REKLAMA
BADANIE

Ponad 15 mln osób rozliczyło się elektronicznie

2019-04-30 14:37
publikacja
2019-04-30 14:37

Wtorek jest ostatnim dniem na wysłanie i rozliczenie PIT-a za 2018 r., do tej pory ponad 15 mln osób zrobiło to przez system e-Deklaracje bądź Twój e-PIT - poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek.

Ponad 15 mln osób rozliczyło się elektronicznie
Ponad 15 mln osób rozliczyło się elektronicznie
/ YAY Foto

"Jak dotąd za pośrednictwem kanałów elektronicznych, przez system e-Deklaracje i poprzez usługę Twój e-PIT rozliczyło się ponad 15 mln osób, czyli zdecydowana większość podatników PIT" - powiedział Jurek. Przypomniał, że podatek dochodowy od osób fizycznych płaci około 25 milionów osób, choć - jak zaznaczył - część z nich to emeryci i renciści, których rozlicza organ rentowy. Dla porównania w zeszłorocznej akcji rozliczenia za 2017 r. drogą elektroniczną wysłano około 11,4 milionów różnych deklaracji PIT.

Rzecznik zapewnił, że system działa stabilnie - we wtorek nie jest tak obciążony, jak w poniedziałek, kiedy zainteresowanie było dużo większe. Jurek zachęca do skorzystania usługi Twój e-PIT, w ramach której administracja przygotowała rozliczenia osób składających PIT-37 i PIT-38. Podatnik może w systemie sprawdzić swoje rozliczenie, zaakceptować je, zmienić, nie zrobić nic, bądź odrzucić (w przypadku odrzucenie deklaracji trzeba się rozliczyć indywidualnie).

"Wtorek jest ostatnim dniem na rozliczenie PIT, także za pośrednictwem Twojego e-PIT-a. Od środy będzie można dokonywać korekt rozliczeń przygotowanych i automatycznie uwzględnionych przez administrację skarbową" - poinformował.

Zdaniem rzeczniczki prasowej Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu Małgorzaty Spychały-Szuszczyńskiej ten rok będzie rekordowy, jeżeli chodzi o zainteresowanie podatników elektronicznym PIT-em.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"W przypadku niektórych wielkopolskich urzędów skarbowych zeznania elektronicznie stanowią ponad 90 proc. wszystkich złożonych formularzy PIT" - poinformowała rzeczniczka we wtorkowym komunikacie.

Przypomniała, że w tym roku podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT- 37 i PIT-38 nie muszą się stresować, że nie zdążą z rozliczeniem PIT. Administracja skarbowa automatycznie przygotowała dla nich deklarację PIT w ramach nowej usługi Twój e-PIT. Podatnik, na stronie www.podatki.gov.pl, może sprawdzić lub zmienić swoje rozliczenie.

Jeśli nie skorzysta z usługi i nie wyśle zeznania, ani nie rozliczy się w żaden inny sposób, wówczas po 30 kwietnia przygotowane dla niego zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone. Znaleźć je będzie można w sekcji "Złożone dokumenty". W takiej sytuacji podatnik nadal będzie mieć jednak dostęp do usługi, gdzie po zalogowaniu będzie mógł np. zobaczyć swojego PIT-a, a w razie potrzeby złożyć korektę.

Jeśli z automatycznie zaakceptowanego zeznania podatkowego będzie wynikać niedopłata podatku – podatnik do 31 maja otrzyma o tym informację z urzędu skarbowego. Będzie mieć 7 dni od dnia jej doręczenia, aby wpłacić odpowiednią kwotę na konto urzędu skarbowego.

"Jeśli zaś z zeznania będzie wynikać nadpłata podatku, to skrócony dla elektronicznych zeznań termin do zwrotu, wynoszący maksymalnie 45 dni, będzie liczony od 1 maja br." - napisano w komunikacie.

Dodano, że na wstępnie przygotowane rozliczenie w ramach usługi Twój e-PIT podatnicy rozliczający się na innych formularzach (np. PIT-36, PIT-36L czy PIT-28) mogą liczyć już od przyszłego roku. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2018

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki