REKLAMA

Szwajcarski bank UBS z największą karą finansową w historii Francji

2019-02-20 15:03
publikacja
2019-02-20 15:03

UBS, jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie, został uznany przez francuski sąd winnym i skazany na karę finansową w wysokości 3,7 mld euro. Powodem było pranie pieniędzy, ale Szwajcarzy już ogłosili, że odwołają się od wyroku - donosi francuski dziennik "Le Figaro".

/ FORUM

To rekordowa kara finansowa nałożona przez francuski wymiar sprawiedliwości. Organem skazującym był paryski sąd kryminalny. Uznał on praktyki banku za "wyjątkowo poważnie wadliwe" oraz wynikające z przestarzałej i systemowej organizacji procesów.

Kara spotkała także francuski oddział banku - UBS France. Na jednostkę nałożono karę 15 mln euro. Dodatkowo trzej byli członkowie zarządu spółki matki mają wypłacić na rzecz Francji 800 000 euro odszkodowania za unikanie płacenia podatku. 

Sprawa ciągnie się już od kilku lat. W wyniku śledztwa ujawniono, że w latach 2004-2012 r. bank UBS prowadził 38 000 ukrytych kont obywatelom francuskim. Oszacowano wtedy, że dzięki nim do budżetu nie trafiło blisko 10 mld euro podatków od najzamożniejszych Francuzów.

MG

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki