REKLAMA

Pożyczka 5 tys. zł zostanie umorzona z urzędu. Od kiedy i na jakich zasadach?

Ewelina Czechowicz2020-06-03 07:57redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-06-03 07:57

Pożyczki 5 tys. zł nie trzeba będzie zwracać, jeśli przedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez trzy miesiące od jej przyznania.

Czy wniosek o umorzenie pożyczki jest niezbędny?

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami przedsiębiorca jest zobowiązany do złożenia wniosku o umorzenie pożyczki po upływie trzech miesięcy od otrzymania wsparcia. Nie jest to jednak wygodne rozwiązanie. Dodatkowo wśród firm pojawiły się wątpliwości, kiedy upływa wyznaczona do złożenia wniosku data. Czy jest to moment wypłaty pożyczki, czy może jakiś inny termin.

Podobnego zdania był rzecznik MŚP, który apelował, aby możliwe było umorzenie pożyczki 5 000 zł bez konieczności składania wniosku. Dzięki temu pojawi się możliwość zniesienia tego obowiązku z barków przedsiębiorców, co ułatwi im prowadzenie działalności w dobie koronowirusa. Urzędy mają możliwość sprawdzić, czy przedsiębiorca prowadzi działalność za pośrednictwem baz CEIDG czy KRS. Z łatwością mogą ustalić, czy był aktywny przez 3 miesiące od przyznania mu pieniędzy.

fot. muchomoros / / Shutterstock

Umorzenie pożyczki 5 tys. zł - o czym warto pamiętać?

Poprawka naniesiona przez sejmową komisję finansów publicznych do projektu ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw (tarcza 4.0) zakłada, że umorzenie pożyczki 5 tys. zł nastąpi z urzędu.

Powiatowe urzędy pracy samodzielnie będą anulowały zobowiązanie, jeśli przedsiębiorca nadal będzie prowadził działalność. Można zatem przypuszczać, że urzędnicy będą sprawdzali przed formalnym umorzeniem, czy działalność nie została np. zawieszona.

Ponadto przychód z tytułu umorzenia pożyczki nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Dlatego też przedsiębiorcy zgodnie z brzmieniem art. 15 zzd ust. 10 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.) nie będą mieć obowiązku zapłaty podatku od umorzonej kwoty pożyczki.

Źródło:
Ewelina Czechowicz
Ewelina Czechowicz
redaktor Bankier.pl

Prawnik. Doświadczenie zawodowe zdobywała w jednej z największych wrocławskich spółek giełdowych (2008-2017), gdzie zajmowała się dochodzeniem odszkodowań, była Kierownikiem Działu Oceny i Uzupełnienia Spraw, Kierownikiem Działu Kolizji Drogowych. W latach 2012-2015 Zastępca Kierownika Departamentu Szkód Korporacyjnych jednej z największych kancelarii prawnych na Dolnym Śląsku. Pracownik Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2018-2020. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. W swoich publikacjach na łamach Bankier.pl i PIT.pl porusza tematykę prawno-podatkową oraz dotyczącą odszkodowań.

Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (16)

dodaj komentarz
--__hubert__---__--__--__--__-
Mnie już Pani z ZUS poinformowała że pomoc mi się nie należy i mam zapłacić zaległy ZUS a i powinienem się cieszyć że mi odsetek karnych nie naliczyli . Takie samo kłamstwo PIS produkuje w sprawie pożyczek . Ale ja obiecuję będę przy urnie wyborczej na 100% nie tylko w tych wyborach i wam odpowiednio za te kłamstwa podziękuje . Wiem Mnie już Pani z ZUS poinformowała że pomoc mi się nie należy i mam zapłacić zaległy ZUS a i powinienem się cieszyć że mi odsetek karnych nie naliczyli . Takie samo kłamstwo PIS produkuje w sprawie pożyczek . Ale ja obiecuję będę przy urnie wyborczej na 100% nie tylko w tych wyborach i wam odpowiednio za te kłamstwa podziękuje . Wiem że tak jak ja zostało potraktowane ponad 18 000 przedsiębiorców , mój apel idźcie na wybory podziękować za te kłamstwa o tarczy dla firm.
gringo7
Nie martw się , zrozumiałem doskonale. Zwłaszcza podteksty. Jak myślisz :Skąd rząd ma pieniądze dla nieudaczników, którzy zamiast przeanalizować i usunąć przyczyny ich kłopotów, z wielkim zapałem ustawiają się po "państwowe" pieniądze ?
sammler
Nieudaczników? Powiedz to fryzjerom, właścicielom pensjonatów czy restauratorom (tak, to też przedsiębiorcy), którym rząd zamknął biznes na 2 miesiące, a długofalowe skutki będą odczuwać co najmniej do końca roku.

Ta pożyczka przy warunku 3-mies. kontynuowania działalności wystarczy AKURAT na opłacenie ZUS-u właściciela (i
Nieudaczników? Powiedz to fryzjerom, właścicielom pensjonatów czy restauratorom (tak, to też przedsiębiorcy), którym rząd zamknął biznes na 2 miesiące, a długofalowe skutki będą odczuwać co najmniej do końca roku.

Ta pożyczka przy warunku 3-mies. kontynuowania działalności wystarczy AKURAT na opłacenie ZUS-u właściciela (i tylko właściciela) przez te 3 miesiące. ZUS-u, który jest obowiązkowym i stałym kosztem działalności, czy się zarabia, czy nie (a w tym przypadku zarabianie uniemożliwił rząd). PiS po prostu kupił sobie czas, by nie zawyżać statystyk wyrejestrowywania lub zawieszania działalności. I zrobił to oczywiście w swoim, populistycznym, stylu. Mógł po prostu zwolnić KAŻDEGO z opłacania ZUS-u przez 3 miesiące. Tylko że raz, wtedy TVP nie mogłaby się chwalić, że "rząd dał", a dwa, formalnie zwiększyłoby to deficyt FUS. A tak w papierach wszystko będzie grało i buczało, i lud będzie zadowolony.

Też jestem zdecydowanym przeciwnikiem rozdawnictwa (czyli dawania każdemu jak leci), ale to odnosi się raczej do tarczy finansowej, czyli tych 100 mld, które ma "dać" firmom PFR. One mają wiele SKUTECZNYCH instrumentów zarządzania płynnością, które nie są dostępne dla mikro. Choćby linie kredytowe, które rząd powinien JEDYNIE gwarantować, a nie rozdawać kasę. W związku z czym w tym segmencie pomoc powinna być stosowana bardzo selektywnie.
atx
kiedyś państwo okradało masowo legalnie sprzedawali ziemie obcemu kapitałowi, banki srały na nas a teraz dają masowo, ziemia dla Polaków a klną na ten rząd ...czyżby lewactwo do kwadratu dostawało wkońcu NIC? ...albo lepiej złodzieje wkońcu są okradani to kwiczą
geralt78
poczytaj na temat przekopu Mierzei i może zrozumiesz kto tutaj kogo okrada. Ale w sumie... może 2mld dla ciebie to żadne pieniądze.
mikroprzedsiebiorca
A ja mimo wszystko teraz pochwalę za tę decyzję rząd, mimo że mam bardzo złe zdanie o nich. Akurat rozdawnictwo przydaje się kiedy mamy faktycznie trudne czasy. Gospodarka była zamknięta i przedsiębiorcy ponieśli konkretne straty. Jeżeli komuś to pomogło przetrwać to dobrze dla wszystkich. Tylko, że ze zniesieniem ograniczeń, trzeba A ja mimo wszystko teraz pochwalę za tę decyzję rząd, mimo że mam bardzo złe zdanie o nich. Akurat rozdawnictwo przydaje się kiedy mamy faktycznie trudne czasy. Gospodarka była zamknięta i przedsiębiorcy ponieśli konkretne straty. Jeżeli komuś to pomogło przetrwać to dobrze dla wszystkich. Tylko, że ze zniesieniem ograniczeń, trzeba odciąć się od dalszego wydawania pieniędzy i dalej radzimy sobie sami albo zamykamy niedochodowe działalności. Dalej rynek sam się oczyści, a najbardziej pomoże cięcie kosztów po stronie państwa, uproszczenie i zmniejszenie podatków.
geralt78
ile Ty zarabiasz, że dla Ciebie pożyczka 5.000 zł ma jakiekolwiek znaczenie? Przedsiębiorcy (wielu) straciło dochody od 10k w górę miesięcznie... te 5.000 zł to może na waciki starczyć... Zamknęli gospodarkę tak, że wiele biznesów z dnia na dzień 0 przychodu... 0... i teraz oni dadzą 5k, a Ty chcesz ich pochwalić? mimo, że teraz ile Ty zarabiasz, że dla Ciebie pożyczka 5.000 zł ma jakiekolwiek znaczenie? Przedsiębiorcy (wielu) straciło dochody od 10k w górę miesięcznie... te 5.000 zł to może na waciki starczyć... Zamknęli gospodarkę tak, że wiele biznesów z dnia na dzień 0 przychodu... 0... i teraz oni dadzą 5k, a Ty chcesz ich pochwalić? mimo, że teraz mamy ponad 20k zachorowań, a wtedy to było marginalne? ahaaaaaaaa....
glos_rozsadku
PRZECZ Z SOCJALIZMEM. PRECZ Z PISEM.
detektorjusia
Nie lubię socjalizmu ale tym razem to rząd zabronił prowadzić działalności więc jakaś rekompensata się należała.

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - wsparcie dla przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki