Pogrom obligacji Getin Noble Banku

Gdy wydawało się, że najważniejszym wydarzeniem kończącego się roku pozostanie default GetBacku, na pierwszy plan wysunęła się „afera KNF”. Niewielu zwróciło uwagę, że jej elementem mogło być także oferowania obligacji podporządkowanych indywidualnym nabywcom, jeśli nie wyłożą oni minimum 400 tys. zł.

(fot. Tony Gentile / Reuters)

Rekomendacja KNF w tej sprawie działa od ponad roku i działała już wówczas, gdy Getin Noble Bank walczył o zatwierdzenie kolejnego prospektu emisyjnego, do czego doszło pod koniec ub.r. Bank podszedł do sprawy prestiżowo – zaraz po zatwierdzeniu prospektu przez Komisję, co było niejako sygnałem, że od strony formalnej Getin jest w stanie spełniać wymogi KNF - bank z przeprowadzania publicznych emisji obligacji podporządkowanych zrezygnował. Już wówczas wiadomo było, że rzeczywistym celem rekomendacji był tylko jeden bank – Getin Noble właśnie.

Podporządkowane – prywatne - emisje obligacji plasował także Idea Bank, ale na Catalyst notowana jest tylko jedna seria, niewiele możemy powiedzieć na temat skali czy sposobu przeprowadzania tych oferty; uprzedzając ewentualne podejrzenia – emitent ma prawo oferować własne obligacje, bez pośrednictwa podmiotu licencjonowanego.

Nie do końca jasna była tylko intencja nadzoru, dziś mamy w tej sprawie nowe światło. Z dzisiejszej perspektywy rekomendacja KNF może być elementem większej układanki wymierzonej w Getin Noble lub – jeśli ktoś woli taką interpretację – ochrony potencjalnych inwestorów indywidualnych przed ryzykiem, którego być może nie rozumieją.  

Getin oferował obligacje własnym klientom, przyjmując zapisy od 25 tys. zł. Obligacje podporządkowane to – na gruncie obowiązującego w dniu emisji prawa – papiery, które w razie upadłości lub likwidacji banku spłacane są w ostatniej kolejności. Ostatnie emisje miały już inny rygor prawny – w razie przymusowej restrukturyzacji mogą być też umarzane lub zamieniane na kapitał (akcje).

O tym, że inwestorzy zdają sobie sprawę z ryzyka posiadania obligacji banku, który realizując plan naprawczy wszedł na ścieżkę otwartego konfliktu z KNF, czy może szerzej – koteryjnym układem – przekonuje przebieg notowań na Catalyst, gdzie seria o najbliższym terminie wykupu (w sierpniu przyszłego roku) notowana jest po 70 proc. nominału, co daje jej prawie 58 proc. rentowności brutto (11 proc. przed tygodniem). Dłuższe serie potaniały nawet poniżej 50 proc. nominału. Nieco uogólniając, bo na Catalyst notowane są 34 serie podporządkowanych obligacji GNB o łącznej wartości 1,9 mld zł (nominalnie), wybuch afery przecenił każdą z nich o średnio 30 pkt proc. w ciągu tygodnia.

Tym razem trudno rozstrzygać, czy jest sens takie obligacje kupować korzystając z ich niskich notowań. Usłyszeliśmy o „planie” i nie wiadomo, na ile jest on realnym scenariuszem. Ewentualne przejęcie banku oznaczałoby wejście w jego obowiązki, a więc zapewne spłatę – i to przedterminową! – obligacji GNB, ale ewentualna restrukturyzacja to już inna sprawa. Chodzi wszak o 2 mld złotych (plus złotówka), które w nagraniu się przewinęły. Kwestia tego, kto i w jaki sposób miały te pieniądze wyłożyć…

Oczywiście można spekulować, czy potencjalne polityczne przejęcie nie wymagałoby jednak wyłożenia tych 2 mld zł na spłatę obligatariuszy (ilu ich jest? Być może -dzieści, raczej nie mniej niż kilkanaście tysięcy), bo limit afer gospodarczych do udźwignięcia przez rząd jest jednak wartością skończoną. Ale czy pod ten scenariusz warto wykładać pieniądze? Pomijając fakt, że z formalnych powodów odpowiedź nie padnie, ta najzupełniej szczera brzmi: Nie wiem. Można uznać, że chodzi o uratowanie wierzycieli banku przed dalszymi kłopotami (istota nagrania temu przeczy), można też sądzić, że w tej wojnie – biorąc pod uwagę jej otwarcie – jeńców nie będzie.

Emil Szweda, Obligacje.pl

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 19 abcx

Wszystkie banki Czarneckiego to wydmuszki na krawędzi bankructwa, próbował zagrać vabank z KNF ale się nie udało, całe imperium się za moment przewróci, ciekawe ile miesięcy będzie trwała agonia.

! Odpowiedz
4 17 michal70

Mnie się wydaje, że zasadnicze pytanie jest o depozyty w przypadku restrukturyzacji takiej jak P. Szweda nakreślił. Jeśli ogłoszą przejęcie, czyli wejście we wszystkie obowiązki Banku i uczyni to PKO, PEKAO, PZU, albo jeszcze coś innego, to rozumiem, że przejmują akcje i Bank działa dalej. LC traci wszystko, ale poza nim nikt nic nie traci.
Natomiast gdyby to miała być restrukturyzacja, to wydaje mi się, że nie unikną konieczności wypłaty depozytów. Wtedy BFG musi wypłacić 46 mld zł. (tylko GNB). Zrzucić się muszą wszystkie banki, co mogłoby pociągnąć za sobą reakcję łańcuchową i zagrozić całemu systemowi.
Prosiłbym tylko o merytoryczne komentarze oparte na chłodnej analizie sytuacji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 38 polak2

Na początku był Getinf Bank jak zaczęło śmierdzieć to Czarnecki tworzył 1 -2 3 -4 5 Bank a na to pozwalali SLD PO Unia Wolności i inne Rządy a tu teraz bęc i gościu gra nagraniami razem z Giertychem człowiekiem z kilkoma twarzami

! Odpowiedz
21 15 jkendy

...a co partia miała zabronic tworzenia banku ? Takie rzeczy to raczej za komuny.

! Odpowiedz
1 27 mrzo

Nie zgdzam sie z p. Szweda. Polscy inwestorzy nie rozumieja ryzyka obligacji podporzadkowanych o czym swiadczyw przeslosci sukces emisji przez Getin po 100 podczas gdy na Catalyscie dilowaly sie po 90. Krotko mowiac Noble Bank wciskal swoim klientom cos co na wtornym rynku bylo duzo tansze... Wiec slusznie zrobiono podnoszac limit do 400 tys a zatem dla bardzo bogatych Polakow kotrych stac na prawdziwego doradztwo finansowe.

Pozwoli to w przyszlosci uniknac scenariusza wloskiego gdzie tego typu obligacje byly rowniez sprzedawane klientom detalicznym, z dramatycznymi skutkami, w tym samobojstwami ludzi ktorzy wszystko stracili...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
33 13 aneleh

To tylko chwilowa "awaria", Getin w oku cyklonu, ale idzie po swoje.

! Odpowiedz
51 102 jasnowidzacy

Mojego tatę Getin oszukał na lokacie w 2015- wypłacił za małe odsetki. W Uokiku zajęli się to sprawą i powiedzieli mu że na Getin jest najwięcej zgłoszeń. Biedny ten Pan Czarnecki- kolejna ofiara PiS.

! Odpowiedz
36 105 bankierkomentuje

spółki Czarneckiego: Getin Holding, Getin Noble, Open Finance to już groszówki i nawet jak będą scalac kurs to ciagle beda spadac. Scalcie je 100:1 i jak przyjdzie kryzys w USA to zobaczymy po ile po kryzysie będą notowane. Znowu po pare lub paręnaście groszy ? Aby nie po 5 gr.


Idea Bank - powoli BANKRUTUJE a jeżeli Czarneckiego aresztują (na marginesie to raczej powinni za te manipulacje) to myślicie ze Idea Bank sie otworzy wtedy na +15%.

Będzie tak samo jak było z Altusem - aresztowali prezesa i kurs się załamał i do dziś już NIE ODBIŁ i NIE ODBIJE. Kurs spadnie wtedy o kolejne 50 czy 70% wiec juz bedzie ponizej 1 zł.
Należy wziąć pod uwagę ze TFI i OFE moga zaczac wtedy sypać akcjami Idea Banku aby wyzbyć się felernego towaru a troche ich maja. Szybko to przerodzi się w katastrofę i kurs liczony w groszach. Pierwsi co zaczną sypać to będzie Quercus i Altus. Bravo Wy.

https://stooq.com/q/h/?s=ida

Quercus ma prawie 1 mln sztuk, Altus tylko 178 tys sztuk. Jest jeszcze MetLife, PZU i Pekao - czy myslicie ze 4 mln sztuk akcji zostaną wchłonięte od tak na takim mało chodliwym walorze.
Dziś tylko 377 tys sztuk przemielili i spadek był 15% wiec jakby podaż była 4mln na takim rynku to kurs spadnie min 70% czyli moglby nurkować w okolice 50 gr. MASAKRA ale nie zdziwi mnie jak tak będzie w przyszłym tygodniu. Czarnecki chyba na to zasługuje, przy okazji po nosie dostanie cala ta finanSOWA warszawska gburnia typu Buczek i świta.


idzie ARMAGEDON = Czarnecki to NIE MILIARDER = to GROSZOWIAK jak Patrowicz z Płocka

Te nagrywanie to taki UBecki nawyk z przeszłości. Ciekawe czy Pienkowska z TVNu tez nagrywał ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
67 95 pluto85md

KNF maczalo palce przy aferze GetBack, tak i macza palce teraz. Zaufanie buduje sie latami, niszczy w godzine. Dzis KNF nie ma zaufania rynkow. Tu potrzeba wiecej niz dymisji prezesa, bo przeciez nie on osobiscie podejmowal wszystkie decyzje. Glowna zasada przy obstawianiu stanowisk jest podobno znajomosc polityki partii, a brzmi ona, ze panstwowe jest lepsze od prywatnego (banki, stadniny, rynek gazu, kopalnie wegla, czy kolejka linowa).

Z perspektywy czasu zauwazono, ze uprzywilejowywanie panstwowych przedsiebiorstw kosztem prywatnych bylo jedna z 3 glownych przyczyn upadku gospodarczego Grecji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
74 131 grzegorzkubik

Pan, który zgłosił aferę sam obrywa. PIS się wybroni a on popłynie. A dlaczego? Bo nie jest uczciwy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
GETINOBLE 1,67% 0,30
2019-11-13 11:21:57
WIG -0,54% 58 820,27
2019-11-13 13:02:00
WIG20 -0,58% 2 235,70
2019-11-13 13:17:45
WIG30 -0,65% 2 532,59
2019-11-13 13:17:00
MWIG40 -0,62% 3 756,87
2019-11-13 13:02:45
DAX -0,70% 13 190,13
2019-11-13 13:15:00
NASDAQ 0,26% 8 486,09
2019-11-12 22:03:00
SP500 0,16% 3 091,84
2019-11-12 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.