REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Belka: Nie ma powodów sądzić, że po przyjściu Glapińskiego NBP straci niezależność

2016-06-02 08:09
publikacja
2016-06-02 08:09

Nie ma powodów, by sądzić, że po objęciu sterów NBP przez Adama Glapińskiego Bank straci niezależność – ocenił ustępujący prezes NBP Marek Belka.

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Na pytanie „Rzeczpospolitej”, czy wraz z przejęciem NBP przez następcę Belki nominowanego przez prezydenta RP – którego otoczenie życzyłoby sobie większego wsparcia gospodarki przez Bank - nastąpi koniec niezależności NBP, Belka powiedział: „Nie mam powodów sądzić, że może się zdarzyć coś złego. Wypowiedzi Adama Glapińskiego, mojego następcy, skłaniają mnie do spokoju”.

„To jest dla niego zwieńczenie kariery zawodowej, a to są okoliczności sprzyjające niezależności. Także merytorycznie nie można mieć do niego zastrzeżeń” – dodał.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w maju pozytywnie zaopiniowała przedstawioną przez prezydenta Andrzeja Dudę kandydaturę Adama Glapińskiego na prezesa NBP. Kadencja obecnego prezesa Marka Belki upływa 11 czerwca.

Zdaniem Belki, pierwszym wyzwaniem dla nowego szefa NBP będzie reakcja na sugestie Kancelarii Prezydenta by Bank zaangażował się w przewalutowanie kredytów denominowanych w CHF.

„Moim zdaniem zaangażowanie NBP jest tu niepotrzebne, bo w ogólnie ma żadnego ekonomicznego ani społecznego powodu, żeby kwestią franków się zajmować” – powiedział w "Rz" Belka. (PAP)

nik/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Tomasz
Wczoraj czytałem,iź popiera przewalutowanie i zaangaźowanie NBP ,dzisiaj Bankier wziął zlecenie trolowania i wkłada w usta Belki coś całkiwm innego.Znam poglądy Belki na oszustwa bankowe i je popieram.Obstawianie Wiboru i hranie CHF przeciwko kredytobiorcom jest zwykłą podłością.
~olo
Belka okazał się zwykłą chorągiewką na wietrze a wyglądał na ekonomistę
~autor
Jak NBP ma być niezależny jak Glapiński jest zależny od prezesa? Razem umoczeni w Telegrafie itd. Dobry żart.
~jzkclc
Albo te wypowiedź wyrwano z kontekstu albo Pan Prezes codziennie zmienia zdanie. To odnośnie ekonomicznego powodu odwalutowania kredytów
~Jasko
No, aby nie było jak aktualnie z instytucją Prezydenta PR

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki