Afera KNF uderza w twórcę SKOK-ów

Nie osobiście sam senator PiS, ale "Fundacja Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie" chciała zdeponować pieniądze w Getin Banku - ujawnia sobotnia "Gazeta Wyborcza".

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

W opublikowanym kilka dni temu zapisie rozmowy z marca 2018 r. ówczesnego szefa KNF Marka Chrzanowskiego i właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego pada nazwisko Biereckiego. Senator PiS zaprzeczył wtedy, że chciał założyć lokatę w Getinie.

"On przyszedł do nas do banku z prośbą włożenia depozytu. Już w tej chwili nie pamiętam, 60-70 mln zł. Na początku powiedzieliśmy mu, że to za duży depozyt. Ostatnia rzecz, jakiej chciałem, to przyjmować depozyt od Biereckiego, to był szczyt tej całej awantury, widocznie chodził po wszystkich bankach" brzmi fragment wypowiedzi Czarneckiego.

Jak wynika z wcześniejszej publikacji "Gazety Wyborczej", Czarnecki mówił też, że dla jego banku był to spory problem, bo zgodnie z prawem nie mógł odmówić przyjęcia depozytu i wyrażał poważne obawy co do pochodzenia tych pieniędzy; przekonywał, że nie chciał ich przyjąć. Twierdził też, że napisał pismo do KNF, w którym uzasadniał fakt, że nie przyjął do swojego banku tak dużego depozytu, bo "nie chciał być ewentualnie wiązany z procederem prania brudnych pieniędzy".

Bierecki, pytany czy zamierzał złożyć depozyt w Getin Banku, odparł: "Nie, nie zamierzałem". "Nie posiadam takich depozytów, nie posiadałem, nie zamierzałem i nigdy w Getin Banku nie miałem ulokowanych jakichkolwiek środków" - dodał stwierdzając, że "zawsze omijał ten bank". "Patrząc na to, co się z nim dzieje obecnie, to była dobra decyzja" - powiedział senator PiS.

Sobotnia publikacja "Gazety Wyborczej" odkrywa kolejny wątek tej sprawy. Według nieoficjalnych informacji gazety, Kasa Krajowa SKOK skontaktowała się Getinem 13 kwietnia 2015 r. "Chciała otworzyć w banku rachunek techniczny, na którym „Fundacja Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie” utworzy lokatę. Nie wiemy, o jaką kwotę chodzi". (...) "Rachunek techniczny służy do obsługi m.in. lokaty; można na nim dokonywać tylko bankowych przelewów wewnętrznych i zewnętrznych; jest zakładany tylko dla indywidualnego posiadacza, a udzielenie pełnomocnictwa do takiego konta nie jest możliwe" - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Sentor Grzegorz Bierecki jest przewodniczącym komisja budżetu i finansów. Komisja rozpatruje aktualnie ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru finansowego. W ustawie jest artykuł, umożliwiający przejmowanie przez banki innych banków znajdujących się w kłopotach. Zdaniem opozycji artykuł ten ma najprawdopodobniej związek z zarzutami korupcyjnymi, jakie pod adresem b. szefa KNF Marka Chrzanowskiego wysunął Leszek Czarnecki. Tym parlamentarzyści PO uzasadniali wniosek o zdjęcie tego punktu z piątkowego porządku obrad komisji i wstrzymanie w Senacie prac nad ustawą. Wniosek został przez większość komisji odrzucony.

"Plan Zdzisława" – wyjaśniamy, co to jest i dlaczego mógł zaistnieć

„Plan Zdzisława” – ten zwrot od kilku dni robi zawrotną karierę. To pojęcie użyte przez byłego już szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego w rozmowie z Leszkiem Czarneckim, nagranej przez tego drugiego. O co naprawdę chodzi w „planie Zdzisława”?

KWS, PAP

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 6 jes

70mln PLN na Kocham Podlasie. Prawdą jest, że 99% fundacji to przykrywki. Powinni ogłosić konkurs na znalezienie chociażby jednego darczyńcy, który wpłacił tam pieniądze, z miłości do Podlasia.

! Odpowiedz
2 18 antonicaracal

Bieruś to wilk w stadzie baranków udający świątobliwego pastuszka !
"Zarobioną" kasę ze skoku na SKOK'i zdeponował w Luksemburgu i próbował
też wcisnąć trochę drobnych cwanemu LC ...

! Odpowiedz
4 24 dmarch1

Jakos Biereckiemu nie wierze.

! Odpowiedz
3 27 marxs

KNF i Chrzanowski to jest MEGA MEGA afera zdecydowanie największa od 1989r. jak podaje Adam Szłapka z NW Chrzanowski dostał jako adiunkt SGH olbrzymie kredyty w sumie na 1,2 mln zł z BZ WBK wtedy Prezesem tego banku był Pan Morawiecki czy normalnym jest że adiunkci wyższych uczelni dostawali bez problemu milionowe kredyty?

! Odpowiedz
9 36 pluto85md

"Dojna Polske racz nam zwrocic panie" Andrzej Duda

! Odpowiedz
5 25 sel

Uderza?, przecież to są niezatapialni...

! Odpowiedz
4 16 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 42 sel

Oczywiste pytanie skąd takie fundacje , o ile to w ogóle fundacje i uczciwie zbierały kasę jak ta na ratowanie Stoczni Gdańskiej...mają dziesiątki milionów złotych?

! Odpowiedz
7 59 pc1974

mają rozmach sk....... !

! Odpowiedz