Szwajcarski bank UBS z największą karą finansową w historii Francji

UBS, jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie, został uznany przez francuski sąd winnym i skazany na karę finansową w wysokości 3,7 mld euro. Powodem było pranie pieniędzy, ale Szwajcarzy już ogłosili, że odwołają się od wyroku - donosi francuski dziennik "Le Figaro".

(FORUM)

To rekordowa kara finansowa nałożona przez francuski wymiar sprawiedliwości. Organem skazującym był paryski sąd kryminalny. Uznał on praktyki banku za "wyjątkowo poważnie wadliwe" oraz wynikające z przestarzałej i systemowej organizacji procesów.

Kara spotkała także francuski oddział banku - UBS France. Na jednostkę nałożono karę 15 mln euro. Dodatkowo trzej byli członkowie zarządu spółki matki mają wypłacić na rzecz Francji 800 000 euro odszkodowania za unikanie płacenia podatku. 

Sprawa ciągnie się już od kilku lat. W wyniku śledztwa ujawniono, że w latach 2004-2012 r. bank UBS prowadził 38 000 ukrytych kont obywatelom francuskim. Oszacowano wtedy, że dzięki nim do budżetu nie trafiło blisko 10 mld euro podatków od najzamożniejszych Francuzów.

MG

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 33 konzument

Hehe

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil