kredytu wyrok. a jak akcja kredytowa umiera to i mamy gotową recesję
enta
co tu komentować,małpa z brzytwą a chińczycy jeszcze się odgryzą,wyczekają tylko na najlepszy moment
sel
Panika na rynkach bo w USA wszystko made in China i podatki niby niższe ale w sklepach o 25% drożej...
modulometer
Chińczycy osłabią walutę i sprawa załatwiona. Stąd nie widac w USA inflacji. Amerykanie nie wprowadzili embarga tylko cła więc towary ciagle płyną a szkody wywołane cłami niweluje się osłabieniem waluty w kraju producenta. Szkoda tylko że dla reszty swiata stojącej z boku powoduje to presję deflacyją, alejak dolar Chińczycy osłabią walutę i sprawa załatwiona. Stąd nie widac w USA inflacji. Amerykanie nie wprowadzili embarga tylko cła więc towary ciagle płyną a szkody wywołane cłami niweluje się osłabieniem waluty w kraju producenta. Szkoda tylko że dla reszty swiata stojącej z boku powoduje to presję deflacyją, alejak dolar się umacnia to nie ma to chyba większego znaczenia, ale tu potrzebne sa jakieś głębsze rachunki.
I tak już dziś juan się osłabił i niewykluczone że osłabi się do usd/8.7 jak kiedyś bywało. Niestety to słabnięcie to nic dobrego nie wróży polskiej GPW ani innym rynkom EM ale kto to sobie w tym zapyziałym kraju zawraca giełdą głowę.
adamii
taniejaca ropa jest oczywistym sygnalem lęku pred eskalacja konfliktu usa-chiny? w jaki sposob?
liczygrosz
Jak stanie gospodarka to kto ropę kupi i po co ?
mooooo
A na rynku amerykańskim tysiące zwolnień z sklepów
bialy_kruk
Tłity Trampka już były przerabiane nie raz a mimo to S&P 500 bił rekord za rekordem Ostatnie szczytowanie było tydzień temu.
Np to co niby miał narzucić na Huawei po kilku tygodniach wycofal sie rakiem.
Problem jest na linii Chiny-USA a najbardziej obrywa WIG20.
Tak na chłodno to nasza gpw szoruje po dnie.
modulometer
Popatrz sobie dokladnie na wykresy i zobacz gdzie byliśmy w styczniu 2018 i gdzie jesteśmy teraz. Czy naprawdę uważasz że rynki w USA urosły przez ten okres? Były okazje dla spekulantów ale inwestor długoterminowy nie zarobił właściwie nic

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki