REKLAMA

Rosjanie uzależnieni od Visy i MasterCarda?

Michał Kisiel2014-03-21 11:57analityk Bankier.pl
publikacja
2014-03-21 11:57

Wyłączenie obsługi kart płatniczych w kilku rosyjskich bankach to pierwsza oznaka, że sankcje wycelowane w oligarchów mogą uderzyć także w zwykłych obywateli. Rosja należy do grupy krajów, w których gotówka nadal odgrywa dominującą rolę w codziennych transakcjach, ale dynamicznie rozwijający się rynek kart płatniczych zdominowany jest przez zagranicznych graczy.

Organizacje Visa Inc. i MasterCard Inc. przestały przetwarzać transakcje kartami wydanymi przez co najmniej trzy rosyjskie banki. Jako pierwszy poinformował o problemach Rossiya Bank, instruując klientów, że mogą nadal korzystać z plastików do dokonywania wypłat z bankomatów, co sugeruje, że bank korzysta z własnego systemu do obsługi transakcji gotówkowych.

Sobinbank, należący do grupy Rossiya Bank, także padł ofiarą sankcji. Zgodnie z informacjami podanymi przez serwis "Ria Novosti", centrum telefoniczne instytucji zostało zalane skargami klientów, którzy nie mogą skorzystać ze swoich kart w Rosji i za granicą.

Trzecią z dotkniętych problemami instytucji jest SMP Bank, należący w części do braci Rotenberg. Zostali oni wymienieni na liście osób, na które nałożono amerykańskie sankcje.

Putin miał rację?

Problem uzależnienia działania rosyjskich systemów płatności od amerykańskich korporacji był w Rosji przedmiotem dyskusji już kilka lat temu. Zgodnie z danymi publikowanymi przez OECD, międzynarodowe organizacje płatnicze mają 90-procentowy udział w rosyjskim rynku płatności bezgotówkowych.

W 2010 roku, podczas prac nad ustawą regulującą rynek usług płatniczych zaproponowano, aby informacje o transakcjach kartowych rosyjskich obywateli nie mogły być przetwarzane poza granicami kraju.

Do tej pory dane tego typu trafiały do centrów MasterCard w USA (m.in. w St. Louis) oraz jednego z czterech centrów Visa ulokowanych poza rosyjskim terytorium. Warto przy okazji przypomnieć, że transakcje w Rosji obsługuje Visa Inc., czyli spółka notowana na amerykańskiej giełdzie. Visa Europe, działająca m.in. w Polsce, działa w innej formule - jako stowarzyszenie banków-wydawców.

Jak ujawnił wówczas serwis WikiLeaks, administracja Obamy pomogła organizacjom płatniczym lobbując przeciwko wprowadzeniu regulacji. W wewnętrznych dokumentach sugerowano, że za pomysłem stały rosyjskie służby specjalne, które obawiały się (jak się później okazało słusznie), że amerykański wywiad ma dostęp do informacji o transakcjach. Ostatecznie zapis przyjął łagodniejszą formę - dopuszczono przetwarzanie danych poza terenem Federacji Rosyjskiej w "pewnych sytuacjach".

Organizacje płatnicze na froncie

Decyzje organizacji płatniczych mogą narazić je na odwet ze strony regulatorów rosyjskiego rynku finansowego. Na razie ostrzegawczym tonem posłużył się przewodniczący komisji parlamentarnej, wspominając o możliwości wykluczenia ich z rynku.

Rosyjskie banki nie mogą zupełnie odwrócić się od współpracy z międzynarodowymi graczami, ale nie muszą to być wcale Visa i MasterCard. W ten sposób kartowi giganci straciliby duży i szybko rozwijający się rynek.

Michał Kisiel
Analityk Bankier.pl

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~LOLek
Nie potrzeba ani Ruska ani Niemca czy Hamerykanca.
~Polan
Dnia 2014-03-21 o godz. 14:38 ~bandit napisał(a):
> kolejny temat totalnej inwigilacji przez amerykanów. Czy
> tylko putin ma się przeciwstawiać hegemonii norodu, który
> od wielu lat żyje ponad stan na jaki zasługuje niszcząc i
> wykorzystując inne narody. Między innymi nasz......
Masz rację.
~zobaczymy
Pożyjemy, zobaczymy kto w ostatecznym rozrachunku zyska a kto straci. Ruscy nie mogą korzystać z kart ale operatorzy nie mają prowizji.
~eXpertum
Rosjanie dopiero się zadziwią po wprowadzeniu kolejnych sankcji, mających polegać na dezaktywacji wszystkich systemów Windows i IOS.
~kim1
teraz tym bardziej Rosjanie będą ZMUSZENI by poszukać innych , a chętnych nie brakuje...hahahaha
~ZNAWCA TEMATU
ROSJANIE MNIEJ WYDADZA A VISA I MASTERCARD MNIEJ ZAROBI !! D'NOT SMOKE KOSHER WEEDS MY DEAR FOX, PLEASE!!! & TRY TOO THINK !!!
~Ulka
He, He, He, tak wierzyli w mądrość cara Putina to i mają , niebawem pozostaną ruskim turystom tylko systemy chińskie, ale nie wiadomo na jak długo, bo chińczycy mają z nimi stare porachunki z nad ussuri
~F.R
za nie długo będziecie za.......ać na azjatycki rynek aby ugrać coś na dalszą spłate hipoteki...;) chojraki z polski....
~antyrus
@bandit: Ja też wolę cyfrową okupację Amerykanów, niż militarną Rosjan. To co piszesz, to komunistyczna propaganda. Masz pojęcie, jak wyglądało życie PRL u boku Starszego Brata ZSRR? Pewnie nie, bo Cię wtedy pewnie jeszcze na świecie nie było.
~rad
do bandit. Bredzisz człowieku.... Wolę aby Obama wiedział o moich zakupach w spożywczaku niż aby obrazy Putina witały mnie w każdym urzędzie. pozdro

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki