REKLAMA

Pożar w katedrze Notre Dame może mieć związek z pracami renowacyjnymi

2019-04-15 19:28, akt.2019-04-16 13:47
publikacja
2019-04-15 19:28
aktualizacja
2019-04-16 13:47

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu został całkowicie ugaszony - poinformowano we wtorek.

Ogień objął wcześniej dach transeptu (nawy poprzecznej). Jak podaje agencja AFP, cytując przedstawiciela straży pożarnej, główna konstrukcja katedry została uratowana i w całości zabezpieczona.

Pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu ma "potencjalnie związek" z pracami renowacyjnymi budowli - podali strażacy. Ogień pojawił się w poniedziałek tuż przed godziną 19. Pożar udało się w poniedziałek do północy opanować na tyle, że strażacy podali, iż struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone, ugaszono go dopiero we wtorek. Dwie charakterystyczne wieże katedry i fasadę czołową także udało się uratować. Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire ocenił, że pożar spowodował "kolosalne szkody". Spłonął dach nad transeptem i długą nawą główną. Ocalała fasada zachodnia (główna), zdołano też wynieść najcenniejsze relikwie.

"Paryska Notre Dame to nasza historia, nasza literatura, nasz świat wyobrażony. To miejsce, w którym każdy z nas przeżył swe najważniejsze chwile" - oświadczył w wystąpieniu w poniedziałek późnym wieczorem prezydent Francji Emmanuel Macron. Wskazał, że w dzieło odbudowy będzie zaangażowana społeczność międzynarodowa. "Zaapeluję do niej o rozpoczęcie zbiórki funduszy na odbudowę katedry" - zaznaczył.

We wtorek rozpoczęła się też zbiórka funduszy we Francji - ogłosiła fundacja "Patrimoine" (dziedzictwo). Jeszcze w nocy François-Henri Pinault - najbogatszy człowiek we Francji, stojący na czele firmy Kering i grupy Artemis, ogłosił, że jego rodzina przeznacza 100 mln euro na odbudowę zniszczonej przez żywioł katedry.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zwrócił się do europosłów o przekazanie wynagrodzenia na odbudowę zniszczonej katedry. "Już dzisiaj umieścimy odpowiednią urnę, przy wyjściu z sali plenarnej będzie można odłożyć nasze dzisiejsze wynagrodzenie na ten cel, żeby wyrazić swoją solidarność i rozpocząć odbudowę tego, co będzie trzeba odbudować w katedrze" podkreślił.

Donald Tusk, który bierze udział w ostatnim w obecnej kadencji posiedzeniu Parlamentu Europejskiego, wyraził solidarność z narodem francuskim w obliczu tragedii w Paryżu. "Mówię to nie tylko jako przewodniczący Rady Europejskiej, ale też jako obywatel Gdańska w 90 proc. zniszczonego (podczas wojny - PAP), a potem odbudowanego. Chcę państwu powiedzieć, że również odbudujecie swoją katedrę" podkreślił.

Następnie zwrócił się do wszystkich 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. "Mówię te słowa z serca Europy, ze Strasburga: włączmy się w proces odbudowy" zaapelował Tusk.

W sfinansowaniu remontu ma pomóc UNESCO i... Polska. "Pan premier zapowiedział, że będziemy się chcieli zaangażować w tę odbudowę, że jest to obowiązek wszystkich Europejczyków" powiedziała wicepremier Beata Szydło. "Jesteśmy oczywiście gotowi wspomóc Francję przy odbudowie. Polska dysponuje wspaniałymi fachowcami w dziedzinie konserwacji zabytków" dodał wicepremier i minister kultury Piotr Gliński pytany, jak Polska może pomóc w odbudowie katedry. Na razie rząd czeka na sygnał z Francji. 

W średniowiecznej katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną celem uszczelnienia. Prace te wymagają ogromnego rusztowania, ponieważ konstrukcja wznosi się do 100 m wysokości. Według sieci społecznościowych mogło dojść do pożaru rusztowania.

/ fot. Benoit Tessier / Forum/Reuters

Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire powiedział, że pożar spowodował w katedrze Notre Dame "kolosalne szkody". 

Renowacja iglicy kosztująca 6 mln euro miała zostać ukończona w 2022 r. Słynna katedra podczas rewolucji francuskiej uległa zniszczeniom i splądrowaniu. W XIX wieku prace rekonstrukcyjne trwały 25 lat.

Z powodu pożaru odwołano emisję przemówienia prezydenta Emanuela Macrona do narodu, planowaną na poniedziałkowy wieczór. Sam Macron udał się na wyspę Ile de la Cite (tam mieści się słynna katedra) wraz z premierem Edouardem Philippe'em. Prezydent w tweecie napisał, że podziela "emocje całego narodu".

Paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru. 

Z całego świata płyną głosy wsparcia i współczucia dla Francji z powodu pożaru jednego z jej największych zabytków i symbolu chrześcijaństwa.

Stolica Apostolska jest w szoku z powodu pożaru katedry Notre Dame - ogłosił w poniedziałek rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti. Zapewnił o bliskości z mieszkańcami Paryża i francuskimi katolikami.

"Stolica Apostolska przyjęła z szokiem i smutkiem wiadomość o strasznym pożarze, który zniszczył katedrę Notre Dame, symbol chrześcijaństwa we Francji i na świecie" - oświadczył watykański rzecznik. Gisotti dodał: "Wyrażamy bliskość z francuskimi katolikami i ludnością Paryża i zapewniamy o naszych modlitwach za strażaków i za tych, którzy robią wszystko, by stawić czoła tej dramatycznej sytuacji".

/ fot. Stoyan Vassev / Forum/TASS

To straszne patrzeć na ten potężny pożar katedry Notre Dame w Paryżu - napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump. Swoje emocje wyraziła też pierwsza dama USA Melania Trump. Napisała na Twitterze: "Z bólem serca łączę się z ludem Paryżem po zobaczeniu zdjęć pożaru katedry Notre Dame. Modlę się o bezpieczeństwo wszystkich".

"Notre-Dame Paryża jest Notre-Dame całej Europy. Wszyscy jesteśmy dziś z Paryżem" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w reakcji na pożar w paryskiej katedrze Notre Dame. Pierwsza część tweetu Tuska jest po francusku, druga po angielsku: "Notre-Dame de Paris est Notre-Dame de toute lEurope. We are all with Paris today".

Tragedia dla ludzi wierzących, katastrofa dla światowej kultury i sztuki, przejmujące chyba dla wszystkich - tak o pożarze katedry Notre Dame w Paryżu napisał prezydent Andrzej Duda. "W marcu Saint-Sulpice, dziś Katedra Notre Dame. Tragedia dla ludzi wierzących, katastrofa dla światowej kultury i sztuki. Przejmujące chyba dla wszystkich..." - napisał na Twitterze prezydent.

"Brak słów. Na oczach całego świata pali się historia Francji, Europy, świata. W takich chwilach doceniamy prawdziwe znaczenie dziedzictwa i kultury. Dlaczego tylko wtedy? Wyrazy solidarności dla wszystkich Francuzów" - napisał w poniedziałek na Twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.(PAP)

klm/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (37)

dodaj komentarz
ares-
Kurka wodna tam samozapłon a ja mam problem z klasycznym rozpalaniem ogniska .
cwany_lis
A zatem drodzy moi bracia i siostry z francuskiej ziemi .... zaczęło się !!!
Nic nie zmieni się w Francji.
Po przejściu krwawej rewolucji (niestety następnej) w kościołach znów będą odprawiane msze,
Obecnie 80% z nich jest w niedziele zamkniętych. Drzwi zamknięte na głucho.
Próżno szukać wierzących.
A zatem drodzy moi bracia i siostry z francuskiej ziemi .... zaczęło się !!!
Nic nie zmieni się w Francji.
Po przejściu krwawej rewolucji (niestety następnej) w kościołach znów będą odprawiane msze,
Obecnie 80% z nich jest w niedziele zamkniętych. Drzwi zamknięte na głucho.
Próżno szukać wierzących....
Jak Francja Bogu
tak
Bóg Francji.

"Francjo, najstarsza córo Kościoła, co zrobiłaś ze swoim chrztem ...? "
prs
Macron - mam paczke zardzewialych gwozdzi w szopie - republika taka biedna... - chcesz???
Nie wiem czy sa we Francji cieśle jeszcze, ale jezeli sa to pewnie tak uzdolnieni jak ci co remontowali katedre, jak zolnierze ktorzy patrzeli by sie winska ochlac w winnicach a nie tam..bronic francji przed faszystowskimi niemcami i jak
Macron - mam paczke zardzewialych gwozdzi w szopie - republika taka biedna... - chcesz???
Nie wiem czy sa we Francji cieśle jeszcze, ale jezeli sa to pewnie tak uzdolnieni jak ci co remontowali katedre, jak zolnierze ktorzy patrzeli by sie winska ochlac w winnicach a nie tam..bronic francji przed faszystowskimi niemcami i jak ci strazacy co "uratowali co mogli"...
Tak ze gwozdzie mam dla ciebie w razie czego "bez łebków", jakbys chcial, by sie zaden "profesjonalny", afrykanski ciesla, do więźby dachowej przypadkiem na wieki wiekow nie przybił..
1a2b
Gliński! ty nie bądź taki wyrywny. Na biednego nie trafiło a poza tym jeżeli oni tego nie odbudują sami własnymi rękami to to właściwie nie ma sensu.
1a2b
I to pozwala sobie na taką bezczelność jeszcze przed wyborami. Juda powinien w geście solidarności zapalić świece hanukowe w Pałacu Prezydenckim.
prs
Prezydęt na twiterze:

U nas ludzie już się zgłaszają gotowi złożyć datki na odbudowę Katedry Notre Dame. Dziękuję za to, bo jestem przekonany, że odbudowa Katedry może stać się symbolem odbudowy Europy. Obbudowy Europy na jej prawdziwym, historycznym, judeo-chrześcijańskim fudamencie.

Wyszczegolniono
Prezydęt na twiterze:

U nas ludzie już się zgłaszają gotowi złożyć datki na odbudowę Katedry Notre Dame. Dziękuję za to, bo jestem przekonany, że odbudowa Katedry może stać się symbolem odbudowy Europy. Obbudowy Europy na jej prawdziwym, historycznym, judeo-chrześcijańskim fudamencie.

Wyszczegolniono - by bylo jasne - kto jest pierwszy, kto wazniejszy i kto wyzej siedzi..
dziki_losos
Szukałem na Twitterze u Macrona. Znalazłem u Dudy...
cwany_lis
Nie judeo chrześcijańskim
a chrześcijańskim fundamencie !!!
Prezydencie ! dlaczego takie konotacje ?
janek43
ostatni symbol tego że Francja ma coś wspólnego chrześcijaństwem zniszczony więc 6 milionów muzułmanów we Francji może ostatecznie przejąć ten kraj. Teraz postawią ogrodzenie i zakaz wstępu i 20 lat będzie udawany remont. Dopiero co Nowoczesna część Koalicji Europejskiej mówiła że państwo nie powinno przeznaczać ostatni symbol tego że Francja ma coś wspólnego chrześcijaństwem zniszczony więc 6 milionów muzułmanów we Francji może ostatecznie przejąć ten kraj. Teraz postawią ogrodzenie i zakaz wstępu i 20 lat będzie udawany remont. Dopiero co Nowoczesna część Koalicji Europejskiej mówiła że państwo nie powinno przeznaczać pieniędzy na remonty kościołów i niech księża sami sobie radzą czyli może i u nas niedługo coś spłonie jak wygrają.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki