REKLAMA

Getin Bank zapłaci jednak karę za "polisolokaty"

2018-01-24 13:50
publikacja
2018-01-24 13:50

W dniu 23 stycznia 2018 r. Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję UOKiK uznającą praktykę Getin Noble Banku, dotyczącą sprzedaży "polisolokat", za naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. Oznacza to, że bank jednak zapłaci 5 mln zł karty finansowej. 

Sprawa ubezpieczeń z UFK miała swój początek w 2012 r. Do UOKiK napływały skargi od klientów Getin Noble Banku na sposób prezentacji przez pracowników oferty produktów inwestycyjno-oszczędnościowych. Urząd ustalił, że rozmowy z klientami były prowadzone w taki sposób, aby wierzyli, że decydują się na bezpieczny produkt oszczędnościowy. Wynikiem postępowania prowadzonego przez UOKiK była decyzja z 31 grudnia 2013 r., w której stwierdził, że Getin Noble Bank wprowadzał klientów w błąd, ponieważ niedostatecznie informował o ryzykach i kosztach zerwania kontraktu. Na bank nałożono karę pieniężną w wysokości 5,6 mln zł.

fot. Krzysztof Wojciewski / / FORUM

Po odwołaniu się banku od decyzji w 2016 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał kolejny wyrok w tej sprawie. Potwierdził w nim, że działanie banku było niezgodne z prawem, jednocześnie uwzględnił dobrowolną kompensację jako okoliczność łagodzącą i obniżył karę nałożoną na bank do 5 mln zł.

To jednak nie był koniec sprawy ciągnącej się latami. Getin Noble Bank odwołał się również od tego wyroku do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Ostatecznie jednak kara finansowa w wysokości 5 mln zł została utrzymana.

 – Potwierdzam, iż wczoraj Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję UOKiK uznającą praktykę banku, polegającą na asymetrycznym informowaniu klientów o korzyściach i ryzyku inwestycyjnym przy oferowaniu ochrony ubezpieczeniowej w zakresie grupowych ubezpieczeń na życie i dożycie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. Przy czym, w przedmiotowej decyzji stwierdzono nieumyślny charakter działania banku oraz zaprzestanie ww. praktyki najpóźniej w dniu 3 grudnia 2012 roku – poinformował Artur Newecki, rzecznik prasowy Getin Noble Banku.

 Katarzyna Rostkowska

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (8)

dodaj komentarz
czytacz
jakie 5 mln karty finansowej zapłaci?
bpv
Getin bank, Idea bank, Noble jeden shit z dna tej samej stajni pana Leszka. Kto ma strategię żeby nawet kijem nie dotykać jego wynalazków ten żyje i śpi spokojnie. :-)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mhm
Dlaczego ten komentarz (nie mój) został usunięty?
To, że Getin i inne firmy pana Cz. wyjątkowo nachalnie wciskały polisy lokacyjne i inne toksyczne produkty jest znanym faktem; ja wiem to z własnego doświadczenia, wprawdzie często w bankach oferowano mi niekorzystne produkty, ale sprzedawca w Idea zdecydowanie pobił wszystkich
Dlaczego ten komentarz (nie mój) został usunięty?
To, że Getin i inne firmy pana Cz. wyjątkowo nachalnie wciskały polisy lokacyjne i inne toksyczne produkty jest znanym faktem; ja wiem to z własnego doświadczenia, wprawdzie często w bankach oferowano mi niekorzystne produkty, ale sprzedawca w Idea zdecydowanie pobił wszystkich próbując mi sprzedać jakąś dziwną polisę, stosując przy tym różne techniki perswazji i manipulacji, no i po prostu zwyczajnie kłamiąc...
mhm
Widzę dużo czerwonych łapek, więc może wytłumaczę, o co mi chodziło, gdyby ktoś nie zrozumiał:
Problem w tym, że kara za naruszanie interesu konsumentów powędruje nie do tych konsumentów, a do budżetu... Przypomina to sytuację z komisją reprywatyzacyjną, jakieś mieszkania, pieniądze ponoć są zwracane, a lokatorzy jak prze...walone
Widzę dużo czerwonych łapek, więc może wytłumaczę, o co mi chodziło, gdyby ktoś nie zrozumiał:
Problem w tym, że kara za naruszanie interesu konsumentów powędruje nie do tych konsumentów, a do budżetu... Przypomina to sytuację z komisją reprywatyzacyjną, jakieś mieszkania, pieniądze ponoć są zwracane, a lokatorzy jak prze...walone mieli, tak ciągle mają...

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki