REKLAMA

Powrót do lockdownu w Sofii. Po dwóch tygodniach od zniesienia ograniczeń

2021-03-16 16:40
publikacja
2021-03-16 16:40
Powrót do lockdownu w Sofii. Po dwóch tygodniach od zniesienia ograniczeń
Powrót do lockdownu w Sofii. Po dwóch tygodniach od zniesienia ograniczeń
fot. DIMITAR KYOSEMARLIEV / / FORUM/Reuters

Od piątku w stolicy Bułgarii Sofii ponownie będzie obowiązywać niemal całkowity lockdown. Zamknięte zostaną szkoły, restauracje i centra handlowe. Przyczyną powrotu do restrykcji jest bardzo poważny wzrost zakażeń koronawirusem i spowodowanych nim zgonów.

W Sofii od piątku przez co najmniej dwa tygodnie zamknięte będą przedszkola, szkoły, restauracje, centra handlowe, teatry, kina i siłownie - poinformował we wtorek szef stołecznego inspektoratu sanitarnego Danczo Penczew. Organizowanie przedstawień cyrkowych, na co zezwolił w poniedziałek minister zdrowia Kostadin Angełow, zostanie ponownie zakazane.

Wprowadzenie restrykcji spowodowane jest dużym wzrostem zakażeń SARS-CoV-2 i prawie wyczerpanymi możliwościami sofijskich szpitali do przyjęcia nowych pacjentów - tłumaczył Penczew. Przypomniał, że w ciągu ostatniej doby w Sofii odnotowano 1116 nowych infekcji. Zajętych jest 75 proc. miejsc w szpitalach, niepokojący jest fakt, że hospitalizowanych jest coraz więcej dzieci - dodał szef stołecznych służb sanitarnych. Jak zaznaczył, to właśnie powoduje konieczność zamknięcia przedszkoli i szkół dla młodszych uczniów.

W Bułgarii od 1 marca zniesiono praktycznie wszystkie ograniczenia przeciwepidemiczne, otwarto restauracje, kasyna, centra handlowe, siłownie. Jednocześnie liczba zakażeń zaczęła wzrastać i środowiska medyczne zaczęły coraz bardziej zdecydowanie opowiadać się za przywróceniem ograniczeń. Prawie wszystkie regiony kraju uznawane są za tzw. czerwoną strefę; tygodniowy wskaźnik nowych infekcji w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców wynosi tam ponad 200. Rząd nie wprowadził nowych restrykcji na terenie całego kraju, o ograniczeniach decydują władze regionalne. Obecnie w ponad połowie kraju przywrócono obostrzenia.

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii zdiagnozowano 4637 nowych infekcji koronawirusem, zmarło też 187 zakażonych osób. Od początku epidemii wykryto ponad 280 tys. infekcji, obecnie za aktywne uznaje się ponad 44 tys. Zmarło 11 472 chorych. Przeciwko Covid-19 zaszczepiono dotychczas ponad 340 tys. osób.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ adj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bha
Tylko DDM - Wszelki brak DDM, wszelakie krótkowzroczne luzowania covid niestety zaraz szybko negatywnie wykorzysta w danej populacji do dalszego w niej rozprzestrzeniania się. Niestety wiele krajów już to krótkowidztwo, łudzenie się przerabiało dość tragicznie my też już conajmniej 3 krotnie !!! i niestety końca niewidać Tylko DDM - Wszelki brak DDM, wszelakie krótkowzroczne luzowania covid niestety zaraz szybko negatywnie wykorzysta w danej populacji do dalszego w niej rozprzestrzeniania się. Niestety wiele krajów już to krótkowidztwo, łudzenie się przerabiało dość tragicznie my też już conajmniej 3 krotnie !!! i niestety końca niewidać tej lekcji cały czas braku zbiorowej odpowiedzialności i rozsądku.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki