Pożar nowej opery w Kuwejcie. Futurystyczny budynek kosztował 770 mln USD

W Kuwejcie doszło do przykrego w skutkach pożaru. Zapalił się dach nowej opery. Budynek został oddany do użytku raptem 3 miesiące temu i kosztował 770 mln dolarów.

Pożar budynku nowej opery w Kuwejcie
Pożar budynku nowej opery w Kuwejcie (fot. Stephanie McGehee / Reuters)

Do sporego pożaru doszło w stolicy Kuwejtu w poniedziałek. W płomieniach stanął dach Centrum Kulturalnego im. szejka Jabera Al-Ahmada. Do pożaru doszło w części oddalonej od teatru i sal muzycznych i, jak informuje kuwejcka agencja prasowa, na szczęście nikt nie został ranny. Strażacy gasili ogień z użyciem żurawi, aby móc sięgnąć do tytanowego dachu.

Futurystyczny obiekt pełni m.in. funkcję opery, która może pomieścić około 2000 widzów. W budynku znajduje się także teatr, sala muzyczna, centrum konferencyjne, biblioteka narodowa z cennymi dokumentami historycznymi oraz park.

Nowoczesna struktura budynku pokryta jest wzorami nawiązującymi do tradycyjnej muzułmańskiej architektury. Patronem opery jest szejk Jaber Al-Ahmed, trzeci emir Kuwejtu (licząc od uzyskania niepodległości kraju w 1961 r.).

Kuwejtczycy byli dumni z otwarcia największego tego typu obiektu kulturalnego w Zatoce Perskiej. Do inauguracji doszło w październiku 2016 r. Budowa pochłonęła 770 milionów dolarów. Występował tutaj m.in. słynny tenor Andrea Bocelli, a od czwartku miał być wystawiany słynny musical „Koty”.

Nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Wciąż jeszcze nie oszacowano strat po pożarze. Nie znane są również dokładne przyczyny wybuchu ognia.

MH

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~xyz

widać kultura wyższych lotów nie jest im pisana.

! Odpowiedz
2 22 ~wrr

Tytanowy dach ? Niektorym sie w d... poprzewracalo i nie wiedza na co many wydawac. A "uchodzcy wojenni " pchaja sie do Europy, bo taacy biedni Kuwejtczycy nie moga ich przyjac.

! Odpowiedz
0 6 ~szw

To może być blacha tytanowo-cynkowa. Żaden cud i zbytek. Jest trwała i u nas też powszechnie stosowana.

! Odpowiedz
0 2 ~zez odpowiada ~szw

po co cynkować tytan skoro jego powierzchnia szybko staje się pasywna tak jak powierzchnia aluminium?

! Odpowiedz
0 3 ~zez odpowiada ~zez

już się sam dokształciłem - w takiech blasze cynku jest 99% a tytanu coś koło 0,5% więc raczej powinno takie wyroby nazywać się blachą cynkową z domieszką tytanu :)

! Odpowiedz
1 2 ~endi odpowiada ~zez

pacz jakiś ty mundry ... Mój wychodek na działce jest pokryty taką blachą więc śmiało mogę mówić - mam tytanowysracz :)))

! Odpowiedz
0 0 ~zez odpowiada ~endi

czyli nowoczesność połączona z tradycją! :))

! Odpowiedz
1 21 ~mx

Istnienie opery jest niezgodne z prawem szariatu, stąd zapewne ten pożar - podpalenie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil