REKLAMA

Rekordowy październik. BIK: Najwyższa wartość kredytów mieszkaniowych

2023-11-30 10:35
publikacja
2023-11-30 10:35

Prawie 10 mld zł - tyle banki w październiku tego roku udzieliły kredytów mieszkaniowych.To najwyższa kwota w historii tego rynku – wskazał główny analityk Grupy Biura Informacji Kredytowej Waldemar Rogowski.

Rekordowy październik. BIK: Najwyższa wartość kredytów mieszkaniowych
Rekordowy październik. BIK: Najwyższa wartość kredytów mieszkaniowych
fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM

Jak zauważył Rogowski, dla kredytów mieszkaniowych październik "wypadł wręcz rekordowo, potwierdzając tym samym widoczne od kilku miesięcy bardzo duże ożywienie".

"W ujęciu liczbowym banki udzieliły 24,1 tys. kredytów i jest to najwyższy od października 2021 r. poziom miesięcznej akcji kredytowej. W ujęciu wartościowym banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na kwotę 9,725 mld zł – co jest najwyższą kwotą w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych" – zaznaczył Rogowski, cytowany w informacji BIK.

Wśród przyczyn "rekordowej wartości akcji kredytowej", analityk wymienił m.in.: ożywienie popytu na kredyty mieszkaniowe w następstwie wzrostu zdolności kredytowej, do którego przyczynił się spadek poziomu WIBOR, wzrost wynagrodzeń, wydłużanie średniego okresu kredytowania oraz rządowy program "bezpieczny kredyt 2 proc.". Dodał, że w październiku br. – według statystyk BIK – banki udzieliły w ramach tego programu 14 tys. 206 kredytów, czyli 59 proc. wszystkich udzielonych kredytów, na kwotę 5,829 mld zł (60 proc. łącznej kwoty udzielonych kredytów).

Zdaniem Rogowskiego wartość udzielanych w ramach programu kredytów jest zbliżona do wysokości limitów, tj. 500 tys. zł dla singla i 600 tys. zł dla małżeństw lub par wychowujących przynajmniej jedno wspólne dziecko.

Jak podało BIK, w październiku 2023 r. wobec października 2022 r., w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły więcej: kredytów mieszkaniowych (+267 proc.), kredytów ratalnych o (+49,3 proc.) oraz kredytów gotówkowych (+11,6 proc.). Dodano, że ujemną dynamikę odnotowały limity w kartach kredytowych (-3 proc.).

Jak wskazano, w ujęciu wartościowym banki i SKOK-i przyznały wyższą wartość: kredytach mieszkaniowych (+360,6 proc.), kredytach ratalnych (+34,6 proc.), kredytach gotówkowych (+22,3 proc.) oraz limitach na kartach kredytowych (+9,1 proc.).

"W okresie styczeń - październik br. w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły więcej kredytów ratalnych o (+55,4 proc.), wydały więcej kart kredytowych (+17,1 proc.) oraz udzieliły więcej o (+7,3 proc.) kredytów gotówkowych i kredytów mieszkaniowych (+0,9 proc.)" - poinformowano.

Podano, że w ujęciu wartościowym banki i SKOK-i przyznały o (+23,4 proc.) wyższą wartość limitów na karcie kredytowej, o (20,8 proc.) udzieliły wyższą wartość kredytów ratalnych; o (+13,2 proc.) wyższą wartość kredytów gotówkowych; oraz o (+10,5 proc.) wzrosła wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych.

W informacji zaznaczono, że średnia wartość kredytu gotówkowego udzielonego w październiku br. wyniosła 23 tys. 417 zł, co oznacza wzrost o 9,6 proc. wobec października 2022 r. BIK przekazało, że średnia wartość kredytu ratalnego w październiku br. wyniosła 2 595 zł i jest niższa niż w październiku ub.r. o 9,8 proc.

W skład Grupy BIK wchodzą Biuro Informacji Kredytowej i Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Digital Fingerprints. 

autor: Adrian Reszczyński

ra/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (5)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Taniej nie będzie!!! https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-austriacki-gigant-upada-najwiekszy-krach-na-rynku-nieruchomo,nId,7181301
atlasanusow
Niech biorą te kredyty w opór...tylko potem nie jęczęć jak wskutek zmian makroekonomicznych nie będą w stanie ich spłacać...póki co populistyczny PiS Was nauczył że jak się nóżka powinie to wakacje da kredytowe albo coś innego...tylko że przez takie działania dług państwa jest gigantyczny a głupich do finansowania dziury (kupna obligacji) Niech biorą te kredyty w opór...tylko potem nie jęczęć jak wskutek zmian makroekonomicznych nie będą w stanie ich spłacać...póki co populistyczny PiS Was nauczył że jak się nóżka powinie to wakacje da kredytowe albo coś innego...tylko że przez takie działania dług państwa jest gigantyczny a głupich do finansowania dziury (kupna obligacji) coraz mniej...model w którym biorę kredyt bo spodziewam się nieskończonego wzrostu ceny nierucha nie będzie trwał wiecznie i tylko bank oraz deweloper tu zarobi najwięcej...
koperytko
Leming z mózgiem w TVN pobiegł zagłosować na PO bo nienawidzi PIS, a na drugi dzień pobiegł po kredyt na 2% bo PO moze to zlikwidować
trolley
za bk2 to wam się należy komisja śledcza i wysokie wyroki od Budy zaczynając pisowski sługusie i możliwe że się tak stanie hrehrehre
jsunday
Kto nie sprzedał mieszkania, ten przegrał życie buahahahhaaa

Ceny mieszkań będą spadać, jeśli tylko skończy się rządowy program dopłat do kredytów

Zdaniem Katarzyny Kurkowskiej-Szczechowicz, prezeski PKO Banku Hipotecznego, jeżeli rządowy program dopłat do odsetek od kredytów mieszkaniowych zostanie zakończony, ceny
Kto nie sprzedał mieszkania, ten przegrał życie buahahahhaaa

Ceny mieszkań będą spadać, jeśli tylko skończy się rządowy program dopłat do kredytów

Zdaniem Katarzyny Kurkowskiej-Szczechowicz, prezeski PKO Banku Hipotecznego, jeżeli rządowy program dopłat do odsetek od kredytów mieszkaniowych zostanie zakończony, ceny mieszkań w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy spadną o 5 proc., a nawet do 8 proc. Stanie się tak, ponieważ wtedy automatycznie zmniejszeniu ulegnie popyt na mieszkania, a jednocześnie w przyszłym roku szybciej niż w ostatnich miesiącach będzie rosnąć podaż nowych ofert ze strony deweloperów.


https://businessinsider.com.pl/gospodarka/ceny-mieszkan-beda-spadac-jesli-tylko-skonczy-sie-rzadowy-program-doplat-do-kredytow/wns2jgn

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki