Rosjanie żegnają Visę i MasterCarda? Rusza system „MIR”

analityk Bankier.pl

„Niezależny od czynników zewnętrznych. Założony w Rosji” – tak reklamuje się na swojej stronie internetowej nowy system krajowych kart płatniczych „MIR”. Schemat powstał jako reakcja na sankcje nałożone przez zagraniczne organizacje płatnicze na wybrane rosyjskie banki wiosną 2014 r. Nowe karty wydawane są na razie przez siedem instytucji, ale wkrótce do tego grona dołączą kolejni wydawcy.

Operatorem schematu „MIR” jest Krajowy System Kart Płatniczych (NSPK), który powstał w lipcu 2014 r., kilka miesięcy po incydencie, który skłonił Rosję do przyjrzenia się problemowi bezpieczeństwa systemu płatności. Przypomnijmy, że w marcu 2014 r. organizacje Visa Inc. i MasterCard Inc. zawiesiły przetwarzanie transakcji kartami wydanymi przez trzy rosyjskie banki. Był to wynik sankcji nałożonych na te instytucje przez Stany Zjednoczone po dramatycznych wydarzeniach na Krymie.

Blokada nałożona przez amerykańskie organizacje płatnicze uświadomiła władzom ryzyko związane z uzależnieniem od zewnętrznych systemów. Visa i MasterCard miały łącznie ponad 90-procentowy udział na rosyjskim rynku płatności kartowych.

W ciągu kilku miesięcy przyspieszono prace nad uruchomieniem krajowego schematu kart płatniczych i wprowadzono zmiany w prawie zmuszające zagranicznych graczy do przeniesienia centrów przetwarzania transakcji na rosyjską ziemię. Rosyjski bank centralny uruchomił także rozwiązanie częściowo uniezależniające banki komercyjne od usług świadczonych przez organizację SWIFT, a w połowie 2015 r. spekulowano o możliwości stworzenia alternatywy wobec międzynarodowego systemu wymiany informacji finansowej, w którym pierwsze skrzypce mogłaby grać Rosja lub Chiny.

Wstęp do międzynarodowej ekspansji?

Karty działające w systemie „MIR” wydają obecnie Gazprombank, MDM Bank, RNCB Bank, Rossiya Bank, Sviaz-Bank, SMP Bank i Moscow Industrial Bank. Rosyjskie plastiki powstały, jak czytamy na stronie internetowej operatora, wyłącznie w oparciu o technologię opracowaną w kraju, niezależnie od innych systemów płatności. Karty wyposażone są w mikroprocesor, a przed fałszerstwem chronią je znane mechanizmy – m.in. hologram (przedstawiający motyw kuli ziemskiej) oraz widoczny w ultrafiolecie symbol rubla. Pierwszych 6 cyfr numeru karty „MIR” (IIN – issuer identification number) to 220012.

Rosyjska krajowa karta płatnicza MIR
Rosyjska krajowa karta płatnicza MIR (http://mironline.ru/)

W ramach systemu funkcjonować mają trzy typy kart. Karty classic mogą być rozliczane jako karta debetowa, karta kredytowa lub karta debetowa z dostępem do salda debetowego (overdraft). Karty premium obudowano dodatkowymi usługami – pozwalają korzystać z bezpłatnego serwisu alertów SMS oraz premii i programów moneyback. Karty business wydawane są firmom jako plastiki przedpłacone lub debetowe. „MIR” ma działać w fizycznych punktach handlowych i w sieci. W materiałach promujących karty nie wspomina się jednak o płatnościach zbliżeniowych lub mobilnych.

Do końca roku testy nowych kart ma ukończyć grupa 21 banków. Instytucje te rozpoczną wydawanie plastików „MIR” na początku 2016 r. Łącznie w pilotażu prowadzonym przez NSPK udział brało 35 rosyjskich banków, w tym największe – Sberbank i Alfa-bank. Początkowo system ma mieć wyłącznie zasięg krajowy, ale operator schematu podpisał już umowy dotyczące co-badgingu (działania kart w kilku systemach jednocześnie) z japońską organizacją JCB oraz American Express, a także MasterCard (marka Maestro). Ma to pozwolić na akceptację plastików „MIR” za granicami Rosji. Niewykluczone, że wzorem chińskiego UnionPay, rosyjski schemat będzie także dążył do osiągnięcia statusu międzynarodowej organizacji płatniczej.

Polska karta może czerpać z rosyjskich wzorów

Od pewnego czasu w Polsce toczy się dyskusja dotycząca zasadności budowy nowego krajowego systemu kart płatniczych. Grupa banków jest zainteresowana tym projektem, a w najbliższym czasie przygotowana zostanie analiza ekonomiczna potencjalnego przedsięwzięcia. Jednym z argumentów wysuwanych na rzecz budowy krajowej karty jest możliwość obniżenia kosztów ponoszonych przez banki-wydawców na rzecz organizacji płatniczych. Podobny cel, poza bardziej strategiczną wizją uniezależnienia się od zewnętrznych sił, przyświecał także rosyjskiemu projektowi.

Na stronie internetowej NSPK umieszczono dość szczegółowy zestaw informacji o systemie, łącznie z cennikiem dla banków-wydawców i siatką opłat interchange. Być może w jakiejś części zainspiruje on zwolenników polskiej karty.

W schemacie „MIR” stawka opłaty interchange uzależniona jest m.in. od klasyfikacji akceptanta. Uwagę zwraca fakt preferencyjnego potraktowania płatności podatkowych (stawka 0 proc.), opłat za usługi komunalne, kary i grzywny na rzecz podmiotów publicznych (0,15 proc.). O takich rozwiązaniach, wspierających obrót bezgotówkowy w relacjach obywatel-państwo, dyskutuje się także w kontekście polskiej karty płatniczej.

Opłacanie rachunków obciążone jest płaską opłatą w wysokości 4 rubli. Najwyższym opłatami obciążone są transakcje w hotelach (MCC 7011) wykonywane za pomocą kart kategorii premium – stawka sięga w tym przypadku 2 proc.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 3 ~banek

Panie kolego redaktorze, nie rób Pan nomen omen kiślu ludziom z mózgów. Po co wyważać otwarte drzwi? Od Putlera coś zapożyczać?! Poczytać proszę historię niedawną pt. Polcard, jeśli nie miał Pan tych kart (Polcard i Polcard Bis). Tanie, dobre, Polskie. Wystarczy reaktywować przez kilkanaście lat funkcjonujący system (do czasu sprzedania Polcardu firmie First Data). Choćby pod nazwą Polkarta :) (moja nazwa :). Rosjanie wykorzystują do dziś system SWIFT do rozliczeń wewnątrzkrajowych międzybankowych więc MUSIELI zbudować odpowiednik naszego KIR-u bo mieli nogę na gardle a system kartowy to logiczne jego dopełnienie. U nas to wszystko już było dziesiątki lat temu, dziesięć lat wcześniej nim Visa i MC zdominowały nasz rynek!! SWIFT w PL stosowany był/jest praktycznie wyłącznie do rozliczeń walutowych, szczególnie w wal. innych niż EUR. Pisałem ten komentarz już rano ale w pracy wszystko poblokowane :) Za artykuł 3. A, z UnionPay mieli faktycznie współpracować i jak ktoś pisał - nie wypaliło. Przyszłość pokaże jak ten system będzie funkcjonował. No i mityczny rosyjski internet (to tak na marginesie już), który ma zostać nazwany Czieburaszka :) To raczej intranet będzie, putlerlandu :) Okólniki kremlowskie będą publikowane :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~MIRowiecd

dopalone mir :D green-bank.pl

! Odpowiedz
8 17 ~Martin

Bravo ruskie, bravo. Może się okazać niedługo że polacy zamiast emigrować do UE, będą pryskać na wschód haha

! Odpowiedz
4 1 ~qwe

Tylko po co ?
Po kartę z niewiele wartym rublem

! Odpowiedz
15 9 ~Putin

Ta karta jest tak samo wiarygodna jak słynny bank BRICS - jeszcze wiosną ględziły sabaczki-kilkaczki, że mir zawojują tym bankiem - i co ? gdzie ten bank, gdzie ta wojenka ekonomiczna gdy ropa w pobliżu dna a gaz już zarył w dno jak Kursk.

! Odpowiedz
18 30 ~Rusofil

Genialny pomysł na poskromienie karcianego oligopolu! Czy Polak może sobie założyć przez internet rachuneczek w rosyjskim banku z nowym systemem?? Chciałbymmm... W końcu coś oryginalnego pod choinkę. Nie żartuję.

! Odpowiedz
14 11 ~eee

Wania, ale ty wiedz że raz zdeeponowane tam pieniadze ida do zefa putina

! Odpowiedz
8 11 ~ANTYPUTIN

Założ sobie konto i wpłac wszysTkie pieniadze. W KOŃCU NIE MA JAK W RUSKIM BANKU :)

! Odpowiedz
7 30 ~bandit

pierwsza miedzygalaktyczna karta płatnicza. Możecie se gadać, ale ruscy szybko reagują na niedogodnosci, a visa i master mogą liczyć wielomilionowe straty.

! Odpowiedz
4 14 ~ae

Co ciekawe jesli w Rosji sprawdzi się system MIR to za pomocą tego systemu płatności Rosja może go rozpowszechniać w państwach WNP. CZyli znowu cios dla Visa i mastercard.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil