REKLAMA
RPP

Recesja i jednoczesna hossa w Niemczech

Ignacy Morawski2019-11-06 08:34główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData
publikacja
2019-11-06 08:34

Niemicy znajdują się na granicy recesji, będąc pod względem cyklicznym jedną z najsłabszych gospodarek strefy euro. A jednocześnie niemiecki indeks giełdowy DAX pnie się na kolejne szczyty. W ostatnich dniach osiągnął najwyższy poziom od maja 2018 r. Co mówi nam ta dywergencja? Czy rynek finansowy jest, dzięki bankom centralnym, bardziej odporny na wahania cykliczne? A może ten cykl nie jest wcale tak poważny, jak rysują go pesymiści?

Wzrost DAX jest o tyle istotny, że z niemieckiej gospodarki nie napłynęły jeszcze żadne optymistyczne dane – produkcja jest w recesji, PKB prawdopodobnie również, nastroje w biznesie są na dnie, nastroje konsumentów obniżają się, ale inwestorzy na rynkach akcji są w optymistycznych nastrojach. Jedną przyczyną jest fakt, że wyniki finansowe firm nie były aż tak złe w tym roku, jak oczekiwano. Inną przyczyną jest luzowanie polityki pieniężnej przez banki centralne, które obniża rentowności obligacji i podnosi zyskowność inwestycji w akcje. Wreszcie optymizm dodatkowo wzmocniły sygnały o nadchodzącej odwilży w wojnie handlowej między USA a Chinami.

Recesja i jednoczesna hossa w Niemczech
Recesja i jednoczesna hossa w Niemczech
fot. TTstudio / / Shutterstock
fot. / / SpotData

Możliwe, że bankom centralnym udało się przekonać inwestorów, że nie dopuszczą do gwałtownej przeceny aktywów finansowych. Ktoś powie, że to pompowanie bańki. Może, ale ja patrzę na to inaczej. Ograniczanie fal pesymizmu, które same w sobie są niszczące, to duże osiągnięcie w zarządzaniu makroekonomicznym. Gospodarka może podlegać cyklicznym wahaniom, ale nie ma powodu, by przekładało się na fundamentalne oczekiwania długookresowe dotyczące poziomu dochodu.

Możliwe też, że obecna faza spowolnienia gospodarczego jest po prostu znacznie łagodniejsza od obaw – nie dotyka wszystkich sektorów, jest na razie ograniczona głównie do producentów dóbr inwestycyjnych i branż połączonych w łańcuchu dostaw z motoryzacją. Przechodzimy zwykłe wahnięcie cykliczne, wzmocnione zawirowaniami geopolitycznymi, a nie fundamentalną rekalibrację procesów rozwojowych.

Szkoda tylko, że w Polsce sytuacja jest zupełnie odwrotna. Gospodarka radzi sobie dobrze, a ceny akcji nie rosną. Szkoda dla inwestorów. Do tego tematu jeszcze powrócę.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData

Pomysłodawca projektu i szef zespołu SpotData. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez "Rzeczpospolitą" i Narodowy Bank Polski. W 2017 roku znalazł się na liście New Europe 100, wyróżniającej najbardziej innowacyjne osoby Europy Środkowej, publikowanej przez „Financial Times”. W 2019 r. wyróżniony przez ThinkTank jako jeden z 10 ekonomistów najbardziej słuchanych przez polski biznes. W tym samym roku projekt SpotData, który założył, został nominowany do nagrody GrandPress Digital. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
iKonto Biznes w Alior Banku to do 1500 zł premii i 10% zwrotu za paliwo. Sprawdź

iKonto Biznes w Alior Banku to do 1500 zł premii i 10% zwrotu za paliwo. Sprawdź

Komentarze (14)

dodaj komentarz
macrogregory
To się zowie ... dead-cat bounce ... Economia pionowo w dół giełdy pionowo do góry...
adam_koziel
A może ..
Możliwe, że ..
Może, ale ..
Możliwe też, że ..
Prawdopodobnie również .. ;-) ;-) ;-) ;-)
marcint88
Podbitka i ubieranko. Ostatni gasi światło :)
drdre1111
Zwiększmy wydatki na sekte katolicką jak jest tak wspaniale to niech książęta też coś mają z tego wzrostu. Katolik Pozdrawia
1984
Co ma piernik do wiatraka? Może chcesz przez ten wpis powiedzieć, że niemiecki problemy wynikają z istniejacego tam podatku kościelnego? Nie widzę innego związku między treścią komentowanego artykułu i tym co napisałeś.
znawca_inwestor
Bo Niemcy nie niszczą swój rynek kapitałowy, nie wprowadzają tylu nowych podatków, nie gnębia przedsiębiorców, nie nacjonalizują banków, nie kopią energetyki. Proste jak drut.
1984
Nie kopią energetyki bo nie kopie się leżacego. DB nie znacjonalizują bo kolejny trup w szafie nie jest im potrzebny. Przy okazji wytłumacz dlaczego skoro jest tam tak dobrze od roku szorują po dnie?
zmr1
Autor pyta: "Czy rynek finansowy jest, dzięki bankom centralnym, bardziej odporny na wahania cykliczne?"
Banki centralne bezkarnie "drukują" walutę bilionami i skupują za nią aktywa finansowe. Odpornością bym tego nie nazwał :)
znawca_inwestor
Artykuł na zapchaj dziurę
-pio-
Baco "automotive" język polski jest za trudny?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki