REKLAMA

Premier Morawiecki przedstawił pięć nowych pomysłów rządu

2018-09-02 14:07
publikacja
2018-09-02 14:07

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w niedzielę pięć nowych propozycji programowych Prawa i Sprawiedliwości na wybory samorządowe. Koszt wszystkich rozwiązań wyniesie kilka miliardów złotych.

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

1. Termomodernizacja

Pierwszy punkt propozycji PiS to program termomodernizacji budynków oraz obniżka opłat za wywóz śmieci dla segregujących odpady.

"Pierwszy punkt jest o domu. Nazywamy go umownie +Ciepły dom, polski dom+ (...) To, co jest bolączką, zmorą zwykłych obywateli, to wysokie rachunki za ciepło, za energię. Dlatego rozpoczynamy i właśnie we wrześniu ruszamy z tym na wybory samorządowe, z największym programem termomodernizacji - +Ciepły dom+ - niższe rachunki, czystsze środowisko, zdrowsi ludzie" - powiedział szef rządu.

"Niższe rachunki za odpady, za śmieci. Chcemy udowodnić, że przy dobrej współpracy z dobrymi gospodarzami naszych małych ojczyzn będzie to możliwe. Dlatego wdrażamy program +segregujesz - płacisz mniej+. (...) Stworzymy specjalne programy preferencyjne dla spółdzielni mieszkaniowych, dla wspólnot, dla domów jednorodzinnych" - dodał premier.

Planowany koszt programu termomodernizacji to 100 mld zł w ciągu 10 lat - wynika z wpisu na oficjalnym profilu PiS na Twitterze.

"Program termomodernizacji domów. Niższe koszty, czyste powietrze i zdrowsi Polacy. Na ten program przeznaczymy 100 mld zł w ciągu 10 lat." - napisano na grafice załączonej do postu na oficjalnym profilu Prawa i Sprawiedliwości na Twitterze.

Wprowadzenie zachęt podatkowych dla termomodernizacji jest fragmentem rządowego programu Czyste Powietrze, który będzie realizowany w latach 2018-2029. Budżet całego tego programu to 103 mld zł, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

W projekcie nowelizacji ustawy autorstwa resortu finansów zaproponowano możliwość odliczenia 23 proc. wydatków termomodernizacyjnych, jednak nie może to być więcej niż 53 tys. zł. Ulga ma obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

W projekcie zaproponowano ulgę dla podatników, którzy rozliczają się według skali 19 proc., albo płacą podatek ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Będą oni mogli odliczyć od dochodu wydatki poniesione na termomodernizację. Jak podkreślono, propozycja dotyczy tych, którzy są właścicielami domów jednorodzinnych, a termomodernizacja została przeprowadzona na podstawie audytu.

Wprowadzenie ulgi zapowiedziała na początku czerwca br. szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska. Minister ogłosiła stworzenie instrumentu, który przez system podatku PIT zachęciłby do termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Podkreśliła wtedy, że ulga podatkowa będzie adresowana do tych, którzy "wcześniej nie korzystali z żadnych form pomocy państwa w rozwiązywaniu problemów związanych z termomodernizacją".

2. Najbliższa okolica, otoczenie

Drugi punkt propozycji przedstawionych przez Morawieckiego - "Najbliższa okolica, otoczenie" - to zwiększenie wydatków na domy seniora, pomoc dla osób starszych oraz budowa nowych otwartych stref aktywności.

Punkt "Najbliższa okolica" stworzony będzie, jak wskazał premier, "przede wszystkim z myślą o seniorach".

"Chcemy znacząco zwiększyć nasze wydatki, co najmniej dwukrotnie, na domy seniora (...) to będzie też pomoc, rehabilitacja dla osób starszych, które potrzebują. Działania o charakterze kulturalnym, nauka tańca (...)" - powiedział Morawiecki.

W ramach drugiej propozycji rząd zamierza przeznaczyć także, w ciągu "najbliższych paru lat", 500 mln złotych na nowe place zabaw, ośrodki sportowe, siłownie plenerowe, czy otwarte strefy aktywności.

3. Nowoczesna gmina

Trzecią propozycją PiS jest "Nowoczesna gmina". W ramach tego punktu rząd zamierza wdrożyć wart "miliardy złotych" program renowacji dworców, współfinansować remonty dróg i chodników wokół szkół oraz wesprzeć gminy, które będą chciały odbudowywać połączenia autobusowe.

"Zainwestujemy w (program renowacji dworców - PAP) miliardy złotych, żeby nasze dworce z powrotem były piękne, żeby ludzie cieszyli się również w małych miejscowościach, a nie tylko w tych wielkich" - powiedział Morawiecki.

"W tysiącach miejsc, gdzie nie ma jeszcze chodników do szkoły, będziemy współfinansować i przeznaczamy na to kolejne środki (...), żeby bezpieczna szkoła oznaczała również bezpieczną drogę do szkoły (...) Przeznaczymy dodatkowe dwa razy więcej środków dla tych gmin, które będą chciały odbudowywać połączenia autobusowe" - dodał.

4. 100 megabitów na 100-lecie niepodległości

Punkt czwarty propozycji PiS to program rozwoju sieci internetowej "100 megabitów na 100-lecie niepodległości" za 4 mld zł.

"Czwarty punkt, bardzo ważny, żeby dzieci, młodzież, wszyscy w mniejszych miejscowościach, na wsiach, mieli takie same szanse, jak młodzież z większych miast - to +100 megabitów na 100-lecie niepodległości+. Autostrady internetowe są dzisiaj tak ważne, jak autostrady A1, A2, A3, czy A4" - powiedział Morawiecki.

"To jest program, który wprowadza Polskę w wiek cyfrowy. (...) my w ciągu 3-4 lat, za 4 mld złotych, doprowadzimy szybki internet do wszystkich 20 tys. szkół i wszystkich gmin" - dodał.

Według wpisu na profilu twitterowym PiS, "ponad 20 tys. szkół, czyli praktycznie wszystkie szkoły" mają zostać objęte światłowodem do końca 2019 r.

5. Mieszkasz, decydujesz

Piąta propozycja PiS - "Mieszkasz, decydujesz" - to dopłaty do budżetów obywatelskich w samorządach w kwocie 300 mln zł.

"Piąty punkt nazwaliśmy umownie +mieszkasz, decydujesz+, czyli budżet obywatelski, by ludzie w samorządach mogli więcej decydować o tych budżetach. (...) Rząd Prawa i Sprawiedliwości wdrożył dla miast na prawach powiatu taką regulację, że 0,5 proc. budżetu musi być przeznaczone na budżet obywatelski. Chcemy, by teraz również mniejsze ośrodki, zarówno obszary miejsko-wiejskie, jak i wiejskie, także miały budżet obywatelski. W tym celu, żeby zachęcić, przeznaczymy nie 130 mln tylko 300 mln zł, by wspierać te gminy w budżetach obywatelskich" - powiedział premier.

"To jest pięć punktów, na które rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczy najwięcej środków, jakie kiedykolwiek władza centralna przeznaczyła na wsparcie samorządów" - podsumował Morawiecki.

W innej części wypowiedzi premier poinformował, że rząd "zakończył właśnie żmudne negocjacje" z Unią Europejską w sprawie płacenia przez duże firmy podatków w Polsce.

"(...) te wielkie firmy, które nie płaciły podatków, poprzez specjalną konstrukcję, będą płaciły teraz do budżetu pieniądze - 19 proc. podatku." - powiedział Morawiecki. (PAP Biznes)

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (23)

dodaj komentarz
annis
Emeryci zostali olani przez rząd PIS. Może niektórzy myślą, że emerytami zawiaduje o. Rydzyk i jak powie , że jest OK to pójdą głosować. NiE !. O emerytach ze starego portfela, nikt nie myśli, a było to pokolenie, które musiało odbudować cały kraj po wojnie. I obecnie PIS ładuje tylko w gnojary: 500+ dla każdego Emeryci zostali olani przez rząd PIS. Może niektórzy myślą, że emerytami zawiaduje o. Rydzyk i jak powie , że jest OK to pójdą głosować. NiE !. O emerytach ze starego portfela, nikt nie myśli, a było to pokolenie, które musiało odbudować cały kraj po wojnie. I obecnie PIS ładuje tylko w gnojary: 500+ dla każdego i bogatego, podręczniki darmo, 300zł dla każdego i jeszcze się namawia, że można wziąć kase i wydać na cokolwiek. A dla starszego figa. Panie Premierze mało kto chce chodzić do ośrodków zawiadywanych przez opiekę społeczną. To upokarzające. Niech PIS nie kpi sobie z siwych głów, bo dzięki tej polityce mają 500 -. Minus od tych 1350zł/ miesiąc za wieloletnią pracę!!! Jak się młode przyzwyczają, że im się wszystko należy bez pracy to PIS powinien zacząć już budować ale poprawczaki i więzienia, przydadzą się za kilkanaście lat.
pis_po_jedno_zlo
Punkt szósty, podatek 100% i redystrybucja dochodów, dla członków PIS 99%, a reszta po równo.
secundus
6. Podatek na fszystko!!!!!!!
jerzy.kopinski
Strach się bać… To o ile wrosną podatki, żeby zdobyć kasę na realizację tych obietnic? Czy może radosne zadłużanie przyszłych pokoleń nabierze takiego tempa, że światowa finansjera z zachwytu nie będzie mogła się nacmokać?
karbinadel
Pan premier zapomniał dodać: "Dziewczyny na traktory"
jkendy
Brzmi jak plan pięcioletni KC PZPR.
wektorwg
Brakuje tylko obietnicy że wybudują autostradę A1 z Gdańska do Łodzi i A2 z Poznania do Łodzi. Wszystkie te projekty są już dawno realizowane. Ale teraz Morawiecki chwali się osiągnięciami swoich poprzedników! Perspektywa 2020 się kończy! Potem będzie koniec Unijnych pieniędzy. Ale w tedy Pinokio powie jak wiele Brakuje tylko obietnicy że wybudują autostradę A1 z Gdańska do Łodzi i A2 z Poznania do Łodzi. Wszystkie te projekty są już dawno realizowane. Ale teraz Morawiecki chwali się osiągnięciami swoich poprzedników! Perspektywa 2020 się kończy! Potem będzie koniec Unijnych pieniędzy. Ale w tedy Pinokio powie jak wiele uczynił co to teraz można zacisnąć pasa! A suweren podskoczy z radości a 2023 zmiana władzy pod naporem niezadowolenia społecznego.
Matii wyląduje w jakimś Banku inwestycyjnym w nagrodę za długi których narobił!
Mam nadzieje że wtedy dojdzie do władzy człowiek który ogłosi niewypłacalność!
carlito1
Znowu same + :( ciekawe jakie ustawy znowu przepychaja tylnymi drzwiami znowu zwiększające inwigilacji, ucisk, podatki, i dobijanie przedsiębiorców.... Co do śmieci to nie segregownie tylko inwestycja w nowoczesne segregownie i spalarnie.... A i najważniejsze... Nic na 100% taniej nie będzie obniżą na śmieci dowalą Znowu same + :( ciekawe jakie ustawy znowu przepychaja tylnymi drzwiami znowu zwiększające inwigilacji, ucisk, podatki, i dobijanie przedsiębiorców.... Co do śmieci to nie segregownie tylko inwestycja w nowoczesne segregownie i spalarnie.... A i najważniejsze... Nic na 100% taniej nie będzie obniżą na śmieci dowalą więcej do wody...
silvio_gesell
Wszystkie punkty podnoszą wycenę nieruchomości.
silvio_gesell
Co tak naprawdę nic nie daje, a tylko efekt psychologiczny. Zmiana ilościowa a nie jakościowa. Jedyną jakościową zmianą tego rządu było 500+, czyli przywrócenie funkcji emitenta dzieciom, bo pieniądz to czas, a czas powstaje gdy rodzi się człowiek.

Powiązane: Wybory samorządowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki