REKLAMA

Powstanie bariera elektroniczna na polsko-rosyjskiej granicy

2022-02-17 13:00
publikacja
2022-02-17 13:00
Powstanie bariera elektroniczna na polsko-rosyjskiej granicy
Powstanie bariera elektroniczna na polsko-rosyjskiej granicy
/ MON

Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej rozpoczął wstępne prace związane z budową bariery elektronicznej na polsko-rosyjskiej granicy. System czujników i kamer powstanie wzdłuż wschodniej granicy - poinformowała PAP rzecznik Oddziału mjr Mirosława Aleksandrowicz.

"Trwają prace w terenie, gdzie weryfikujemy, jak będzie przebiegać perymetria (bariera elektroniczna - PAP) i typujemy obiekty, w których będą zainstalowane urządzenia do odbioru sygnałów. Chodzi o sygnały, które będą przekazywane bezpośrednio po nielegalnym przekroczeniu granicy przez osoby albo pojazdy" - powiedziała PAP rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz.

Program Modernizacji dla Straży Granicznej na lata 2022-2025 zakłada budowę tak zwanej perymetrii wzdłuż granicy wschodniej, m.in. na odcinku polsko-rosyjskim. Perymetria składać się będzie z czujników ruchu i kamer. System na odcinku służbowej odpowiedzialności Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG, nadzorować będą funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Obecnie Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej prowadzi prace koncepcyjne i planistyczne związane z budową perymetrii.

Jak przypomniała mjr Aleksandrowicz, obecnie na granicy polsko-rosyjskiej działa system 6 wież obserwacyjnych, które są rozmieszczone od zachodniej części od Braniewa do wschodniej części po Dubeninki. Straż graniczna ma także do dyspozycji pojazdy obserwacyjne, kamery termowizyjne, kamery do obserwacji w dzień i w nocy, gogle. W warmińsko-mazurskim oddziale służbę pełni ok. 1300 funkcjonariuszy.

Obecnie czynne są dwa drogowe przejścia z obwodem kaliningradzkim: w Bezledach i Grzechotkach. Zawieszony jest ruch w Gołdapi i Gronowie. Funkcjonariusze z wyłączonych z ruchu placówek skierowani są do ochrony zielonej granicy, a także do zabezpieczenia strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w Kętrzynie - powiedziała PAP rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. W kętrzyńskim ośrodku przebywa obecnie ok. 340 cudzoziemców, z których 270 to obywatele Iraku.

Polsko-rosyjska granica jest zamknięta dla ruchu turystycznego, przekraczać ją mogą m.in. Polacy wracający z Rosji do Polski i Rosjanie wracający do obwodu kaliningradzkiego.

Granica polsko-rosyjska (z obwodem kaliningradzkim - PAP) przebiega wzdłuż województwa warmińsko-mazurskiego. Długość granicy to ok. 200 kilometrów.

W ramach Programu modernizacji służb mundurowych na lata 2022-2025 Straż Graniczna planuje zbudowanie bariery elektronicznej na całej lądowej zewnętrznej granicy UE: z Rosją, Białorusią i Ukrainą.

autor: Agnieszka Libudzka

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (4)

dodaj komentarz
--__hubert__---__--__--__--__-
Tam powinien powstać mur + rów głęboki na 100 m i tak samo szeroki + pole minowe .
Dopiero po zmianie władzy na Kremlu może relacje się zmienią na chwile obecną nie ma na to szans.
antek10
Takie cos to juz dawno powinno być. Zwłaszcza że wschodni sąsiad zachowuje sie jak pijany menel co mu klient nie chciał dać 5 zeta na piwo
pstrzezek
"wstępne prace" ;) A to się obudzili

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki