REKLAMA

Sprzedajesz mieszkanie? Na nabywcę poczekasz krócej niż...

2015-01-23 12:43
publikacja
2015-01-23 12:43
fot. Zuma Press / FORUM

Dalszy ciąg dobrych wiadomości dla sprzedających mieszkania. Po raz pierwszy od trzech lat średni czas oczekiwania na kupującego jest krótszy niż 100 dni.

Końcówka roku zaowocowała szybkimi transakcjami. To z kolei znalazło odzwierciedlenie w krótszym niż zwykle średnim czasie sprzedaży mieszkania. Po raz pierwszy od trzech lat średnia spadła poniżej 100 dni i wyniosła 96 dni. Warto przypomnieć, że w końcówce 2013 r. sprzedający czekali na nabywcę dwa razy dłużej. Przyczyn takiego przyspieszenia jest kilka.

Z baz Metrohouse znikały mieszkania w cenie niższej niż 300 tys. zł (40 proc. udziału w transakcjach). Można spodziewać się, że część tych mieszkań zasili wkrótce rynek mieszkań na wynajem w stolicy. Jest to następstwo zakupów inwestycyjnych, które nasiliły się zwłaszcza w zeszłym roku. Swój udział mają zmiany w dostępie do kredytowania nieruchomości. Wszyscy, którym zależało na zaciągnięciu kredytu z niższym wkładem własnym decydowali się na transakcję w 2014 r.

Tym razem dość szybko swoich nabywców znajdowały niewielkie mieszkania w nowym budownictwie. Według Metrohouse najdłuższy czas sprzedaży był charakterystyczny dla lokali największych, powyżej 100 m kw. oraz lokali w kamienicach w dobrych punktach komunikacyjnych, które zyskały nowego nabywcę po kolejnej obniżce ceny ofertowej. Mediana transakcji z dwóch ostatnich miesięcy 2014 r. wyniosła 7200 zł za m kw., lecz nie brakowało również transakcji w cenie do 6000 zł za m kw. Większość z nich dotyczyła mieszkań położonych na Targówku, Białołęce i Bemowie.

Nadal średni poziom negocjacyjny cen ofertowych nie jest duży. Różnica pomiędzy ostatnią notowaną ceną ofertową a ceną sprzedaży wynosi 2,5%. W zaledwie kilku przypadkach kupujący wynegocjowali kwoty wyższe niż 10 proc. ceny ofertowej. W prawie co trzeciej transakcji negocjacje okazały się bezskuteczne. Wprawdzie w wielu przypadkach cena została obniżona przez właścicieli podczas procesu sprzedaży, ale przy ostatecznych negocjacjach byli nieugięci.

W końcówce roku największym wzięciem cieszyły się mieszkania na Białołęce, Pradze Południe, Woli i Śródmieściu.

Metodologia

Analizie poddano ceny mieszkań z rynku wtórnego na podstawie transakcji przeprowadzonych przez brokerów Metrohouse S.A. w Warszawie.

Wartość negocjacji to wyrażona procentowo różnica pomiędzy ostatnią ceną ofertową a ceną transakcyjną uzgodnioną pomiędzy stronami umowy sprzedaży.

Czas sprzedaży został przedstawiony jako liczba dni ekspozycji oferty na rynku przez pośrednika od momentu zarejestrowania oferty w systemie, aż do dnia zawarcia transakcji. Średni czas sprzedaży wyraża średnia z wykluczeniem 10% skrajnych danych zbioru (najkrótsze i najdłuższe czasy sprzedaży).

Metrohouse S.A.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~obywatel
A jak dużą bazą dysponuje ten pośrednik? Pokrywają chociaż 20% transakcji na warszawskim rynku, żeby takie statystyki przedstawiać? Wydaje mi się, że niekoniecznie. Przez ostatnich kilka lat okazało się, że wizyta u polskiego pośrednika to zazwyczaj pieniądze wyrzucone w błoto, także kto może to omija...
~Sławomir_S
Pracuję od 13 lat w zawodzie pośrednika w obrocie nieruchomościami i nie sadzę, aby trzeba było omijać pośrednika. U mnie kupujący naprawdę nie płaci prowizji i nie stosuję żadnych chwytów marketingowych. A co do tematu artykułu, proszę zwrócić uwagę, że chodzi tylko o końcówkę roku, czyli okres kiedy przeważnie Pracuję od 13 lat w zawodzie pośrednika w obrocie nieruchomościami i nie sadzę, aby trzeba było omijać pośrednika. U mnie kupujący naprawdę nie płaci prowizji i nie stosuję żadnych chwytów marketingowych. A co do tematu artykułu, proszę zwrócić uwagę, że chodzi tylko o końcówkę roku, czyli okres kiedy przeważnie tak się dzieje. Za to teraz już w nowym roku na pewno okres ten się wydłuży. Zresztą osobiście nie lubię takich statystyk, ponieważ są ostro mylące i wprowadzają w błąd. Każde mieszkanie jest inne, nawet w tym samym budynku, jeżeli mówimy o rynku wtórnym. A w tym artykule nie ma słowa o tym o jakim rynku jest mowa, wtórnym, czy pierwotnym? Przy pierwotnym mogę się zgodzić, ponieważ jest sztucznie dofinansowany i dopieszczony medialnie. Właśnie znalazłem ciekawe zdanie w powyższym tekście: "Można spodziewać się, że część tych mieszkań zasili wkrótce rynek mieszkań na wynajem w stolicy ..." Czyli to są dane z rynku pierwotnego, czyli deweloperka ... A więc bez dalszego komentarza.

Pozdrawiam
Pośrednik licencja nr 7173
~egon
a u jakiego pośrednika nie jest pieniądzem straconym. Piszesz że u polskiego. Czy korzystałeś z usług w innym państwie, a może oglądałeś tylko na filmach np. w usa. Usługa pośrednika pomimo wyśmiewania jest potrzebna. Wielu klientów nie może zająć się sprzedażą, udostępnianiem, jak i zbieraniem całej dokumentacji.a u jakiego pośrednika nie jest pieniądzem straconym. Piszesz że u polskiego. Czy korzystałeś z usług w innym państwie, a może oglądałeś tylko na filmach np. w usa. Usługa pośrednika pomimo wyśmiewania jest potrzebna. Wielu klientów nie może zająć się sprzedażą, udostępnianiem, jak i zbieraniem całej dokumentacji. Oczywiście ta profesja nie powinna być reprezentowana w takie liczbie pośredników jak obecnie.
~Kowal78
Rzeczywiście w Warszawie sprzedaż mieszkania może być dość łatwa, jednak wydaje mi się, że dużo zależy od lokalizacji mieszkania i od tego jaki ma ono standard. Mieszkanie o wyższym standardzie to też inny kupujący i moim zdaniem lepszy, który szuka czegoś więcej niż klasycznego mieszkania w bloku czy apartamencie.Rzeczywiście w Warszawie sprzedaż mieszkania może być dość łatwa, jednak wydaje mi się, że dużo zależy od lokalizacji mieszkania i od tego jaki ma ono standard. Mieszkanie o wyższym standardzie to też inny kupujący i moim zdaniem lepszy, który szuka czegoś więcej niż klasycznego mieszkania w bloku czy apartamencie. Wydaje mi się, że takim mieszkaniem może być odrestaurowana kamienica. Jedną z nich widuję codziennie mieści się przy Okólniku i latem przeszła generalny remont podczas którego powstało naddasze. Taka inwestycja to dobry pomysł bo wszędzie jest dość blisko, a ponadto sam budynek to zabytek.
~Jarząbek
to pisałem ja, Jarząbek, kierownik biura sprzedaży

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki