REKLAMA

Czarnecki: Uznamy zasadne reklamacje w sprawie GetBacku

2018-05-25 19:56
publikacja
2018-05-25 19:56

- Wszystkie zasadne reklamacje uznamy i zadośćuczynimy klientom – powiedział na 22. Konferencji Wall Street Leszek Czarnecki zapytany o misseling obligacji GetBacku m.in. w oddziałach Idea Banku.

fot. / / materiały dla mediów

- Zaczynają spływać reklamacje, my je wszystkie rozpatrujemy. Wszystkie zasadne reklamacje uznamy i zadośćuczynimy klientom – zadeklarował Czarnecki, który jest głównym udziałowcem Idea Banku, oskarżanego o agresywną sprzedaż obligacji GetBacku już w momencie, gdy spółka była w tarapatach. Podobne zarzuty klienci stawiają także Lion’s Bankowi, który jest marką Idei.

Deklaracja Czarneckiego z jednej strony daje obligatariuszom nadzieję na odzyskanie pieniędzy, z drugiej jest bardzo ogólna. Czarnecki nie sprecyzował co oznacza słowo „zasadna”. Dlatego też obligatariusze z otwieraniem szampanów powinni się raczej wstrzymać. Doświadczenia pokazują, że udowodnienie bankowi nietrafionej sprzedaży to prawdziwe wyzwanie.

Warto zaznaczyć, że sam Czarnecki na Konferencji WallStreet nie unikał trudnych dla niego tematów GetBacku, Getinu, czy Idei i swobodnie przedstawiał inwestorom swój punkt widzenia. Odniósł się także do samego oskarżenia dotyczącego nietrafionej sprzedaży. - Jeżeli rzeczywiście były „misselle”, to ja mogę tylko powiedzieć, że z góry za nie przepraszam i, że to nie jest powód, z którego mógłbym być dumny – przekonywał.

Szybko jednak dodał, że „z drugiej strony jego spółki w sprawie GetBacku także mają status poszkodowanego”. - Getin Bank ma kredyt na ok. 70 mln zł, który w 100 proc. obrezerwował, Idea Bank ma obligacje na 20 mln zł. Mało tego, moja prywatna fundacja której jestem jedynym donatorem, także ma kilka milionów tych obligacji – wymieniał. Zaznaczył, że także ma nadzieję na pozytywny finał całej sytuacji.

O silnym promowaniu oferty obligacji GetBacku w Idea Banku i Lion’s Banku poinformowali nas czytelnicy. Niektórym obligacje przedstawiano jako pewną inwestycję, taką jak lokata. Niektórzy zarzucają pracownikom banków, że namawiali ich do przesunięcia oszczędności właśnie na obligacje GetBacku. Więcej o tym pisał m.in. Krzysztof Kolany w artykule „Ubrani w GetBack. Jak mogło do tego dojść?

Tymczasem GetBack okazał się niewypłacalny. Nieodpowiedzialna polityka zarządu i brak nadzoru ze strony głównego akcjonariusza doprowadziły do sytuacji, w której spółka nie mogła uregulować swoich zobowiązań. Uciekła nawet pod opiekę sądu i obecnie trwa przyspieszone postępowanie układowe. Spółka w jego ramach proponuje strzyżenie obligatariuszy, którym ma oddać ledwie 65 proc. pożyczonej od nich kwoty. Ci propozycję uznają za niedopuszczalną i jednoczą siły w walce o odzyskanie pieniędzy. Część z nich nadziei na to upatruje nie tylko w wyjściu spółki na prostą, ale także w pozytywnym rozpatrzeniu reklamacji związanych z nietrafioną sprzedażą. Sprawę zaognia fakt, że jeszcze w 2016 roku głównym właścicielem GetBacku był właśnie Czarnecki. Później odkupił go od niego Abris i to za rządów Abrisu spółka popadła w opisywane wyżej tarapaty.

Pełne wystąpienie Leszka Czarneckiego na Konferencji WallStreet 22 w materiale wideo:

Zobacz też:

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (33)

dodaj komentarz
cds_rate
Jedyna droga to butami dać wyraz. :-)
Dopóki będą czuli że są leszcze, będą tak działać. W postkomunistycznej rzeczywistości morale jest niskie. Zobacz, kto zarządza tymi bankami? Wychowała ich komuna. Nie będzie inaczej bez zmiany pokolenia. Pomoże jeszcze technologia. Coraz łatwiej jest aktywa w normalnym świecie
Jedyna droga to butami dać wyraz. :-)
Dopóki będą czuli że są leszcze, będą tak działać. W postkomunistycznej rzeczywistości morale jest niskie. Zobacz, kto zarządza tymi bankami? Wychowała ich komuna. Nie będzie inaczej bez zmiany pokolenia. Pomoże jeszcze technologia. Coraz łatwiej jest aktywa w normalnym świecie kupować. Nie musisz się narażać na kontakt z np Lion's... :-)
Wystarczy poszukać i w końcu uczyć się na błędach.
grzechu_comeback
hu hu hu ha ha ! UZNAJĄ reklamacje..... zasadne! Takie teksty to tylko panowie TW mogą sobie pozwolić, skoro ONI decydują co uznają a co nie. Ba! To ONI będą decydować co jest w ich zakresie OBOWIĄZKOWEGO pozytywnego odzewu!
dian.thus
jestem ciekaw jak to sie rozwinie, ale przypuszczam ze investory z getbanku tak samo szybko otrzymaja pieniadze jak ci z Amberu, frankowicze i polisolokaciarze
adamleszcz
Jako Klient tzw. "Lion's Banku" marki handlowej Idea Bank SA, niniejszym poważnie ostrzegam przed korzystaniem z usług tego tzw. private bank. Zostałem tam metodologicznie wmanipulowany w zakup obligacji Getback SA. Wykorzystano moje zaufanie oraz wiedzę o moich oszczędnościach tam zgromadzonych, aby doprowadzić do Jako Klient tzw. "Lion's Banku" marki handlowej Idea Bank SA, niniejszym poważnie ostrzegam przed korzystaniem z usług tego tzw. private bank. Zostałem tam metodologicznie wmanipulowany w zakup obligacji Getback SA. Wykorzystano moje zaufanie oraz wiedzę o moich oszczędnościach tam zgromadzonych, aby doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia moim mieniem. Podwyższone oprocentowanie lokat i otoczka ekskluzywności to pułapka mająca na celu zaciągnięcie tam osób bardziej zamożnych i ich pieniędzy, a następnie wyrafinowaną pracę nad nimi, aby te oszczędności przekształcać na produkty finansowe, wobec których są pośrednikiem, otrzymującym prowizję, z odpowiedzialnością i ryzykiem, po dokumentach, przerzuconą całkowicie na tego Klienta, wobec którego udają profesjonalne finansowo i troskliwe personalnie osoby. Ostrzegam!

Gdyby nie Banki, Lions, Idea itd., nie byłoby tej katastrofy i grabieży na oszczędnościach Polaków na 100%. Banki to esencja tego kryzysu w utraconych oszczędnościach. Proste pytanie: do kogo zadzwonił wprost GetBack? Jakby zadzwonił jakiś GetBack jakby był potraktowany? Wiedzieliście coś o jakimś GetBack? Czy GetBack sam z siebie wiedziałby do kogo dzwonić, kto ma lokaty? Czy jakby zadzwonił jakiś Dom Maklerski to podjęlibyście z nim rozmowę? Skąd Dom Maklerski wiedziałby, żeby do Was dzwonić, że macie lokatę?

Czy uważacie, że Maklerowi z licencją, którego praca obejmuje zakaz doradztwa inwestycyjnego, bo tego wymaga odrębna licencja Doradcy Inwestycyjnego, a na każdą z nich pracuje się latami, a można stracić bardzo szybko, przeszłyby przez gardło słowa używane przez tych tzw. opiekunów klienta, seniors bankers itp., że to np. bezpieczne jak lokata, że BGF ma mniej pieniędzy niż GetBack, itd.?

Gdyby nie Banki, co wykorzystały dane o lokatach, złamały tajemnicę bankową, przekazując te informacje handlowcom, użyły tej wiedzy, wypuściły na nas stadka wygłodniałych prowizji handlowców, i też szczutych planami sprzedażowymi, zdolnych do powiedzenia czegokolwiek, aby omamić, oszukać, wrobić itd. to mielibyśmy na pewno to, co nam zabrano, ukradziono.

Gdyby nie Banki, Lions, Idea itd., nie byłoby tej katastrofy i grabieży na oszczędnościach Polaków na 100%. Banki to esencja tego kryzysu. Niewinnym, poczciwym ludziom Lions, Idea, nawciskali toksycznych obligacji za te 700 milionów, stosując metodyczne i instytucjonalne wprowadzanie w błąd wg art. 286 KK oraz także misselling. Większość oświadczeń woli zakupu obligacji została złożona pod wpływem tzw. podstępu i wprowadzenia w błąd.

To nie pojedyncze przypadki, to setki i tysiące ludzi ograbionych. Wstyd i hańba, że takie coś, ten tzw. Bank, ma jeszcze czelność pisać w prasie, w kontekście faktycznego metodologicznego obrabiania własnych Klientów i wyprowadzania ich z lokat, i częstokroć z oszczędności życia, że Lion’s Bank Idea Bank SA „jedynie informował o możliwości zakupu obligacji i zainteresowanych odsyłał do dystrybutora”.

Bank pisze też, że „GetBack uzyskiwał rating agencji i pozytywne rekomendacje domów maklerskich”.

Rating tak, ale jaki? Lion's Bank oraz Idea Bank, i inni, zarabiali na niebezpiecznym instrumencie z ratingami B opowiadając bajki klientom, że to gwarantowana, pewna jak lokata, lub prawie jak lokata, inwestycja. Za takie sposoby sprzedawania to jest Prokurator i procesy karne. Zaś oczywista sprawą jest odpowiedzialność cywilna i odszkodowawcza - dealerzy tych papierów odnosili zyski z ich wciskania nieświadomym ludziom i ponoszą za to odpowiedzialność.

Obligacje GBK miały od początku rating B a to nie jest rating inwestycyjny. Nie ma tu żadnej mowy o bezpiecznym instrumencie. To oficjalnie instrument opisywany jako: poziom spekulacyjny - wysokie ryzyko kredytowe. Wiedzieli o tym. Każdy kto tak sprzedawał te papiery to popełniał przestępstwo.

Tylko ten tzw. Lion's Bank i ten tzw. Senior Banker, Judasz, co wszedł w serce moje, i Sęp, który wyżarł moje zaufanie, to mój główny krzywdziciel i nikt inny.
dian.thus
Ale pólprawdy piszesz.
Bym Ci uwierzyl jakbys napisal tak jak bylo naprawde ale nie walisz takie bajki zeby siebie wybielic.
Rozumiem ze ciezko sie przyznac ale po prostu byles chciwy i glupi.
Nie ublizam Ci, taka jest obiektywna prawda. I niech inni tez wiedza.
Byles chciwy bo ktos Ci dawal 2-3% wiecej. I to Twoja chciwosc
Ale pólprawdy piszesz.
Bym Ci uwierzyl jakbys napisal tak jak bylo naprawde ale nie walisz takie bajki zeby siebie wybielic.
Rozumiem ze ciezko sie przyznac ale po prostu byles chciwy i glupi.
Nie ublizam Ci, taka jest obiektywna prawda. I niech inni tez wiedza.
Byles chciwy bo ktos Ci dawal 2-3% wiecej. I to Twoja chciwosc zostala pokarana.
A glupi jestes dlatego ze nie zaslugujesz na te pieniadze ktore miales, tak jak wielu wielu ludzi.
Nie tu, to gdzie indziej by Cie owalili. To bylo Twoje przeznaczenie i tak strata pieniedzy by Cie nie ominela.

Nie szanujesz pieniedzy.
mhm
„Gdyby nie Banki, co wykorzystały dane o lokatach, złamały tajemnicę bankową, przekazując te informacje handlowcom, użyły tej wiedzy, wypuściły na nas stadka wygłodniałych prowizji handlowców, i też szczutych planami sprzedażowymi, zdolnych do powiedzenia czegokolwiek, aby omamić, oszukać, wrobić itd. to mielibyśmy na pewno to, co „Gdyby nie Banki, co wykorzystały dane o lokatach, złamały tajemnicę bankową, przekazując te informacje handlowcom, użyły tej wiedzy, wypuściły na nas stadka wygłodniałych prowizji handlowców, i też szczutych planami sprzedażowymi, zdolnych do powiedzenia czegokolwiek, aby omamić, oszukać, wrobić itd. to mielibyśmy na pewno to, co nam zabrano, ukradziono”
— jak rozumiem, uważasz, że skoro ty jesteś frajerem, któremu chciwość przesłoniła zdrowy rozsądek i który zainwestował duże środki w papiery GetBack, to każdy jest takim frajerem.

Przykro mi, ale nie masz racji, do tego twoje słowa można uznać za obraźliwe w stosunku do osób, które chciwymi frajerami nie są, a szerzej: można je uznać za obraźliwe dla rodzaju ludzkiego.

Ja także kupiłem obligacje GetBack (rok temu), choć nikt do mnie w tej sprawie nie telefonował.
I to jest odpowiedź na twoje „proste pytanie”.


Na tym mógłbym komentarz zakończyć, jednak pokrótce opiszę moją sytuację, dzięki czemu pokażę, że nie każdemu chciwość przesłania rozsądek, przypomnę też podstawowe zasady inwestowania w ryzykowne papiery (jak obligacje korporacyjne).
Akcje GetBack świadomie włączyłem do części obligacyjnej mojego portfela jako te bardziej ryzykowne, Tworząc tę część obligacyjną zdawałem sobie sprawę, że istniej ryzyko niewypłacalności emitenta (przy okazji przypominam, że od stycznia każdy nabywca obligacji musi to wiedzieć, gdyż nie można takiego produktu sprzedawać komuś, kto nie wypełnił ankiety adekwatności). Problemy z wypłacalnością (na razie nie dostałem odsetek za czwarty kwartał) spotkały mnie pierwszy raz (i jak na razie jedyny), na szczęście nie są dla mnie żadnym problemem, gdyś zdając sobie sprawę, że papiery GetBack są ryzykowne zainwestowałem w nie tylko trochę powyżej promila moich oszczędności, Oznacza to, że nawet w przypadku utraty całości tych środków stracę tylko ok. promila wartości mojego portfela. Nawet przy założeniu, że taki wypadek zdarzy się średnio raz w roku, to strata promila jest niezauważalna, całkowicie rekompensują ją dochody z pozostałej części.
boob
Ja jestem bardzo zadowolony z usług banku (Noble Banku). Od lat jestem klientem. Jednym słowem jeden z najlepszych banków. Oferuje to czego innym bankom brakuje.
Do mnie też dzwoniono w sprawie GetBacku (z Lions...) - ale odmówiłem.
Oczywiście sporo pieniędzy mam utopionych w GetBacku, ale na więcej już się nie skusiłem. I
Ja jestem bardzo zadowolony z usług banku (Noble Banku). Od lat jestem klientem. Jednym słowem jeden z najlepszych banków. Oferuje to czego innym bankom brakuje.
Do mnie też dzwoniono w sprawie GetBacku (z Lions...) - ale odmówiłem.
Oczywiście sporo pieniędzy mam utopionych w GetBacku, ale na więcej już się nie skusiłem. I jeżeli mam żal, to tylko do siebie. Cały czas analizowałem co się dzieje, ale GetBack nie informował do końca uczciwie i pomimo moich podejrzeń nie ustrzegłem się wpadki.
Teraz ważne jest by wszystko poszło w dobrym kierunku.
dian.thus odpowiada boob
Mowiac o chciwosci mialem glownie na mysli osoby ktore zrobily all in.
Mam nadzieje ze wszystkim sie ulozy i bedzie dobrze.
po_co
Nie w tym jest problem, że Ty czy inni daliście się naciąć, problem jest w tym że nikt poza wami nie ponosi odpowiedzialności za to.
zenet
Miałem propozycję z Lions Bank , ale była bardzo kulturalna, tylko propozycja i warunki
absolutnie żadnego wciskania. Przedstawiono i propozycję i jesli się zdecyduje miałem
zadzwonic i nic więcej

Powiązane: Konferencja WallStreet

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki