REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych

2017-05-24 18:58
publikacja
2017-05-24 18:58

Rada Ministrów na środowym posiedzeniu przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych oraz ustawy o radiofonii i telewizji, przedłożony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego - podała KPRM w komunikacie.

fot. ambro / / YAY Foto

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje poprawę poboru opłat abonamentowych dotyczących radia i telewizji.

W projekcie ustawy, aby poprawić pobór abonamentu zaproponowano włączenie dostawców usług płatnej telewizji do procesów rejestracji odbiorników oraz identyfikacji podmiotów, które muszą płacić abonament.

Dostawcy tych usług będą mogli odbierać od swoich klientów zgłoszenia rejestracyjne odbiorników oraz przekazywać je operatorowi wyznaczonemu pobierającemu opłaty abonamentowe, czyli Poczcie Polskiej. Dostawcy tych usług będą także musieli przekazywać Poczcie Polskiej informacje o wszystkich zawieranych umowach. Poczta Polska miałaby przy tym prawo żądania informacji od dostawców usług telewizji płatnej o poszczególnych klientach korzystających z tych usług.

W projekcie zaproponowano możliwość zarejestrowania odbiornika za pośrednictwem dostawcy usług płatnej telewizji.

Przy zawarciu umowy dostawca usług telewizji płatnej musiałby przekazać klientowi informację o obowiązku zarejestrowania odbiornika oraz uregulowania opłat abonamentowych. Klient byłby też poinformowany, że niektóre jego dane osobowe zostaną przekazane Poczcie Polskiej.

Dostawcy płatnej telewizji przekażą także jednorazowo Poczcie Polskiej informację o dotychczasowych swoich odbiorcach oraz podadzą swoim klientom komunikat, że umowa o dostarczenie płatnej telewizji łączy się z posiadaniem odbiornika telewizyjnego, który podlega obowiązkowej rejestracji. Dostawcy usług telewizji płatnej będą musieli również poinformować swoich klientów w komunikacie, że przekażą ich niektóre dane osobowe Poczcie Polskiej.

Wszystkie czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień mają być nadal realizowane przez Pocztę Polską. Dostawca płatnej telewizji będzie jedynie pośredniczył, o ile tak zdecyduje klient, w procedurze zgłoszenia odbiornika do rejestracji oraz udzielał informacji niezbędnych do identyfikacji podmiotu obowiązanego do wnoszenia opłat abonamentowych.

Projekt przewiduje odpłatność za wszystkie obowiązki nakładane na dostawców telewizji płatnej, które będą tworzyły koszty po ich stronie. Wysokość rekompensaty określi w rozporządzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Wcześnie w ocenach skutków regulacji napisano, że dostawcy płatnej telewizji "uzyskają rozsądny zysk w wysokości nieprzekraczającej 6-10 proc. poniesionych kosztów".

Zaproponowano, aby nowelizacja ustawy weszła w życie po miesiącu od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. (PAP Biznes)

gsu/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (109)

dodaj komentarz
~vvvvvvvvvvvvvvvvvvvv
Ale Operatorzy Satelitarni będą otrzymywać rekompensatę czyli zapłatę za podawanie tych danych skalkulowąną tak, aby mieli zysk. W tych czasach to zawsze zarobek dla nich.
~gościu
To po to ta rekompensata ze jak sie ktos wyrejestruje z powodu podania danych osobowych t własnie aby chociaż częściowo to zrekompensować.
~maciej
a co z osobami, które opłaciły abonament za 2017 rok z góry?
~ALEX
Jeżeli Polsat przekaże moje dane osobowe, to ja wystąpię o odszkodowanie i zerwę z nimi umowę. Zgodnie z prawem telekomunikacyjnym i ustawie o ochronie danych osobowych Polsat nie ma prawa do takich praktyk. Kurski niech się weźmie do roboty i niech nie czeka na mannę z nieba. Abonament jak sama nazwa wskazuje nie jest obowiązkowym Jeżeli Polsat przekaże moje dane osobowe, to ja wystąpię o odszkodowanie i zerwę z nimi umowę. Zgodnie z prawem telekomunikacyjnym i ustawie o ochronie danych osobowych Polsat nie ma prawa do takich praktyk. Kurski niech się weźmie do roboty i niech nie czeka na mannę z nieba. Abonament jak sama nazwa wskazuje nie jest obowiązkowym podatkiem, więc nie poczuwam się do płacenia.
~daro
Dlaczego mam płacić za posiadanie odbiornika na który sam sobie zapracowalem? Mam w domu lodowke moze tak abonament?? pis bedzie ciężko na następną kadencje no chyba ze liczycie na tych z 500+.
~gosć
Powinni zacząć kontrolę od domów z antenami satelitarnymi. Tam muszą być telewizory.
~jbazin
wcale nie muszą być! ja mam dekoder sat i komputer... nagrywam program, wycinam reklamy i wtedy oglądam... czy też muszę płacić abonament? nie mając telewizora?
~Hihi
Dlaczego mam płacić za radio skoro go nie posiadam. Jedyne radio jakie mam to radio w telefonie. A już płacę abonament za telefon.?
~Www
A ja proponuję wszystkim platforma cyfrowym o za kodowanie wszystkich kanałów zaczynających się od TVP . A osoby które będą chciały oglądać te programy będą musiały płacić abonament.
~Jey
1)
TVP S.A. to podmiot prawny.
Nie zawieram z nim umowy.

2)
Duzo duzo więcej pieniędzy TVP zarabia z reklam, które ktoś może chce oglądać.

3)
Pracownicy TVP mają pensje, o jakich nie jeden Polak może śnić.

4)
Misja szerzenia kultury - dofinansować teatry, a nie badziewną
1)
TVP S.A. to podmiot prawny.
Nie zawieram z nim umowy.

2)
Duzo duzo więcej pieniędzy TVP zarabia z reklam, które ktoś może chce oglądać.

3)
Pracownicy TVP mają pensje, o jakich nie jeden Polak może śnić.

4)
Misja szerzenia kultury - dofinansować teatry, a nie badziewną telewizję.

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki