REKLAMA

Ciężka dola akcjonariusza Getinu

2018-11-19 17:45
publikacja
2018-11-19 17:45
Ciężka dola akcjonariusza Getinu
Ciężka dola akcjonariusza Getinu
fot. Grzegorz Kawecki / Puls Biznesu / / FORUM

Afera KNF ma już grono poszkodowanych. I nie chodzi tutaj o przewodniczącego KNF, wizerunek polskiego systemu finansowego czy Leszka Czarneckiego. To drobni inwestorzy, którzy zainwestowali swe oszczędności w banki wrocławskiego biznesmena.

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

W kontekście afery KNF często mówi się o tzw. "bankach Leszka Czarneckiego". To jednego z nich miała dotyczyć propozycja korupcyjna ze strony byłego już szefa KNF, to banków Czarneckiego dotyczyć miał słynny "plan Zdzisława". Zresztą, to przecież sam Czarnecki nagrał i udostępnił mediom taśmy, od których cała afera się rozpoczęła. Giełdowym inwestorom się jednak ona nie spodobała i akcje banków Czarneckiego od momentu jej wybuchu mocno tracą na wartości. Od 12 listopada, akcje Getin Noble Banku potaniały o 50 proc., Getin Holdingu o 43 proc., zaś Idea Banku o 35 proc. W sumie kapitalizacja tych trzech spółek stopniała o 423 mln zł.

Taniejące akcje to jednak nie tylko problem Leszka Czarneckiego. Stwierdzenie "banki Czarneckiego" odnosi się przede wszystkim do faktu, że Czarnecki jest głównym akcjonariuszem i ma w zasadzie pełną kontrolę nad tymi spółkami. Idea, Getin Noble i Getin Holding to jednak spółki publiczne. Są notowane na giełdzie i część akcji należy do inwestorów indywidualnych. Spadki związane z aferą pomniejszają więc nie tylko portfel Leszka Czarneckiego, ale także i zwykłych "Kowalskich", którzy w banki Czarneckiego zdecydowali się zainwestować.

152 mln zł pod kreską w tydzień

O jakich stratach mówimy? W rękach inwestorów indywidualnych, funduszy emerytalnych, funduszy inwestycyjnych i innych niezwiązanych z Leszkiem Czarneckim podmiotów znajduje się 19 proc. akcji Idea Banku, 39 proc. akcji Getin Noble Banku i aż 45 proc. Getin Holdingu. Łączne straty inwestorów mniejszościowych na akcjach tych trzech spółek sięgają więc - licząc od momentu wybuchu afery - 152 mln zł. Tyle mniejszościowi stracili w ledwie tydzień.

fot. / / Bankier.pl

Pamiętajmy jednak, że akcje banków Leszka Czarneckiego fatalnie radziły sobie już przed wybuchem afery. W sumie od początku roku do dziś Getin Noble stracił 83 proc., Idea Bank 92 proc., a Getin Holding 91 proc. Oznacza to, biorąc pod uwagę strukturę akcjonariatu, że od początku roku wartość akcji Getinu, Getin Noble i Idea Banku będących w posiadaniu podmiotów niezwiązanych z Leszkiem Czarneckim, spadła o 1,38 mld zł. Obecnie warte są one 176 mln zł.

Warto także dodać, że jeżeli w życie wprowadzony zostałby wspominany już "plan Zdzisława", o którym mowa na marcowych taśmach, to objąłby on także najprawdopodobniej akcje Getin Noble Banku będące w posiadaniu akcjonariuszy mniejszościowych. Wzięliby oni wówczas udział w tzw. "bail-inie" i musieli oddać swoje akcje w zasadzie za darmo. Szerzej kwestę tę opisywaliśmy w artykule "Plan Zdzisława – wyjaśniamy co to jest i dlaczego mógł zaistnieć". 

fot. / / Bankier.pl

Ciężko jest jednak ustalić, które fundusze i OFE są najmocniej zaangażowane w spółki Czarneckiego i jaki jest de facto udział w stratach akcjonariuszy indywidualnych. Jedynym akcjonariuszem, który ma obowiązek podawać swoje bieżące zaangażowanie - poza podmiotami związanymi z Czarneckim - jest OFE Aviva BZ WBK, które posiada 9,23 proc. udziałów w kapitale Getin Holdingu.

Tracą zresztą nie tylko akcjonariusze, ale i obligatariusze, przede wszystkim Getin Noble. - Nieco uogólniając, bo na Catalyst notowane są 34 serie podporządkowanych obligacji GNB o łącznej wartości 1,9 mld zł (nominalnie), wybuch afery przecenił każdą z nich o średnio 30 pkt proc. w ciągu tygodnia - pisał w piątek Emil Szweda

Problem w relacjach z inwestorami

Dola akcjonariusza spółek kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego jest tym cięższa, że sam Czarnecki nie jest tytanem relacji inwestorskich. Kontakt z inwestorami odbywa się głównie poprzez media, w których dodatkowo pojawia się on stosunkowo rzadko. Nawet przyjazd Leszka Czarneckiego na Konferencję Wall Street, a więc największe w Polsce spotkanie inwestorów indywidualnych, ograniczył się tylko do wywiadu bez pytań z sali.

Same spółki także nie ułatwiają życia inwestorom, publikując raporty raczej pod koniec sezonu wynikowego, co utrudnia dostęp do bieżących informacji o spółce. Przykładowo raport za 2017 rok Getin Noble Bank opublikował 26 kwietnia, czyli niemal cztery pełne miesiące po zakończeniu roku. Idea zrobiła to o wiele wcześniej, problem pojawił się jednak z III kwartałem 2018 roku, gdzie już po wybuchu afery raport został przesunięty z 20 listopada na jeden z ostatnich dozwolonych terminów: 28 listopada. Jeszcze dłużej, bo do 29 listopada, poczekają akcjonariusze Getin Noble.

"Trup w szafie" Czarneckiego

Wspomniane pojawienie się Czarneckiego na Wall Street - jak mogło się wydawać - mogło mieć związek z aferą GetBacku, spółki założonej i później sprzedanej przez Czarneckiego. W dystrybucję feralnych obligacji spółki mocno zaangażowana była jednak Idea i już wówczas atmosfera wokół banku była niezbyt dobra. Szczególnie, że to banki Czarneckiego były także głównym dostarczycielem portfeli dla przepłacającego za nie GetBacku. 

Na Wall Street padło jednak bardzo ważne pytanie w kontekście afery KNF. Prowadzący zapytał Czarneckiego o "trupy w szafach" jego spółek. - "Trup w szafie", czy zna Pan to określenie? Nieprzewidziana sytuacja, problem, który nie jest jeszcze znany, ale może się ujawnić i spowodować poważne kłopoty w przedsiębiorstwie. Czy rynek może spodziewać się jakiegoś negatywnego zaskoczenia, którego jeszcze nie widać? - zapytał prowadzący.

- Jeżeli by tak było, musiałbym puścić komunikat. Jeżeli o czymś takim wiem, bądź podejrzewam, a nie ujawniam, to łamię prawo - odpowiedział wówczas Czarnecki.

Przypomnijmy, Konferencja Wall Street obywała się w maju, już po nagraniu przez Czarneckiego taśm (co miało miejsce w marcu). Biznesmen jednak je ukrywał i opublikował dopiero w listopadzie. I pojawiły się one nie w giełdowym komunikacie, a na łamach "Gazety Wyborczej". Tymczasem treść taśm oraz późniejsza reakcja rynku wskazuje, że można je podciągnąć zarówno pod definicję informacji cenotwórczej, jak i pod pytanie zadane na Wall Street. Zauważyły to nawet agencje ratingowe takie jak np. EuroRating, które przez aferę ścięły rating Getin Noble Banku.

Czarneckiego starał się tłumaczyć jego pełnomocnik, Roman Giertych. - Prezes Czarnecki musiał przygotować swoje biznesy do tego, co się dzieje. Można było przewidzieć, że ujawnienie tej taśmy i informacja o złożeniu zawiadomienia do prokuratury wywoła burzę medialną - oświadczył mecenas. Szkoda, że takiej okazji nie dostali inwestorzy mniejszościowi, o których ponownie zapomniano. Tym bardziej, że burza okazała się nie tylko medialna, ale i giełdowa.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (49)

dodaj komentarz
bankierkomentuje
GTN
https://stooq.com/q/?s=gtn&c=10y&t=c&a=lg&b=0
Ciekawe czy Getin GTN będzie chodził po 2 gr, juz mu nie dużo brakuje i jakby byl na ciaglych to do końca tygodnia powinien tam dojechać sam albo akcjonariusze go dojadą.
12gr to i tak super osiągnięcie a już 1.2mln na S wisi po 10gr

........ ......
GTN
https://stooq.com/q/?s=gtn&c=10y&t=c&a=lg&b=0
Ciekawe czy Getin GTN będzie chodził po 2 gr, juz mu nie dużo brakuje i jakby byl na ciaglych to do końca tygodnia powinien tam dojechać sam albo akcjonariusze go dojadą.
12gr to i tak super osiągnięcie a już 1.2mln na S wisi po 10gr

........ ...........................................................................................................................................................

GNB
https://stooq.com/q/?s=gnb&c=10y&t=c&a=lg&b=0
Tu wcale nie jest lepiej, też ostra masakra. Znając życie i politykę w tle to Czarnecki za wszystko beknie, kurs spadnie na ryj, ludzie wycofują depozyty bo widzą uklady, ukladziki, ubeckie wręcz metody jakichś niejasnych manipulacji i obrzucanie się winami lub pomówieniami.
Tylko czekać kiedy TFI zaczną UJAWNIAĆ że zaczęły sypać akcjami 5 sesji temu i ciągle dokładają. Po dzisiejszych notowaniach bylo widac ze jakis FUNDUSZ SYPIE bo tylko znikała podaż to odrazu 1 mln sztuk sie pojawial na tym samym poziomie a ulica brała ludzac sie ze kurs odbije.
KURS ODBIJE ale od 2gr jak zrobia re-split 100:1 to wtedy odbije od 2 zł w kierunku 1 zł :)

https://stooq.com/q/h/?s=gnb
Quercus np. miał pakiet ok 5 mln zł na początku 2018 a teraz to tylko ok 600 tys, do końca roku może z tych 600 tys zostać pakiecik za aż 55 tys zł. Pomyśleć że to kolejna wtopa ekonomicznego nieudacznika Buczka.
Altus dziś ma pakiet za ok. 300 tys a niedługo może mieć za niecałe 30 tys zł. Kolejny as finansowy znad Wisły = EKONOMICZNE ŁAJZY z Warszawy. Kto im wydał licencję na usługi i doradztwo ?

...................................................................................................................................................................

IDA
https://stooq.com/q/?s=ida&c=3y&t=c&a=lg&b=0
Obawy są ze kurs zanurkuje nawet do 20gr a na początku 2018 był po 24 zł co będzie mniej więcej odpowiadało 1% wartości. Skąd my znamy 1% v 40 mln v 1% wartości v 1 zł. Magia wielkich liczb Czarneckiego ( taki polski bonifacy giełdy).

https://stooq.com/q/h/?s=ida
Tu kolejny pogrom TFI i OFE, Quercus miał pakiet ok 20 mln na początku roku a dziś ma 1.8 mln i aby nie skończył na 180 tys lub niżej. Kolejna strata wiec niema sie co dziwic ze ludzie MASOWO umarzają jednostki lub wypłacają kase z bankow Czarneckiego. Czy kogoś to dziwi bo mnie nie.
Obawiam się że IDA padnie ze względu na utratę płynności bo brak będzie depozytów aby udzielać kredytów a chwiejącemu się tworowi ciezko bedzie tanio pożyczyć kasę na rynku od innych i akcja kredytowa padnie a razem z nią może paść bank. Ratuj sie kto moze kiedy jest jeszcze na to czas.

PODSUMOWANIE: nawet jeśli banki Czarneckiego przeżyją te tsunami to kursy będą mocno poturbowane, zrobia scalenie akcji bo inaczej podwójny fixing ich czeka i brak transakcji.
Przy scalaniu tez moze jakis trupek sie pojawic.
Czernecki skończy jak Krauze bo Kulczykowi się udało uciec spod pręgierza społecznego dlatego młody Kulczyk teraz tak cwaniakuje i kreuje bajki "Od ulotek do miliardera" a on przeciez zadnego miliona a tym bardziej miliarda nie zarobił.

Niektóre TFI jak Altus czy Quercus zaliczają kolejna wtopę = jak takim podmiotom mozna powierzyć pieniądze jak wtopa za wtopą rzędu kilkadziesiąt % wartości na pakiecie akcji.

To tez dziwne ze QRS ciągle po 2.19 zł jest wyceniany po kolejnej wtopie, to chyba stanowczo zawyzona wycena, adekwatniejsza wydaje sie cena pomiedzy 50gr a 1 zl. ciekawe kiedy będzie zjazd kursu:
https://stooq.com/q/?s=qrs&c=10y&t=c&a=lg&b=0

Ciekawe czy ALI bedzie mial druga fale spadku, wtedy może go wymieść z 2zl na spółkę groszowa:
https://stooq.com/q/?s=ali&c=1y&t=c&a=lg&b=0
dasbot
Co chcesz udowodnić swoim postem? Człowiek od marca wiedział, że jest bankrutem. Żarło, żarło i pożarło. Przez lata chodził dumny jak paw, doktorat zrobił, chciał żeby go wielbiono i rozkładano czerwony dywan. Fortuna kołem się toczy. Ile można mieć na koncie? W teorii ekonomii występuje pojęcie krańcowej użyteczności konsumpcji,Co chcesz udowodnić swoim postem? Człowiek od marca wiedział, że jest bankrutem. Żarło, żarło i pożarło. Przez lata chodził dumny jak paw, doktorat zrobił, chciał żeby go wielbiono i rozkładano czerwony dywan. Fortuna kołem się toczy. Ile można mieć na koncie? W teorii ekonomii występuje pojęcie krańcowej użyteczności konsumpcji, w skrócie nie jadłeś np. szarlotki przez rok, nagle możesz ją zjeść, pierwsza smakuje wybornie, druga również, ale dziesiąta, dwudziesta, etc daje coraz mniejszą satysfakcję. Tak jest zresztą ze wszystkim. Jak śpiewa klasyk, "trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść niepokonanym". Pana LC zgubiła pycha, jak zawsze ona kroczy przed upadkiem. Człowiek jest niepospolitej inteligencji, a więc biedy klepał nie będzie, niestety zgubiła go pazerność. A teraz postanowił pociągnąć na dno wszystkich, których się da. Stąd "afera". A najgorsze w tym wszystkim jest to, że traci na tym państwo, jego powaga, wiarygodność, przewidywalność. Znów bawią się tym wszystkim głupi politycy, może ktoś mądry wymyśli jakiś system, kto nim może zostać, bo 99% tego co mamy się absolutnie nie nadaje. Nie wie ten, co znaczy drżeć o jutro, kto nie doświadczył zimna, głodu, upokorzenia, etc. Syte koty tracą czujność i giną, fizycznie, mentalnie, społecznie. Wali mnie ile LC ma na koncie, martwi, że choć doktor ekonomii widocznie za mało książek przeczytał, bo historia zna już wielu takich jak on, którzy spadli z hukiem z piedestału przez własną próżność.
janek43
chciałem pokazać że Leszek to niezły kpiarz i jajcarz bo to on będzie miał miły wieczór a oni co najwyżej wsiądą na rowery i pojadą z powrotem do Warszawy żeby rano być w robocie. Tak samo rano zanim wszedł do prokuratury to już zrobił sobie jaja że to nie jest sprawa polityczna mimo że z 1000 adwokatów w mieście wziął akurat kolegę Plaformy.
janek43
widziałem wczoraj o 22.30 jak wyszedł skromnie ubrany Czarnecki do zmęczonych, głodnych i wymęczonych dziennikarzy mówiąc że nic nie powie bo nie może ale życzył im miłego wieczoru ahahahah po czym wsiadł do podstawionej skromnej beemki żeby nie kusić swoim maybachami i bugatti i pojechał do najlepszego apartamentu w Katowicach na widziałem wczoraj o 22.30 jak wyszedł skromnie ubrany Czarnecki do zmęczonych, głodnych i wymęczonych dziennikarzy mówiąc że nic nie powie bo nie może ale życzył im miłego wieczoru ahahahah po czym wsiadł do podstawionej skromnej beemki żeby nie kusić swoim maybachami i bugatti i pojechał do najlepszego apartamentu w Katowicach na kolację za tysiąc euro żeby na drugi dzień wylecieć swoim samolotem a oni wsiedli do swoich gratów jadąc do macdriva i tak sobie jeszcze z nich na koniec dnia zakpił z tym miłym wieczorem.
sel
Czyli dziesiątki tysięcy akcjonariuszy straciło na swoich akcjach kilka razy tyle co w Amer Gold bo dojnej zmianie się zachciało robić repolonizację lub zamach na jego banki i nic się nie stało wszystko jest bardzo dobrze ich zdaniem? Może pani Wasserman tym się zajmie zamiast jakimiś drobnymi sprawami? bo przecież giełda stoi Czyli dziesiątki tysięcy akcjonariuszy straciło na swoich akcjach kilka razy tyle co w Amer Gold bo dojnej zmianie się zachciało robić repolonizację lub zamach na jego banki i nic się nie stało wszystko jest bardzo dobrze ich zdaniem? Może pani Wasserman tym się zajmie zamiast jakimiś drobnymi sprawami? bo przecież giełda stoi w miejscu gdy wszystkie giełdy są trzy razy wyżej to ile takich firm jest zniszczonych w ten sposób? ile fundusze emerytalne i inne wtopiły tylko przez ter 3 lata?
kaczka-po-smolensku
giełda to loteria bo nie da sie przwidziec ceny akcji chyba ze jestes insiderem po 20 latach na giełdzie jedyny patent które według mnie działa do analiza wolumenu i spreadu VSA wiedząc czy jest akumulacja czy dystrybucja mozna sie skutecznie podlaczyc do ruchu wzrostowego
kaczka-po-smolensku odpowiada kaczka-po-smolensku
na getbecku i Getinie to było widoczne na długo przed spadkami
tanidran
Dla uporządkowania faktów. Na taśmach jakie przekazał mec. Giertych nie ma zapisanej korupcyjnej propozycji. Nie ma też wizytówki z napisanym 1%.

Po drugie banki L.Czarneckiego (LC) dostały dofinansowanie z NBP.

Po trzecie. Publikacja raportów finansowych banków LC została opóźniona.

Dal mnie jest oczywiste,
Dla uporządkowania faktów. Na taśmach jakie przekazał mec. Giertych nie ma zapisanej korupcyjnej propozycji. Nie ma też wizytówki z napisanym 1%.

Po drugie banki L.Czarneckiego (LC) dostały dofinansowanie z NBP.

Po trzecie. Publikacja raportów finansowych banków LC została opóźniona.

Dal mnie jest oczywiste, że jedynym wygranym jest Pan LC. Nikt nie przejmie teraz "jego banków". Otrzymał darmowe wsparcie finansowe od NBP (Państwa). Majstersztyk.
Raporty finansowe które się niedługo pokarzą będą zapewne bardzo złe. To moim zdaniem w pełni wyjaśni powody działania Pana LC.
boob
Brawo bystrzacho, na taśmach audio nie ma video :). Szacunek dla spostrzegawczości. Jest audio i możesz posłuchać - powinno powalić (mnie powaliło).
Możesz napisać więcej o tym dofinansowaniu banków LC przez NBP? :).

Powiązane: Tylko u nas

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki