Trump oskarża Brazylię i Argentynę o manipulacje walutą i zapowiada karne cła

2019-12-02 16:42
publikacja
2019-12-02 16:42

Prezydent USA Donald Trump napisał w poniedziałek na Twitterze, że Brazylia i Argentyna dopuszczają się "kolosalnej dewaluacji swoich walut" i zapowiedział, że w związku z tym "nałoży natychmiast" cła na stal i aluminium importowane z tych krajów.

/ fot. Jonathan Ernst / Reuters

"Brazylia i Argentyna prowadzą kolosalną dewaluację swoich walut, co nie jest dobre dla naszych farmerów. Zatem, ze skutkiem natychmiastowym nałożę ponownie Cła na całą Stal i Aluminium, które wysyła się do USA z tych krajów" - napisał Trump, tuż przed wyjazdem do Londynu na szczytu NATO.

Zaapelował też do Rezerwy Federalnej o obniżenie stóp procentowych, aby inne kraje nie korzystały z silnego kursu dolara. "Niższe Stopy i Poluzowanie - Fed!" - napisał prezydent.

Jak przypomina Associated Press Argentyna pogrążona jest w głębokim kryzysie gospodarczym i zmaga się z galopującą inflacją. W Brazylii utrzymuje się dwucyfrowe bezrobocie, a gospodarka, po dwóch latach recesji, wrośnie w tym roku tylko o około 1 proc. PKB.

Trump napisał jednak, że Fed powinien postępować tak jak Brazylia i Argentyna i osłabić walutę. Fed "powinien działać podobnie, aby kraje, których jest dużo, nie mogły już wykorzystywać naszego silnego dolara, dalej dewaluując swoje waluty" - głosi tweet Trumpa.

Wkrótce po tweecie Trumpa prezydent Brazylii Jair Bolsonaro powiedział w wywiadzie radiowym, że jest przekonany, iż Trump weźmie pod uwagę ekonomiczne argumenty Brazylii.

"Zadzwonię do niego, aby nas nie karał (...). Nasza gospodarka jest oparta przede wszystkim na surowcach (...). Mam nadzieję, że (Trump) zrozumie i nie będzie nas karał w ten sposób i jestem prawie pewien, że nas wysłucha" - oznajmił Bolsonaro.

Rzecznik argentyńskiego MSZ poinformował, że jego resort podejmie negocjacje z Departamentem Stanu USA w związku z decyzją Trumpa dotyczącą ceł.

USA wprowadziły w marcu 2018 roku 25-procentowe cło na stal i 10-procentowe na aluminium, ale zwolniły wówczas Argentynę i Brazylię z tych taryf.

Importowe cła ochronne wolno nakładać na określony towar, jeśli jego zwiększony import mógłby przynieść własnemu przemysłowi poważne szkody. Trump argumentuje, że niskie notowania walut Brazylii i Argentyny czynią tańszym ich eksport, co szkodzi amerykańskim farmerom. Jak przypomina Associated Press nałożenie ceł na aluminium i stal w ubiegłym roku zaszkodziło jednak tym gałęziom amerykańskiego przemysłu, które są zależne od importu tych metali, a z czasem doprowadziło do spadku popytu na nie. Amerykański koncern metalurgiczny US Steel poniósł w ostatnim kwartale straty po raz pierwszy od początku 2017 roku.

Po tweecie Trumpa w sprawie ceł, spadły notowania na giełdach europejskich, a analitycy zapowiedzieli spadki na Wall Street. (PAP)

fit/ ap/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
talmud
dlatego trzeba zlikwidować makulature $ jako "walute rezerwowa"....dzieki temu przekretowi kazdy kraj jest okradany sprzedaje prawdziwe produkty za bezwartościowy papier ..... "wartości" tej makulatury broni konglomerat militarny....
ajwaj
"Wolny rynek" a la kal-boj
Mozesz robic wszystko - jestes wolny.... jesli ci pozwole :)
ajwaj
A tak naprawde to chodzi tez o flirt Brazylii z Chinami (Chiny pozyczaja BEZ warunków polit.),
BRICKS-T(Turcja) ma wiecej dochodu niz "stare" G-7, ma swoje3 fundusze, bank itd.
_________
""Brazylia w ostatnich miesiącach przybliża się również do Chin , o czym obszernie informują Breitbart News.
A tak naprawde to chodzi tez o flirt Brazylii z Chinami (Chiny pozyczaja BEZ warunków polit.),
BRICKS-T(Turcja) ma wiecej dochodu niz "stare" G-7, ma swoje3 fundusze, bank itd.
_________
""Brazylia w ostatnich miesiącach przybliża się również do Chin , o czym obszernie informują Breitbart News. Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro - który prowadził kampanię jako bezwzględny antykomunista przeciwko inwazji Chin na brazylijską gospodarkę - podpisał w październiku osiem umów handlowych z dyktatorem Xi Jinpingiem.

Bolsonaro, przemawiając w Brazylii w październiku, powiedział dziennikarzom, że „Brazylia potrzebuje Chin, a Chiny potrzebują Brazylii” i wezwał chińskie firmy do inwestowania w jego kraju.""

https://www.breitbart.com/economy/2019/12/02/trump-restores-steel-and-aluminum-tariffs-on-brazil-and-argentina/
marxs
jestem zaskoczony przeciez jeszcze niedawno hamerykański kartofel wychwalał pod niebiosa brazylijskiego kartofla
men24a
Polska jeszcze więcej powinna umów podpisać z USA. A jak podskoczymy , karne cła haha

Powiązane: Wojna handlowa USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki