REKLAMA

Przyznano 6,7 mld zł ulg podatkowych. Beneficjentami są nie tylko przedsiębiorcy

2021-04-01 12:00
publikacja
2021-04-01 12:00
Przyznano 6,7 mld zł ulg podatkowych. Beneficjentami są nie tylko przedsiębiorcy
Przyznano 6,7 mld zł ulg podatkowych. Beneficjentami są nie tylko przedsiębiorcy
fot. im_coco / / Shutterstock

Ponad 75,6 tys. podmiotów skorzystało z ulgi podatkowej wydawanej przez urzędników skarbowych. Łączna kwota przyznanych świadczeń to 6,7 mld zł. Większość wniosków została złożonych przez przedsiębiorców.

Urzędnicy skarbowi wydali 75 650 decyzji o przyznaniu ulgi podatkowej. Wnioskodawcy (dane według stanu na 17 marca 2021 r.) złożyli łącznie blisko 136 tys. pism z prośbą o zastosowanie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, w których powołano się na okoliczność COVID-19. "W pozostałych przypadkach sprawy kończyły się odmową wszczęcia postępowania lub umorzeniem postępowania ze względów formalnych (np. gdy podatnik nie uzupełnił braków formalnych we wniosku pomimo prośby urzędu skarbowego) lub odmową udzielenia ulgi" – podaje redakcja PIT.pl.

– Naczelnicy urzędów skarbowych wydali już ponad 76,2 tys. decyzji o odroczeniu terminu płatności, rozłożeniu na raty czy umorzeniu zaległości podatkowej. Kwota przyznanych ulg to około 6,7 mld zł –  Anna Chałupa, mówi zastępca szefa KAS na łamach PIT.pl.

Pomoc nie tylko dla przedsiębiorców

Natomiast dolnośląskie urzędy skarbowe rozpatrzyły ponad 11 tys. wniosków o ulgę podatkową z powołaniem w uzasadnieniu okoliczności epidemii COVID-19 w 2020 r. Urzędnicy zaopiniowali pozytywnie 7,3 tys. pism. Decyzje objęty kwotę należności głównej w wysokości blisko 565 mln zł, w tym dla przedsiębiorców ponad 557 mln zł.

Na jaką ulgę podatkową mogą liczyć przedsiębiorcy? Organy podatkowe w ważnych przypadkach uzasadnionych interesem podatnika lub interesem publicznym mogą:

  • odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty,
  • odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek,
  • umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

– Naczelnik urzędu skarbowego udziela ulg w spłacie zobowiązań podatkowych na wniosek podatnika. W każdym przypadku dokonuje analizy indywidualnej sytuacji wnioskodawcy – dodaje Anna Chałupa.

Oprócz przedsiębiorców na ulgę podatkową mogą liczyć również inne osoby rozliczające się z fiskusem. Z rozwiązania mogą skorzystać także płatnicy, inkasenci oraz spadkobiercy osób trzecich.

DF

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki