REKLAMA

Rekruterzy przebierają w CV. Tylu kandydatów na rynku pracy nie było już dawno

Katarzyna Wiązowska2023-01-25 13:09redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-25 13:09

Sytuacja gospodarcza spowodowała, że coraz więcej osób poszukuje lepiej płatnego lub choćby stabilnego zatrudnienia. Również wtedy, gdy wymaga to przekwalifikowania. Takiego wysypu kandydatów na jedno miejsce nie było od lat – wynika z danych platformy OLX.

Rekruterzy przebierają w CV. Tylu kandydatów na rynku pracy nie było już dawno
Rekruterzy przebierają w CV. Tylu kandydatów na rynku pracy nie było już dawno
/ OLX

Według danych OLX, druga połowa 2022 roku przyniosła wyraźny wzrost zainteresowania poszukiwaniem pracy. W ciągu miesiąca średnio ponad 820 tys. użytkowników tej platformy ogłoszeniowej nawiązywało kontakt z rekruterami lub aplikowało na oferty pracy. To o prawie 11 proc. więcej, niż w tym samym okresie 2021 r. i o 19 proc. więcej w porównaniu do 2020 r.

O jedną trzecią więcej kandydatów

Pracodawcy otrzymali też przeciętnie o ponad jedną trzecią odpowiedzi więcej na swoje oferty, a im bliżej końca 2022 roku, tym więcej spływało do nich aplikacji. W październiku i listopadzie wzrost ten wyniósł aż 42 proc. r/r, a to oznacza, że na jedno aktywne ogłoszenie o pracę w OLX przypadało średnio aż 18 odpowiedzi kandydatów.

Dane OLX wskazują, że przeciętnie jeden kandydat aplikował na 4 oferty pracy. Oprócz udziału w rekrutacji w swoim zawodzie, kandydaci odpowiadają też na ogłoszenia z zupełnie innego obszaru. Według ekspertów z OLX najprawdopodobniej wynika to z konieczności, gdyż miniony rok stał pod znakiem wyraźnych zmian na rynku.

Mniej ofert dla kurierów i mechaników

W 2022 roku, po zakończeniu obostrzeń pandemicznych, odczuwalnie spadło zapotrzebowanie na dostawców i kurierów miejskich (13 proc. spadek liczby aktywnych ogłoszeń r/r), a sytuacja makroekonomiczna poważnie nadszarpnęła budżety, a co za tym idzie – mniej było rekrutacji prowadzonych m.in. przez warsztaty samochodowe (–13 proc. r/r). To w tych podkategoriach OLX Praca najmocniej wciśnięto hamulec w procesach rekrutacyjnych.

Jak wynika z danych serwisu ogłoszeniowego, spośród wszystkich aplikujących na oferty w kategorii dostawca i kurier miejski, aż 4 na 10 kandydatów odpowiada też na ogłoszenia o pracę dla kierowców (38 proc.). Mimo że i ten segment się skurczył o 7 proc. r/r, pracy w nim nadal nie brakuje. Co piąty kandydat na dostawcę szuka też zatrudnienia w magazynie (18 proc.), natomiast 15–16 proc. chce spróbować swoich sił na produkcji lub w sprzedaży.

Z kolei kandydaci aplikujący na stanowisko mechanika i lakiernika w OLX startowali również w rekrutacjach na produkcję (25 proc.), do budowlanki i na stanowisko kierowcy (19 proc.). Co szósty kandydat był chętny do pracy w magazynie (16 proc.).

Recesja w budowlance

Zmniejszyła się też liczba ofert z firm budowlanych (o 11 proc.). Tę branżę w minionym roku dotknęły wyraźne wzrosty cen, co poskutkowało ograniczeniem inwestycji i mniejszą intensywnością zleceń. Dlatego aż co piąty spośród ponad 70 tys. aplikujących na ogłoszenia o pracę w kategorii „budowa i remonty” decyduje się też na wysłanie CV do zatrudniających na produkcję. Co dziesiąty (12 proc.) chce wyjechać do pracy za granicę. Podobną alternatywą okazują się prace magazynowe i angaż w roli kierowcy.

Z kolei w branży związanej z fryzjerstwem i kosmetyką, co piąty kandydat wybiera również oferty z kategorii zdrowie, co trzeci wysyła aplikacje na oferty pracy w administracji biurowej, a co czwarty w sprzedaży. Według specjalistów OLX, nie sposób nie wiązać tego trendu również ze wzrostami kosztów najmu, energii czy ogrzewania, które niewątpliwie wpływają na rentowność biznesów, którymi najczęściej są tu jednoosobowe działalności gospodarcze.

Z kolei kandydaci odpowiadający na oferty pracy w kategorii „edukacja” aplikują też na stanowiska związane z administracją biurową (27 proc.), a co piąty z nich chce się zatrudnić w sprzedaży lub nawet handlu. Głównych przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać przede wszystkim w finansach, które regularnie stają się przedmiotem publicznej dyskusji.

Kierowcy nie chcą zmieniać branży

Najmniej otwarci na inne możliwości zatrudnienia pozostają kierowcy oraz aplikujący na ogłoszenia o pracę za granicą. Spośród ponad 100 tys. kandydatów odpowiadających na oferty pracy dla kierowcy, zaledwie co dziesiąty brał pod uwagę opcje z innych obszarów (produkcja, dostawca lub kurier miejski). Niewielu interesowało się też pracą w magazynach lub budowlance.

Niewiele osób zainteresowanych pracą za granicami kraju jest chętnych do podjęcia jej w Polsce. Jeśli już się na to decydują, to najczęściej wybieraną alternatywą jest branża budowlana (15 proc.). Dalej w kolejności jest produkcja (12 proc.), stanowisko kierowcy (9 proc.) i prace magazynowe (8 proc.).

Styczeń może być rekordowy

W styczniu na rynku pracy wyraźnie widać wzrost aktywności poszukujących. Pierwsza połowa aktualnego miesiąca wskazuje na ponad 13-proc. wzrost liczby aktywnie poszukujących pracy i aż 25-procentowy wzrost liczby odpowiedzi na ogłoszenia. Jeśli trend się utrzyma, pierwszy miesiąc 2023 roku będzie rekordowym w historii tej kategorii w OLX.

OLX Praca to jedna z największych kategorii na OLX. Według danych Gemius we wrześniu 2022 r. odwiedziło ją ok. 4,6 mln osób.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (20)

dodaj komentarz
moimskromnymzdaniem
PiSflacja dobija ludzi więc nawet jak mają pracę to szukają lepiej płatnej.
zbyszek_
Czyli na wiosne mozna zaczac szukac ludzi do remontow i budowy domkow. Bo wielkomieszkaniowka stanela wkoncu.
I generalnie to dobra wiadomosc. Bo ceny spadna za takie uslugi!
ravauw
szukaj teraz, na wykonczeniowce, obdzwonione 3 ekipy, wyceny rozne, ale 2 moga wchodzic od jutra, a jedna w ciagu tygodnia...
monuz
Rynek pracownika :) ha ha ha ha!!! coś takiego było tylko w propagandzie polityków w TV od zawsze. Realnie znalezienie czegokolwiek dla szaraka z ulicy graniczy z cudem. Pracownik musi być poniżany, musi dostawać najniższą krajową, i trzeba mu codziennie przypominać, że 10 za bramą czeka. Tylko wtedy docenia swą miskę ryżu i jest Rynek pracownika :) ha ha ha ha!!! coś takiego było tylko w propagandzie polityków w TV od zawsze. Realnie znalezienie czegokolwiek dla szaraka z ulicy graniczy z cudem. Pracownik musi być poniżany, musi dostawać najniższą krajową, i trzeba mu codziennie przypominać, że 10 za bramą czeka. Tylko wtedy docenia swą miskę ryżu i jest wydajny dla kapitalisty. Wyobraźmy sobie teoretycznie, że jest praca dla 150% ludzi w wieku produkcyjnym i wszyscy zarabiają minimum 15 000 zł. Może byłoby miło i humanitarnie, ale kto by wtedy pracę traktował poważnie i cokolwiek robił?
ravauw
chyba jednak przespales okres edukacji
zgadujzgadula
Pracodawca współczesny lord i tak powinno być!
captainj
Ale rozumiesz, że CV w zdecydowanej większości wysyłają ludzie, którzy już mają pracę i szukają lepiej płatnej? Rozumiesz, że jak znajdą i odejdą z obecnej pracy były pracodawca będzie zmuszony podnieść stawkę żeby zatrudnić nowego pracownika?
kaczyslaw_ odpowiada captainj
Nie tylko podnieść stawkę, ale również przeszkolić, a to dodatkowy czas i pieniądze.

Janusze często tego nie widzą.
mikroprzedsiebiorca
Jeżeli teraz 20zł netto na godzinę dla pomocnika to mało i to nie w Warszawie. To wymagania płacowe stają się coraz boleśniejsze dla pracodawców. Od lipca minimalna pensja 3600brutto. A oprócz rosnących kosztów pracowniczych rosną praktycznie wszystkie inne koszty. Każda firma ma swoją granicę i w końcu może przestać się opłacać Jeżeli teraz 20zł netto na godzinę dla pomocnika to mało i to nie w Warszawie. To wymagania płacowe stają się coraz boleśniejsze dla pracodawców. Od lipca minimalna pensja 3600brutto. A oprócz rosnących kosztów pracowniczych rosną praktycznie wszystkie inne koszty. Każda firma ma swoją granicę i w końcu może przestać się opłacać pracować. Rząd o tym nie myśli...
captainj
Pracowników na rynku będzie coraz mniej, bo wchodzą kolejne niże demograficzne.. więc to pracodawcy będą mieli problem. Natomiast pracownik może wyjechać do pracy w Niemczech, Francji, Norwegii - w drugą stronę to nie zadziała.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki