NBP deklaruje gotowość wsparcia dla Getin Noble Bank i Idea Bank

Narodowy Bank Polski zadeklarował gotowość natychmiastowego uruchomienia wsparcia płynnościowego w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów banków: Getin Noble Bank oraz Idea Bank - poinformował resort finansów w nocy po niedzielnym posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej (KSF) trwało kilka godzin. Jak informował wieczorem w TVP i TVP Info prezes Narodowego banku Polskiego Adam Glapiński, brali w nim udział przedstawiciele: NBP, resortu finansów, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Komunikat z posiedzenia KSF przekazało w nocy PAP Ministerstwo Finansów. Jak czytamy w nim, przedmiotem obrad było omówienie "aktualnej sytuacji banków: Getin Noble Bank SA oraz Idea Bank SA", czyli dwóch banków należących do biznesmena Leszka Czarneckiego.

"Członkowie Komitetu wysłuchali przedstawicieli obu banków, którzy poinformowali, że banki te podjęły stosowne działania i na bieżąco regulują zobowiązania wobec klientów" - napisano w komunikacie po posiedzeniu KSF. Jak dodano, "Narodowy Bank Polski zadeklarował gotowość natychmiastowego uruchomienia wsparcia płynnościowego w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów".

"Komitet Stabilności Finansowej przypomina, że oszczędności deponentów na rachunkach bankowych wraz z odsetkami są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości równowartości 100 tys. euro. Getin Noble Bank SA oraz Idea Bank SA są uczestnikami systemu gwarantowania depozytów" - czytamy w komunikacie.

"Wszystkie instytucje tworzące Komitet Stabilności Finansowej potwierdziły, że system finansowy jest stabilny. Jednocześnie prowadzą bieżący monitoring sytuacji i są gotowe do podjęcia niezbędnych działań wspierających stabilność systemu bankowego w ramach swoich kompetencji" - napisano w komunikacie.

"Gazeta Wyborcza" napisała w ostatni wtorek, że w marcu 2018 r. ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za około 40 mln zł - miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika. Leszek Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Po artykule w "GW" Chrzanowski złożył dymisję, a premier ją przyjął. O wszczęciu śledztwa poinformował we wtorek prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jako wstępną kwalifikację prawną przyjęto z art. 231 par. 2 Kodeksu karnego - przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią.

Według "GW" z nagrania, którego stenogram Czarnecki przekazał prokuraturze wraz z zawiadomieniem o przestępstwie, wynika, że Chrzanowski miał proponować mu następujące przysługi: usunięcie z KNF Zdzisława Sokala - przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - bo jest on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego (Getin Noble Banku i Idea Banku) przez państwo; złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł) oraz życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.

Pełnomocnik Czarneckiego, mec. Roman Giertych zapowiedział w sobotę, że w poniedziałek złoży w prokuraturze nagranie rozmowy biznesmena, właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego z ówczesnym szefem KNF Markiem Chrzanowskim i innymi przedstawicielami KNF, które zostało zrobione w lipcu br. Poinformował też o złożeniu drugiego zawiadomienia do prokuratury, które dotyczy "przestępstwa nadużycia uprawnień", ale wskazuje również "na możliwość istnienia zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było doprowadzenie do przejęcia banku Leszka Czarneckiego". (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ zm/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 5 marxs

hahaha po drobiazgach typu 500+,300+,mieszkanie + przyszła kolej na grubszą rzecz Wenezuela+, PIS całymi garściami czerpie wzory z bratniej Wenezueli ,Chaves i Maduro to dla PISiaków niedościgłe wzory PISy są zachwycone jak łatwo i gładko idzie w Wenezueli konfiskata firm,przedsiębiorstw,kopalń a nawet drobiazgu typu stragany czy mikro sklepiki pomysleli i doszli do wniosku dlaczego nie u nas w PISlandzie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 andrew_

W 2012 PBG po realizacji ogromnych kontraktów na budowę stadionów i autostrad ogłasza upadłość pociągając za sobą tysiące podwykonawców. W 2018 GetBack (ciekawostka - założony w 2012) traci płynność finansową co ma konsekwencje finansowe dla państwa jak i sporej części społeczeństwa. Potężne kwoty publicznych i prywatnych pieniędzy ciągle znikają a wyprane medialnie społeczeństwo szarpie się między sobą czy to wina PiS czy PO, nie widząc że oni sobie krzywdy nie zrobią. A przedstawienie trwa...:)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 maxverte

Czy NBP powiadomi nas , że ruszyła procedura natychmiastowego uruchomienia wsparcia płynnościowego w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów banków: Getin Noble Bank oraz Idea Bank ?

! Odpowiedz
16 24 karbinadel

Tak naprawdę, z bankami Czarneckiego nie działo się nic złego, dopóki za grzebanie przy nich nie zabrali się funkcjonariusze z nadania I Sekretarza KC PiS

! Odpowiedz
2 16 and00

No i nieprawda
Getin Holding sa z 15zł na 1,5zł spadł w 2012, potem trochę odbił, ale znowu zapikował i jak PiS obejmowało rządy był po 1zł z kilkoma groszami
Getin Noble Bank SA jeszcze w 2014 zaczął zjazd i w rok z 10zł doszedł do poniżej 2zł, tez za PO i PSL
Po prostu Czarnecki to taki chytry Janusz biznesu
Sprzedać 80 letniemu dziadkowi polisolokatę na 30 lat, to daje zysk, czyli jest OK

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 lelo1949

Twoje iq -50?

! Odpowiedz
0 4 lelo1949

Myśl troszkę karbit

! Odpowiedz
16 16 and00

Tylko że na razie to opieramy się na nagraniach gdzie Czarnecki wie że nagrywa i mówi tak jak potrzebuje, na wiele spraw brak, przynajmniej na razie, dowodów.
Czy jak nagram rozmowę z kolegą i specjalnie powiem mu jakieś głupoty, ale korzystne dla mnie, a za pół roku upublicznię nagranie to te głupoty będą prawdą?
Poza tym nie zapominajcie że Czarnecki był konfidentem, czyli donosicielem
No i historyjka o jego chciwości: sprzedać 80 latkowi 30 letnią polisolokatę

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 13 search

Wiem tylko jedno ze PIS trole w panice juz stoja przed bankami i kase wyciagaja a ty co tu robisz.
Osmiornica i mafia pis jest faktem, ochrona za harcz i dowod w nagraniu, czysty boszelwizm.
Poczytaj lepiej co Bierecki robil i piotrowicz to ci moze w glowie rozjasni.
Juz bym zrozumial jakbys przywolal afere z Belka i osmiorniczkami za 15 zlotych w sowie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 11 grzegorzkubik odpowiada search

„PIS trole w panice już stoja przed bankami” Trzeba mieć gładką korę mózgową by coś takiego napisać.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
IDEABANK 0,00% 2,09
2019-06-25 17:00:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil