PIT po terminie. Jak złożyć skutecznie czynny żal - wzór i porady

Deklaracje PIT można składać już tylko do 30 kwietnia. Za niewywiązanie się z tego obowiązku fiskus może wyciągnąć poważne konsekwencje. Można złożyć tzw. czynny żal, który uchroni podatnika od kary.

(fot. Marian Zubrzycki / FORUM)

Jeśli nieuważny lub zapominalski podatnik w porę zorientuje się, że upłynął czas składania deklaracji PIT, może jeszcze uniknąć kary. Musi się jednak skontaktować z urzędem jako pierwszy, nim fiskus zapuka do jego drzwi.

Rozlicz PIT za 2018 rok przez internet. Zaciągnij Twój e-PIT przygotowany przez urzędników i sprawdź, czy nie ma w nim błędów. Dodaj potrzebne ulgi i odliczenia. Bezpłatny, prosty w obsłudze program pobierz na komputer lub wypełnij deklarację online. W ten sposób wyślesz swój PIT do urzędu skarbowego bez wychodzenia z domu.

Co to jest czynny żal?

Czynny żal to jedyny sposób na uniknięcie kary za nierozliczenie deklaracji PIT w wyznaczonym terminie. Jest to forma zawiadomienia urzędu o niewykonaniu obowiązku rozliczeniowego. Czynny żal sprawi, że unikniemy kary i zapłacimy jedynie zaległy podatek. Ogólnie rzecz ujmując, jest to przyznanie się do winy.

Czynny żal może dotyczyć również zaniedbań podatkowych takich jak m.in.:

  • nieopłacenie podatku,
  • brak ksiąg podatkowych lub nierzetelne ich prowadzenie,
  • nieterminowe złożenie rozliczenia podatkowego,
  • bezprawnym stosowaniem obniżonych stawek VAT.

Pismo, które podatnik składa w urzędzie, musi być przez niego podpisane. Powinien się w nim znajdować opis okoliczności związanych z „czynem zabronionym”. Dodatkowo nie uniknie się opłacenia wszystkich zaległości oraz złożenia zaległych deklaracji.

Nie możemy skorzystać z prawa do czynnego żalu w momencie, kiedy to urząd zgłosi się do nas pierwszy, ponieważ sam odkrył nieprawidłowości.

PIT po terminie – wzór pisma czynny żal

W chwili, gdy podatnik spóźnił się z rozliczeniem deklaracji PIT, może skorzystać z czynnego żalu i złożyć rozliczenie jak najszybciej. Bardzo ważne jest to, aby podać silne argumenty i powody, dlaczego nie zrobiliśmy tego w terminie. Skarbówka nie może odmówić przyjęcia kompletu dokumentów zawierających czynny żal. Każdy może złożyć taki dokument do swojego urzędu, gdy tylko wykryje jakąś nieprawidłowość. Nie ma ustalonego wzoru takiego dokumentu.

Pismo powinno zawierać:

  • dane urzędu, do którego docelowo ma trafić czynny żal,
  • dane podatnika,
  • miejscowość i datę złożenia pisma,
  • uzasadnienie,
  • podpis wnioskodawcy.

Kiedy czynny żal nie zadziała?

W niektórych sytuacjach złożenie czynnego żalu nie odniesie pożądanego skutku. Należą do nich:

  • podatnik został już wezwany w związku z popełnionym czynem zabronionym, a organy podatkowe uruchomiły postępowanie związane z popełnieniem przestępstwa,
  • podatnik jest w trakcie postępowania kontrolnego,
  • podatnik zorganizował grupę przestępczą lub nakłaniał inne osoby do popełnienia przestępstwa skarbowego.

Czynny żal a Twój e-PIT

Usługa Twój e-PIT może uratować w tym roku sytuację wielu zapominalskich. Nawet jeśli nie zaakceptujemy deklaracji PIT, zostanie ona uznana za złożoną. W gorszej sytuacji są ci, którzy uzyskiwali dochody z kilku źródeł lub osoby, które chcą zmienić swoje dane i skorzystać z ulg.

Joanna Leja

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 34 oklahoma_kid

"Czynny żal" - już samo to określenie mnie rozwala; pierdzistołkom sie najwyraźniej zapomniało z czyich pieniedzy wiodą swój marny żywot i kto de facto jest ich Panem

! Odpowiedz
1 8 konra74

Niestety większość obywateli Rzeczypospolitej jest tak stłamszonych i wytresowanych przez US że nawet nie dostrzegają niczego w takim upokarzającym i poniżającym określeniu. Obserwuję działanie administracji w Polsce i stosunek do obywateli i zastanawiam się czy aby żyję w państwie niepodległym...

! Odpowiedz
3 15 sel

Przecież w tym roku US same składają PITy? za podatników, a podatnik może go skorygować albo nic nie robić?

! Odpowiedz
2 12 specjalnie_zarejstrowany1

Ja zlozylem pare lat temu w maju i swiat sie jakos nie zawalil. Powiem wiecej - nic sie nie stalo.

! Odpowiedz
2 13 skasowane_konto

US was znajdzie to pewne, jak ktoś się nie rozliczył to na kolanach niech zasuwa jak pod Obraz NMP i błaga o litość Jaśnie nam maluczkim królującego Naczelnika US.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.