REKLAMA

Stary zarząd AQT Water wyczyścił konta spółki?

2020-10-13 13:45
publikacja
2020-10-13 13:45
Stary zarząd AQT Water wyczyścił konta spółki?
Stary zarząd AQT Water wyczyścił konta spółki?
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Były prezes AQT Water nie tylko w tajemnicy sprzedawał akcje spółki, ale i wyprowadzał z niej majątek - można wnioskować z oświadczenia nowego zarządu AQT. Ze "wstępnych oględzin" wynika, że spółkę akcjonariusze mniejszościowi przejęli, gdy była już w fatalnym stanie.

W zakresie finansów spółki istotną informacją jest, iż rachunki bankowe w chwili przejęcia nad nimi kontroli przez zarząd wskazywały stany zerowe lub znajdowały się na nich kwoty całkowicie nieistotne z punktu widzenia finansów spółki. Jest to o tyle istotne, że poprzedni zarząd, pomimo jego odwołania przez Radę Nadzorczą w dniu 30 września 2020 roku, w okresie od odwołania do 9 października 2020 roku dokonał w sposób nieuprawniony kilkudziesięciu dyspozycji i przelewów środków finansowych z rachunków bankowych spółki. Zarząd także w związku z tym faktem rozważa złożenie stosownych zawiadomień i doniesień - to najpoważniejszy z zarzutów, który można znaleźć w opublikowanym we wtorek oświadczeniu nowego zarządu AQT Water (Aquatechu).

Przypomnijmy, że roszady w AQT Water to efekt zamieszania, które wywołało małżeństwo Babińskich. Najpierw wątpliwości budziły niezgodności, co do liczby akcji żony prezesa - Beaty Babińskiej. Musiało dojść aż do zawieszenia notowań, by ta przyznała się do wyprzedaży dużego pakietu papierów. Później okazało się, że akcjami "z ukrycia" sypał i sam prezes - Wojciech Babiński.

fot. / / Bankier.pl

Ostatecznie na wrześniowym walnym zgromadzeniu nie pojawił się nikt z reprezentujących stare władze spółki. Losy firmy w swoje ręce wzięli akcjonariusze mniejszościowi, powołali swoją radę nadzorczą i rozpoczęli proces zmian w firmie. Babiński nie tylko został odsunięty od stanowiska, ale także i przegłosowano przeprowadzenie audytu prawno-finansowego przez zewnętrzną firmę audytorską. Teraz, po wstępnych oględzinach, okazało się, że spółka jest w fatalnym stanie, a poprzedni zarząd najprawdopodobniej wyprowadzał z niej pieniądze przed oddaniem władzy. 

Brakujące dokumenty, wątpliwe finanse

Zarząd spółki rozpoczął ocenę stanu finansów spółki pod kątem jej płynności finansowej, obsługi wymagalnych zobowiązań i decyzji, czy nie wypełnione zostały obecnie lub w przeszłości przesłanki do złożenia przez spółkę wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego lub upadłościowego. Niemniej obecnie działania zarządu, pomimo nadzwyczajnych trudności, koncentrują się na podtrzymaniu produkcji i obsłudze istniejących w spółce zamówień i klientów. Rozdysponowanie przez odwołany zarząd wszystkich środków finansowych spółki (co zostało opisane powyżej), przez wzgląd na brak niezbędnych komponentów i środków na ich zakup, stawia pod znakiem zapytania możliwość terminowego wywiązania się przez spółkę z otrzymanych zamówień - czytamy w oświadczeniu.

Nowy zarząd informuje m.in. o o zakłóceniu technologicznego procesu produkcyjnego poprzez zidentyfikowanie braku części oprogramowania do maszyn oraz komputera do jego impementacji, które pod koniec września br. stanowiły normalne wyposażenie łańcucha produkcyjnego spółki. Dodatkowo w opinii zarządu szereg wykazywanych przez spółkę należności wydaje się być już na tym etapie nieściągalnych. Niepewna jest także własność nad spółką Weridon Sp. z o.o. To zresztą niejedyne dokumenty, których brakuje, nowy zarząd nie jest np. w posiadaniu teczek pracowników. Według wstępnych ustaleń w wyniku za 2019 r. zaksięgowano nienależne przychody, a nie księgowano rzeczywiście poniesionych kosztów.

W ocenie zarządu produkty spółki są jednak na tyle innowacyjne, a rynek, na którym operuje spółka, na tyle perspektywiczny, że istnieje możliwość dalszego rozwoju, jak również wejścia jej na nowe obszary działalności. Aby jednak to się stało, koniecznym jest potwierdzenie sytuacji finansowej i organizacyjnej, a przez zabór dokumentacji spółki przez jej poprzedni zarząd oraz nieuprawnione rozporządzenie przez niego środkami finansowymi należącymi do spółki, ocena tego stanu jest utrudniona i może okazać się niemożliwa - czytamy w oświadczeniu.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (8)

dodaj komentarz
kozey
- Kogo robisz w wała ?
- Drobnych inwestorów.
- Mmm, klasyka.
atx
po to się idzie na giełde by spłacić zadłużenie ...no to chyba jasne
tourette
Tak się kończą zabawy z newconnect. Zero przejrzystości i nadzoru. Niestety takich cyrków będzie więcej, a znając 'skuteczność' KNF nikt nie poniesie większych konsekwencji. Stracą jak zwykle inwestorzy, co utwierdzi społeczeństwo w przekonaniu, że od giełdy należy trzymać się z daleka.
specjalnie_zarejestrowany2
Na premiera go!
zly_wujek
zapisuję zdjęcie na pulpicie żeby wiedzieć kogo ścigać bo niedługo będą tylko zdjęcia z czarnym paskiem na oczach.
jak ludzie nie mają wstydu tak dymać inwestorów? i gdzie do cholery jest KNF czy prokuratura?
dzięki takim manewrom ludzie wolą trzymać pieniądze w skarpecie czy na zero w banku zamiast iść na
zapisuję zdjęcie na pulpicie żeby wiedzieć kogo ścigać bo niedługo będą tylko zdjęcia z czarnym paskiem na oczach.
jak ludzie nie mają wstydu tak dymać inwestorów? i gdzie do cholery jest KNF czy prokuratura?
dzięki takim manewrom ludzie wolą trzymać pieniądze w skarpecie czy na zero w banku zamiast iść na nasz niedorozwinięty rynek kapitałowy
borat123
Po to wchodzą na giełdę.Myślałeś że sprzedają akcje po to żeby się podzielić swoim sukcesem z ulicą :)))) Nie rozśmieszaj mnie.Jak chcesz się czuć w miarę bezpiecznie to kupuj akcje dużych molochów typu PKN za dużych by upaść, a nie jakieś prywatne spółeczki zarządzane przez mniejszych lub większych Po to wchodzą na giełdę.Myślałeś że sprzedają akcje po to żeby się podzielić swoim sukcesem z ulicą :)))) Nie rozśmieszaj mnie.Jak chcesz się czuć w miarę bezpiecznie to kupuj akcje dużych molochów typu PKN za dużych by upaść, a nie jakieś prywatne spółeczki zarządzane przez mniejszych lub większych chachmentów
tomaszektoma
gdzie jest Prokurator?
gdzie jest KNF?


Podbitka ceny fałszywymi newsami i komunikatami czy wywiadami
Potajemne wyprzedawanie akcji na "oszukanej" podbitce
Wyprowadzenie pieniędzy z kont
Zniszczenie dokumentacji i umów


Przecież teraz nawet nie ma jak wystawić FVAT czy wydać towaru
gdzie jest Prokurator?
gdzie jest KNF?


Podbitka ceny fałszywymi newsami i komunikatami czy wywiadami
Potajemne wyprzedawanie akcji na "oszukanej" podbitce
Wyprowadzenie pieniędzy z kont
Zniszczenie dokumentacji i umów


Przecież teraz nawet nie ma jak wystawić FVAT czy wydać towaru kierowcy TIRa

Powiązane: Giełdowe kontrowersje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki