REKLAMA

JLL: rekordowy popyt na powierzchnie magazynowo-przemysłowe w I pół.

2020-08-11 13:26
publikacja
2020-08-11 13:26
Stock Spirits

Popyt brutto na polskie powierzchnie magazynowo-przemysłowe wyniósł w pierwszym półroczu 2020 roku 2,2 mln mkw. - podała w raporcie firma JLL.

"Popyt brutto, który nie uwzględnia umów krótkoterminowych, osiągnął 2,2 mln mkw., co jest rekordowym rezultatem dla polskiego rynku magazynowego, jeśli chodzi o pierwszą połowę roku. Z kolei nowe umowy i ekspansje wyniosły o 30 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2019, zamykając się wynikiem blisko 1,7 mln mkw" - poinformował Tomasz Mika, dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych JLL w Polsce.

"Daje nam to mocne drugie miejsce pod względem popytu netto i co więcej – oznacza, że jesteśmy jedynym europejskim rynkiem, który może mówić o wzroście zapotrzebowania na powierzchnię magazynową rok do roku. Tak doskonały wynik jest szczególnie istotny w czasach globalnej niepewności gospodarczej wywołanej przez pandemię" - dodał.

Jak podano w raporcie, osiągnięcie tego rezultatu było możliwe dzięki transakcjom na dużą skalę, które stanowiły ponad 50 proc. całkowitego popytu netto. W pierwszej połowie roku odnotowano prawie 20 nowych umów najmu przekraczających 20 tys. mkw.

JLL podało, że za ponad 50 proc. popytu netto opowiadały okolice Warszawy, Górny Śląsk oraz Polska Centralna, a każdy z tych rynków przekroczył 200 tys. mkw. wynajętej powierzchni magazynowej. Sześć największych nowych transakcji dotyczyło najemców reprezentujących sektor handlowy, w tym branżę e-commerce. W rezultacie handel odpowiadał za około 45 proc. całkowitego popytu.

"Niewątpliwie taki wynik jest w dużej mierze zasługą dwóch umów najmu podpisanych przez jednego gracza e-commerce, który łącznie wynajął 270 tys. mkw. w zaledwie jednym kwartale. Pozostałymi najbardziej widocznymi sektorami byli operatorzy logistyczni oraz sektor produkcji" - poinformował Maciej Kotowski, konsultant w dziale badań rynku i doradztwa w JLL.

Według raportu, od stycznia do końca czerwca na rynek dostarczono ponad 1 mln mkw. powierzchni, a w realizacji pozostawało 1,8 mln mkw. Oznacza to, że Polska - po Holandii i Niemczech - znajduje się na trzecim miejscu w Europie pod względem nowej podaży.

Nowa podaż dotyczyła przede wszystkim okolic Warszawy (blisko 390 tys. mkw.), Wrocławia (ok. 225 tys. mkw.) oraz Górnego Śląska (prawie 195 tys. mkw.). W sumie w tych trzech lokalizacjach w pierwszym półroczu 2020 dostarczono ok. 75 proc. nowej powierzchni. Jak podano, łączne zasoby magazynowe w Polsce wynoszą prawie 20 mln mkw.

W pierwszej połowie roku sfinalizowano 20 transakcji o łącznej wartości prawie 1,2 mld euro. Jak podano w raporcie, magazyny odpowiadały za prawie 40 proc. całkowitego wolumenu inwestycji na rynku nieruchomości w pierwszym półroczu. Autorzy wskazali, że wartość transakcji w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku była wyższa niż jakikolwiek całoroczny wynik osiągnięty przed 2018 rokiem i spodziewają się, że druga połowa roku będzie równie intensywna.

Według danych JLL, czynsze utrzymały się na dotychczasowym poziomie. Warszawa i inne lokalizacje miejskie pozostały najdroższymi rynkami. W Warszawie czynsze bazowe wahały się między 4,3 a 5,25 euro/mkw./miesiąc. W pozamiejskich lokalizacjach w ramach Polski Centralnej stawki wynosiły 2,6-3,2 euro/mkw./miesiąc.

Średni współczynnik pustostanów w istniejących parkach wzrósł o 0,2 proc. w porównaniu do końcówki 2019 roku i wynosi obecnie 7,8 proc. (PAP Biznes)

sar/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki