REKLAMA

Pożar nowej opery w Kuwejcie. Futurystyczny budynek kosztował 770 mln USD

2017-02-07 12:07
publikacja
2017-02-07 12:07

W Kuwejcie doszło do przykrego w skutkach pożaru. Zapalił się dach nowej opery. Budynek został oddany do użytku raptem 3 miesiące temu i kosztował 770 mln dolarów.

Pożar budynku nowej opery w Kuwejcie / fot. Stephanie McGehee / Reuters

Do sporego pożaru doszło w stolicy Kuwejtu w poniedziałek. W płomieniach stanął dach Centrum Kulturalnego im. szejka Jabera Al-Ahmada. Do pożaru doszło w części oddalonej od teatru i sal muzycznych i, jak informuje kuwejcka agencja prasowa, na szczęście nikt nie został ranny. Strażacy gasili ogień z użyciem żurawi, aby móc sięgnąć do tytanowego dachu.

Futurystyczny obiekt pełni m.in. funkcję opery, która może pomieścić około 2000 widzów. W budynku znajduje się także teatr, sala muzyczna, centrum konferencyjne, biblioteka narodowa z cennymi dokumentami historycznymi oraz park.

Nowoczesna struktura budynku pokryta jest wzorami nawiązującymi do tradycyjnej muzułmańskiej architektury. Patronem opery jest szejk Jaber Al-Ahmed, trzeci emir Kuwejtu (licząc od uzyskania niepodległości kraju w 1961 r.).

Kuwejtczycy byli dumni z otwarcia największego tego typu obiektu kulturalnego w Zatoce Perskiej. Do inauguracji doszło w październiku 2016 r. Budowa pochłonęła 770 milionów dolarów. Występował tutaj m.in. słynny tenor Andrea Bocelli, a od czwartku miał być wystawiany słynny musical „Koty”.

Nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Wciąż jeszcze nie oszacowano strat po pożarze. Nie znane są również dokładne przyczyny wybuchu ognia.

MH

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~xyz
widać kultura wyższych lotów nie jest im pisana.
~wrr
Tytanowy dach ? Niektorym sie w d... poprzewracalo i nie wiedza na co many wydawac. A "uchodzcy wojenni " pchaja sie do Europy, bo taacy biedni Kuwejtczycy nie moga ich przyjac.
~szw
To może być blacha tytanowo-cynkowa. Żaden cud i zbytek. Jest trwała i u nas też powszechnie stosowana.
~zez odpowiada ~szw
po co cynkować tytan skoro jego powierzchnia szybko staje się pasywna tak jak powierzchnia aluminium?
~zez odpowiada ~zez
już się sam dokształciłem - w takiech blasze cynku jest 99% a tytanu coś koło 0,5% więc raczej powinno takie wyroby nazywać się blachą cynkową z domieszką tytanu :)
~endi odpowiada ~zez
pacz jakiś ty mundry ... Mój wychodek na działce jest pokryty taką blachą więc śmiało mogę mówić - mam tytanowysracz :)))
~zez odpowiada ~endi
czyli nowoczesność połączona z tradycją! :))
~mx
Istnienie opery jest niezgodne z prawem szariatu, stąd zapewne ten pożar - podpalenie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki