REKLAMA

Kto nie musi rozliczać deklaracji PIT?

Katarzyna Sudaj2015-03-09 06:00, akt.2021-01-19 13:23redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-03-09 06:00
aktualizacja
2021-01-19 13:23

Czy każdy z nas musi rozliczyć podatek roczny w deklaracji PIT? Czy brak zarobków albo bardzo niskie dochody zwalniają z rozliczenia podatkowego? Bezrobotni, studenci, młodzież pracująca sezonowo w wakacje – czy każdy z nich ma obowiązek rozliczyć się z fiskusem z zarobionej złotówki? Bankier.pl rozwiewa wątpliwości czytelników.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2020/2021
Pobierz e-pity 2020 Uruchom on-line

W pierwszej kolejności na myśl przychodzą osoby fizyczne, które nie osiągają zupełnie żadnego przychodu: osoby niepracujące będące na utrzymaniu np. współmałżonka lub studenci, których utrzymują rodzice. W ich przypadku zero przychodu oznacza brak obowiązku rozliczenia PIT. Taki wyjątek nie dotyczy już przedsiębiorców. Osoby prowadzące własną firmę nawet w przypadku zerowego przychodu z działalności gospodarczej muszą złożyć zerową deklarację podatkową.

Kto nie musi rozliczać zeznania rocznego PIT? / fot. moodboard / Thinkstock

Każdy podatnik, który zarobił choć jedną złotówkę, musi wykazać ją przed fiskusem w zeznaniu rocznym, choćby miał zero złotych podatku do zapłaty. Chyba, że zeznanie wypełni na niego ktoś inny, czyli…

Fiskus wypełni zeznanie za osobę fizyczną

Od 2019 r. fiskus udostępnia wypełnione zeznania PIT-37 i  PIT- 38 na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl. Zeznania są dostępne od 15 lutego, tak też będzie i w tym roku. 15 lutego 2021 r. podatnicy będą mogli zweryfikować treść przygotowanych deklaracji. Warto to zrobić, jeśli podatnik chce np. skorzystać z możliwości przekazania 1% organizacją pożytku publicznego czy przysługujących mu ulg podatkowych, np. ulgi prorodzinnej, ulgi na rehabilitację czy ulgi za Internet. Z opcji gotowego rozliczenia podatkowego mogą też skorzystać wyłącznie osoby fizyczne, przedsiębiorcy muszą przygotować deklarację samodzielnie.

Emeryta lub rencistę rozliczy ZUS

Do końca lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesyła do US oraz do wszystkich emerytów i rencistów, a także osób pobierających świadczenia z ZUS np. zasiłek chorobowy czy macierzyński, roczne obliczenie podatku na druku PIT-40A/11A. Jeżeli dana osoba w całym roku podatkowym nie miała innych źródeł przychodów i nie chce korzystać z żadnych ulg czy odliczeń, to informacja podatkowa PIT-40A/11A jest traktowa jako rozliczenie roczne. I na tym koniec obowiązków.

Chcesz rozliczyć PIT za 2020 rok?
Uruchom on-line

Chyba, że emeryt lub rencista dorabiał w ciągu roku (na umowę zlecenie lub prowadzi działalność gospodarczą) albo zdecyduje się na odliczenie np. wydatków na lekarstwa w ramach ulgi rehabilitacyjnej, wówczas musi złożyć osobne rozliczenie roczne np. PIT-37 lub PIT-36. Ma na to czas do końca kwietnia – tak jak inni podatnicy.

Dodatkowo samodzielne wypełnienie deklaracji jest potrzebne kiedy emeryt lub rencista chce przekazać 1% organizacji pożytku publicznego. 

Często też korzystniejsze jest wspólne rozliczenie się małżonków. W takim przypadku dane z dokumentu PIT-40A/11A powinny zostać przeniesione do właściwej deklaracji podatkowej.

Zasiłek dla bezrobotnego z podatkiem, z pomocy społecznej już nie

Jeżeli osoba zarejestrowana jako bezrobotna otrzymuje z urzędu pracy zasiłek dla bezrobotnych, to otrzyma również PIT-11. Na jego podstawie musi rozliczyć swój PIT-37 do końca kwietnia.

Inaczej jest w przypadku zasiłków dla najbiedniejszych z ośrodka pomocy społecznej. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 79 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych świadczenia z pomocy społecznej wolne są od podatku dochodowego. Osoby, które żyją tylko z zasiłków z MOPS-u i nie mają innych źródeł utrzymania, nie składają więc deklaracji PIT.

Można wymienić jeszcze kilka rodzajów dochodów, które choć zwolnione z opodatkowania PIT, to najczęściej nie są jedynymi źródłami utrzymania i ich beneficjenci – podatnicy składają zeznanie roczne z powodu innych przychodów. 

Przychód zwolniony z podatku

W artykule 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych  ustawodawca wskazał listę źródeł dochodów, które nie podlegają opodatkowaniu. Są to dochody, za które nie trzeba składać zeznania podatkowego, pod warunkiem że osoby je otrzymujące nie miały innych przychodów. Dochody niepodlegające opodatkowaniu to: 

  • Renty przyznane na podstawie przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,
  • Otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają z przepisów odrębnych ustaw,
  • Odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresy wypowiedzenia pracy lub na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązania stosunku pracy,
  • Odprawy i odszkodowania funkcjonariuszy pozostających w stosunku służbowym,
  • Odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku osób prowadzących działalność gospodarczą lub specjalną produkcję rolną,
  • Kwoty uzyskane z tytułu ubezpieczeń,
  • Alimenty na dzieci,
  • Wygrane w grach, loteriach i zakładach wzajemnych do wysokości 2280 zł,
  • Wygrane w grach hazardowych prowadzonych przez uprawniony podmiot,
  • Zasiłki pogrzebowe,
  • Świadczenia rodzinne,
  • Dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, zasiłki dla opiekunów,
  • Zapomogi wypłacane z funduszy zakładowych lub związkowych,
  • Zapomogi otrzymane w wyniku zdarzeń losowych,
  • Stypendia i zapomogi wymienione w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, przez instytuty naukowe czy jednostki samorządu albo wymienione w ustawie organizacje.

Kwota wolna od podatku – czy trzeba rozliczyć PIT

Kwota wolna od podatku to kwota niepowodująca obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzyskanie dochodu poniżej jej nie oznacza automatycznie zwolnienia z obowiązku złożenia deklaracji PIT. Trzeba zaznaczyć, że możliwości skorzystania z kwoty zmniejszającej podatek mają jedynie podatnicy rozliczający się na podstawie skali podatkowej, a więc np. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych, a także przedsiębiorcy, którzy wybrali ten sposób opodatkowania. Kwoty wolnej nie mogą uwzględnić m.in. ryczałtowcy czy przedsiębiorcy korzystający z podatku liniowego.

Źródło:
Katarzyna Sudaj
Katarzyna Sudaj
redaktor Bankier.pl

Redaktor obszaru Biznes. Absolwentka Wydziału Prawa UAM i Wydziału Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W swoich publikacjach porusza tematykę prawno-podatkową dotyczącą osób fizycznych i firm sektora MSP. Tel.: 601 951 503

Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~Anna
Witam, a jeśli miałam umowę na okres próbny na 3 miesiące i pracowałam tylko dwa tygodnie po czym zrezygnowałam z pracy, to musze się z tego rozliczać? Dostałam pieniądze za te dwa tygodnie pracy.
~desperat
Mam ok. 60 lat. Od kilku lat nie pracuję - utrzymuję się z oszczędności całego życia (nie jeździłem na urlopy żyłem bardzo oszczędnie, odkładałem) - od których jest płacone "belkowe" z automatu. Przez ostatnie 3 lata rozliczałem PIT wpisując same zera. Już mi się nie chce tego robić.Czy ktoś jest mi Mam ok. 60 lat. Od kilku lat nie pracuję - utrzymuję się z oszczędności całego życia (nie jeździłem na urlopy żyłem bardzo oszczędnie, odkładałem) - od których jest płacone "belkowe" z automatu. Przez ostatnie 3 lata rozliczałem PIT wpisując same zera. Już mi się nie chce tego robić.Czy ktoś jest mi w stanie odpowiedzieć co mi grozi za nierozliczenie się z Urzędem Podatkowym. Proszę o poważne odpowiedzi! Nie uważam aby powyższy artykuł pani redaktor był na temat.
~Konrad
Witam, mam pytanie.
Zarobiłem w ciągu roku sumę mniejszą niż 3000zł, za pośrednictwem Adsense, dokładnie na reklamach z Youtube. Google nie wysyła tak zwanych „pitów”, a ja sam nie mam ukończonych 16 lat. W takim wypadku moje zarobki należy dopisać do „pita” rodziców? Proszę o pomoć, ponieważ przerasta
Witam, mam pytanie.
Zarobiłem w ciągu roku sumę mniejszą niż 3000zł, za pośrednictwem Adsense, dokładnie na reklamach z Youtube. Google nie wysyła tak zwanych „pitów”, a ja sam nie mam ukończonych 16 lat. W takim wypadku moje zarobki należy dopisać do „pita” rodziców? Proszę o pomoć, ponieważ przerasta mnie to prawo w Polsce.
~Greg
Wrocilem w 2015 roku do polski ,nigdzie nie pracuje a jedynym zrodlem utrzymania jest renta holenderska ,w jaki sposob mam sie z tego rozliczyc i czy za lata w ktorych nie mieszkalem w Polsce tez mam sie rozliczyc
~Robert
Jak czegoś nie wiecie a nie chcecie się zdawać na informacje z internetu to skorzystajcie z fachowych wydawnictw. Ja od dawna rozliczam się sam i korzystam z książek z Unimexu - to wydawnictwo prawno-podatkowe z dobrymi opracowaniami
~magda
Urzedy skarbowe sa do kitu bo niepotrafia się wziaść za tych kturzy od trzech lat powinni się rozliczyc a się nie rozliczają i są bezkarnie traktowani znam takie osoby a urzæd skarbowy to olewa zawsze za uczciwego birą za dupe a zlego co powinien się rozliczyc głaszczą to jedna wielka mafia powinni rozliczac sami takich ludzi
~Kar
dzień dobry,
jestem uczniem, kończę liceum. w wakacje pracowalem i moi rodzice rozliczyli sie z podatku, a moj pracodawca rozliczyl mnie w arkuszu PIT-11. czy na arkuszu PIT-37 mama powinna uwzglednic kwote, ktora zarobilem, mimo ze byla mniejsza niz 3091?
dziekuje za odpowiedz
~Paweł
ty masz obowiązek sam się rozliczyć i złozyć PIT
~janusz
Jeśli jedynym przychodem było stypendium , wypłacane podczas szkolenia dla 50+ współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (poddziałanie 6.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ?

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki