Rząd zapowiada dalsze poszerzanie polskiej własności w sektorze finansowym

Rząd planuje dalsze zwiększanie udziału polskiej własności w sektorze finansowym - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

(Kancelaria Premiera RP)

Sasin przypomniał o kluczowej jego zdaniem transakcji przejęcia od włoskiego UniCredit akcji Banku Pekao przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju.

"Wcześniej udział zagranicznego kapitału w sektorze bankowym przekraczał 60 proc. i był oceniany przez wielu ekspertów, że hamuje on możliwość wpływania na procesy gospodarcze" - powiedział w sobotę w Toruniu wicepremier Sasin.

"Ta transakcja spowodowała, że te procenty się odwróciły. Dzisiaj większość sektora bankowego jest w rękach polskich, a planujemy i prowadzimy rozmowy, aby ten zakres polskiej własności w sektorze finansowym poszerzać" - dodał.

"Chcemy bardzo aktywnie, jako Ministerstwo Aktywów Państwowych, wspomagać proces konsolidacyjne firm, które będą stawały się potężnymi i ważnymi graczami na rynku europejskim" - powiedział Sasin w sobotę w Toruniu.

Dodał, że kierowane przez niego ministerstwo chce też szukać rozwiązań, które sprawiłyby, że ważne projekty inwestycyjne mogłyby być realizowane nie tylko przez jeden podmiot.

Wskazał, że MAP mógłby pełnić rolę koordynatora takich działań.

"Chcemy też inicjować duże inwestycje, bo nie ma rozwoju bez ambitnej polityki inwestycyjnej prowadzonej przez spółki państwowe, ale również przez prywatny biznes" - powiedział Sasin.

"Chcemy, żeby menedżerowie spółek Skarbu Państwa, te ogromne środki, które są w firmach, inwestowali. Po pierwsze, żeby te inwestycje przynosiły zyski, bo firmy państwowe podobnie jak prywatne muszą przynosić pieniądze akcjonariuszom, w tym Skarbowi Państwa, ale po drugie - żeby przynosić ogromny zastrzyk tej machinie rozwoju. Żeby nasz wzrost gospodarczy utrzymywał się na wysokim poziomie" - dodał.

Dementuję plotki o planach konsolidacji PGNiG i Tauronu - powiedział Sasin. Dodał, że plotki w tej sprawie "są oparte o żadne fundamenty".

"W tym przypadku są to spekulacje oparte o żadne fundamenty. Pomysł konsolidacji PGNiG i Tauronu chciałem zdecydowanie zdementować. Takich pomysłów nie ma" - powiedział Sasin.

Dodał, że co do samego kierunku konsolidowania firm z podobnych branż, aby tworzyć duże podmioty zdolne nawiązywać konkurencję z większymi firmami działającymi na polskim czy europejskim rynku, to jest to kierunek, który rząd chciałby kontynuować.

"Nie mogę podać konkretnych nazw, nawet jeżeli luźne rozmowy na ten temat toczymy. Te konkrety, o których dziś mogę powiedzieć, to kontynuacja połączenia Lotosu z Orlenem. Mamy również fakt publicznie wyrażonej chęci zakupy spółki Energa przez Orlen. Trudno jednak mówić tutaj, że sprawa jest przesądzona, bo jest to początek procesu, który będzie trwał i wymagał wielu analiz - również po stronie mojego resortu" - podkreślił Sasin.

Państwowy bank przejmie mBank?

Wicepremier Sasin pytany przez PAP, czy chciałby, by któryś z należących do Skarbu Państwa banków odkupił od niemieckiego Commerzbanku udziały w mBanku odpowiedział:

"To są różnego rodzaju biznesowe rozmowy, ale toczą się one na poziomie firm, również tych z udziałem Skarbu Państwa oraz innych podmiotów. Nie chciałbym więc się w tej sprawie wypowiadać".

"Chciałbym bardzo, to jest oczekiwanie nie tylko rządu, ale i znacznej części społeczeństwa, żeby zakres polskiej własności w gospodarce, jak również w sferze instytucji finansowych, był szerszy" - dodał.

Na początku tego tygodnia analitycy Santander BM wyrazili opinię, że ogłoszone przez PKN Orlen wezwanie na akcje Energi może być pierwszym krokiem w budowie "narodowych wielosektorowych czempionów". Ich zdaniem następnym celem może być Tauron, a wśród kandydatów do jego przejęcia widzą Eneę, KGHM i PGNiG.

Zdaniem analityków Santander BM Pawła Puchalskiego i Michała Sopiela pomysł "narodowych wielosektorowych czempionów", jak określił je wcześniej minister aktywów państwowych Jacek Sasin, może być rozszerzony i wezwanie na akcje Energi może być dopiero pierwszym krokiem w jego realizacji. W ich opinii najbardziej prawdopodobnym scenariuszem mogłoby być przejęcie Tauronu przez PGNiG.

(PAP Biznes)

pr/ tj/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 34 _emisariusz

Rany czy będziemy zmuszeni codziennie czytać newsy na temat wypowiedzi tego idioty ?

! Odpowiedz
4 1 manatees

Mam konto w tym banku. Lubie go za wygodną obsługę. Ale oprocentowanie produktów oszczędnościowych waha się miedzy 0,4% a 1%. To jak zrobią odsetki poniżej inflacji, oferta się i tak może jeszcze poprawić.

! Odpowiedz
2 57 drabio

Poszerzenie polskiej własności czyli. Kolejne miodowe posadki, wyższe opłaty dla klienta i oprocentowanie ponizej inflacji. Jaki z tego zysk dla obywatela że będzie musiał za to zapłacić?

To nie jest żadna repolonizacja tylko nacjonalizacja takie działania zaprowadzą gospodarkę do zapaści, taką państwowa gospodarka był niewydolny PRL gdzie ludzie zostali tak wybiedzeni że wielkim szczęściem było kupno długopisu czy zeszytu w kiosku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
56 2 degrengolada

pytanie nie brzmi czy nacjonalizować czy nie tylko za ile. Interesy to zimna kalkulacja. Pan Jacek Sasin to odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku i doskonale wie, że gdy pojawia się okazja na rynku to nie tylko powinno się ją rozważyć ale TRZEBA bo to leży w interesie Polski i Polaków.

! Odpowiedz
0 2 wyrwin666

Twój NIK degrengolada idealnie odzwierciedla to co masz w głowie. A tak pytanie do Ciebie na marginesie. Ile Ci płacą trollu ?

! Odpowiedz
5 31 znawca_inwestor

A co to pisowe trolle mają dziś wolne? Czemu tak mało minusów pod postami krytykującymi jedyną słuszną politykę?

! Odpowiedz
16 71 piter_gda

Zapewniam Panie Sasin, że godzinę po potwierdzeniu zakupu mBanku przez jakiś państwowy podmiot, przenoszę wszystkie swoje aktywa do innego niepaństwowego banku.
I myślę że takich jak ja będzie wielu.
powodzenia

! Odpowiedz
9 28 _jasko

Obawiam się, że przed przeznaczeniem nie uciekniesz.
Wkrótce już może nie być prywatnych banków, a nieposiadanie konta w banku będzie tylko prerogatywą prezesa

! Odpowiedz
9 25 jkl777 odpowiada _jasko

Na szczescie jest jeszcze UE i swoboda przeplywu towarow i uslug. Ja od samych plotek juz zalozylem konto w niezgrozonym PiSowska stonka i sukcesywnie bede tam przenosil swoje rozliczenia.

! Odpowiedz
4 19 _jasko odpowiada jkl777

"swoboda przeplywu towarow i uslug" będzie tak długo jak będziemy w UE.
Poza tym PiS zawsze może Polskę wyłączyć z tej "swobody" tak jak ostatnio z celu neutralności klimatycznej

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
MBANK 1,09% 186,00
2020-05-26 17:04:11
WIG 3,20% 47 897,84
2020-05-26 17:15:01
WIG20 3,95% 1 709,71
2020-05-26 17:15:00
WIG30 3,86% 1 974,65
2020-05-26 17:15:01
MWIG40 1,79% 3 380,91
2020-05-26 17:15:02
DAX 1,00% 11 504,65
2020-05-26 17:37:00
NASDAQ 1,07% 9 424,10
2020-05-26 19:47:00
SP500 1,94% 3 012,77
2020-05-26 19:47:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.