Przewodnik po aferze KNF. Czarnecki, Chrzanowski, "plan Zdzisława" i cała reszta

Adam Glapiński

Były polityk, sojusznik Jarosława Kaczyńskiego jeszcze z czasów Porozumienia Centrum. Od lutego 2010 r. był członkiem Rady Polityki Pieniężnej. W 2016 r. wszedł do zarządu NBP, a następnie płynnie przeszedł (co rzadkie na szczytach władzy, ciesząc się przychylną opinią swojego poprzednika) na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego.

- Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat nie stopy procentowe będą przyciągać uwagę, także państwa, i dyskusja na ten temat, i nie tego dotyczyć będą wywiady, także państwa, i uwagi krytyczne i pozytywne, ale właśnie restrukturyzacje banków i ogólnie stabilność sektora bankowego i finansowego. I tu odpowiedzialność i zakres działania Narodowego Banku Polskiego jest bardzo duża – powiedział Adam Glapiński w 2016 r. na gali „Złoty Bankier.pl”. Trafił w punkt.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Pod przewodnictwem Glapińskiego, RPP ani razu nie zmieniła stóp procentowych uchwalonych w 2015 r., zaś NBP nie podjął żadnych niekonwencjonalnych działań (znanych nie tylko z USA czy strefy euro, ale również np. z Węgier). Nadzór nad stabilnością sektora bankowego, którą w dniu powołania prezesa Glapińskiego umieściliśmy na drugim miejscu listy największych wyzwań przed nim stojących, w obliczu afery KNF nabiera szczególnego znaczenia.

W tym kontekście warto dodać, że Glapiński od dawna nawoływał do włączenia KNF z powrotem w struktury NBP. W takim przekonaniu Glapińskiego szczególnie utwierdziła sprawa SK Banku, którą otwarcie nazywał „czerwoną flagą pokazującą, że coś tu jest nie tak”.

- Bank centralny powinien więcej wiedzieć. W tej chwili jest tak, że to wyjęcie nadzoru bankowego z banku centralnego, uczynienie z tego oddzielnej Komisji Nadzoru stworzyło pewną taką sytuację, że informacje są gromadzone w Komisji Nadzoru Finansowego, a pieniądze są gromadzone w Narodowym Banku Polskim. KNF decyduje, a my wypłacamy – twierdził Glapiński w 2016 r.

Powołanie Marka Chrzanowskiego, z którym Glapiński zna się ze Szkoły Głównej Handlowej, na przewodniczącego KNF nie osłabiła tego głosu. Pomysł połączenia NBP z KNF Glapiński przedstawił m.in. podczas ostatniego przemówienia w Sejmie.

Deponenci (a nie depozytariusze)

Kącik językowy „Przewodnika po aferze KNF”. Wiele osób nazywa klientów banków „depozytariuszami”. To błąd, powstały zapewne przez skojarzenia z akcjonariuszami czy obligatariuszami lub przez rozwinięcie samego słowa depozyt.

Zgodnie ze słownikową definicją, depozytariuszem jest „osoba lub instytucja przyjmująca depozyt”. Z pojęciem tym mamy do czynienia np. w przypadku banków depozytariuszy, które czuwają nad bezpieczeństwem środków zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych.

Z kolei osobę składającą depozyt (i martwiąca się o to, czy otrzyma go z powrotem) nazywamy deponentem. Obie definicje mają swoje źródła w prawie rzymskim.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 rav82

Afera GetBacku to alegoria życia naiwnego człowieka, który z prezesa banku został premierem.

! Odpowiedz
1 1 tanidran

Ideabank strata 412 mln zł po 9 miesiącach 2018 r. Getinnoble 178 mln zł. Czyli tak jak przewidywałem. Słabe wyniki i teraz jasny staje się termin opublikowania podsłuchu. Darmowa pomoc z NBP się przyda.

! Odpowiedz
2 9 turysta2017

A gdzie Kamila Pończoszanka i inne aniołki Glapińskiego? To też należy opisać. Poza tym nie mówili "chokobomsy" tylko "coco-bondsy". Prawdopodobnie osoba dokonująca transkrypcji nie znała tego słowa, więc napisała "chokobomsy".

! Odpowiedz
0 2 aneleh

Opadł na chwilę kurz bitewny; podskoczył do 3,3% na lokatach w GNB; nie ma tego złego co by...

! Odpowiedz
19 19 silvio_gesell

Odgrzewany kotlet, nawet nagrania nie ma, tylko stenogramy.

! Odpowiedz
27 28 tanidran

Prawda jest taka, że nie wierzę w tę propozycję korupcyjną. Dlaczego? Wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej są jawne w spółkach notowanych na GPW. Tzn. gdyby LC zatrudnił go za 13 mln zł rocznie byłoby to widoczne w raporcie. Po drugie. Gdyby prawo uchwalone po przyjęciu propozycji korupcyjnej było po myśli LC. Jaki wpływ na jego poczynania miał by szef KNF?. LC mógłby wywalić gościa z dnia na dzień, bez jakiejkolwiek obawy, że coś mu się stanie. Po trzecie plan przejęcia banku za 1 zł mógłby dotyczyć tylko banków w złej lub bardzo złej kondycji finansowej. Oczywiste staje się więc, że skoro taki był plan wobec LC to znaczy, że jego banki spełniają to kryterium. Jaka jest alternatywa? Banki LC upadną BFG pokryje straty dla wkładów do 100 tys. EUR, pozostałe banki będą miały wyższe wpłaty przez to na BFK. Wyższe wpłaty banków na BFK będą wymagały wyższych opłat od klientów innych banków. Koło się zamyka. Na końcu i tak płaci społeczeństwo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 20 mhm

„Wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej są jawne w spółkach notowanych na GPW. Tzn. gdyby LC zatrudnił go za 13 mln zł rocznie byłoby to widoczne w raporcie”
— z tego wynika, że Kowalczyk albo nie byłby zatrudniony w Getin Bank, albo tam tylko na części tego „wynagrodzenia”. Gdybyś nie był płatnym trollem, a osobą zainteresowaną tematem, która nagranie przesłuchała, to wiedziałbyś, że była o tym mowa:

***
Cz: Bank zrobił w marcu 30 mln na jednostkowym zysku dwadzieścia parę na skonsolidowanym, bez żadnych zdarzeń jednorazowych — i bardzo ładnie.
Ch: No mam nadzieję że to jest [niezrozumiałe].
Więc tak jak mówię, rozmawiam z panem szczerze.
Cz: Dziękuję bardzo, bardzo to doceniam.
Ch: I no też WIDZĘ, ŻE GDZIEŚ SĄ JAKIEŚ SYNERGIE, BANK MOŻNA POPCHNĄĆ, mam do pana pytanie takie, czy nie widzi pan jakiegoś, jakiejś potrzeby zwiększenia swoich zasobów jeżeli chodzi o prawników?
Cz: W samym banku, czy na zewnątrz banku?
Ch: Jeżeli chodzi o cały ten proces restrukturyzacji banku.
***

Tutaj Chrzanowski niemal wprost mówi, że nie chodzi o zatrudnienie prawnika (i nie ma znaczenia, gdzie będzie zatrudniony), ale że chodzi o uzyskanie „jakiejś synergii”, która ma „popchnąć” bank. W praktyce — że chodzi o łapówę.


„Gdyby prawo uchwalone po przyjęciu propozycji korupcyjnej było po myśli LC. Jaki wpływ na jego poczynania miał by szef KNF?. LC mógłby wywalić gościa z dnia na dzień, bez jakiejkolwiek obawy, że coś mu się stanie”
— przecież to już widzieliśmy: Terlecki z telefonem przy uchu wrzucił poprawkę, umożliwiającą samodzielne podejmowanie przez KNF decyzji administracyjnej o resolution,nawet, jeśli parametry funduszy własnych banku są w porządku, ale istnieje dokładniej niesprecyzowane ryzyko „powstania niebezpieczeństwa obniżenia tej sumy” w nieokreślonej przyszłości. Takie ryzyko istnieje (w mniejszym lub większym stopniu) w przypadku każdego banku, oczywiście w przypadku Idea i Getin tym bardziej, w każdym razie gdyby Czarnecki propozycję przyjął, ale się z niej nie wywiązał, to też by taka weszła. I została zastosowana.

„Po trzecie plan przejęcia banku za 1 zł mógłby dotyczyć tylko banków w złej lub bardzo złej kondycji finansowej. Oczywiste staje się więc, że skoro taki był plan wobec LC to znaczy, że jego banki spełniają to kryterium”
— to już powyżej wyjaśniłem. Wystarczy zmiana prawa praktycznie znosząca kryteria i dająca KNF możliwość samodzielnego podejmowania arbitralnej decyzji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 9 tanidran odpowiada mhm

Nie odpowiadam na ataki ad personam bo świadczą kulturze osobistej piszącego i szkoda mi na nie czasu

Wracając do meritum.

Zakładając, że prawnik byłby zatrudniony w wielu spółkach LC i zarabiał te 13 mln zł. Co stałoby na przeszkodzie aby wywalić go na bruk gdy prawo uniemożliwiające przejmowanie banków za 1 zł zostałoby uchwalone. Załóżmy, że prawo zostałoby jednak zmienione i każdy bank bez względu na swoją sytuację majątkową mógłby zostać przejęty za taką kwotę. Chyba nie zdajesz sobie sprawy na jakie odszkodowanie naraziłby się SP przy jawnym zaniżeniu ceny przejęcia vide case Abrisa. (jeżeli wiesz o czym piszę - jeżeli nie to poszukaj w internecie).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 atari65xe

Brakuje tutaj opisu wątku Plus Banku w całej tej sprawie ... co ciekawe dziś dostałem z tego banku pismo , że likwidują oddziały i obsługę kasową. Placówki Plusa będą teraz funkcjonowały w ramach salonów cyfrowy polsat/plusgsm i nie będą przyjmować/wypłacać gotówki ...

! Odpowiedz
3 17 janek43

przecież Pan Solorz też współpracował był TW co jest upublicznione i założył Plus Bank bo chciał robić te same numery co Czarnecki bo go podziwiał i tez chciał kawałek tego torta ale wyszła mu trochę wiocha bo jednak sieć komórkowa i jednocześnie bank ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne