REKLAMA

PIT po terminie. Jak złożyć skutecznie czynny żal - wzór i porady

2019-04-25 05:58
publikacja
2019-04-25 05:58

Deklaracje PIT można składać już tylko do 30 kwietnia. Za niewywiązanie się z tego obowiązku fiskus może wyciągnąć poważne konsekwencje. Można złożyć tzw. czynny żal, który uchroni podatnika od kary.

fot. Marian Zubrzycki / / FORUM

Jeśli nieuważny lub zapominalski podatnik w porę zorientuje się, że upłynął czas składania deklaracji PIT, może jeszcze uniknąć kary. Musi się jednak skontaktować z urzędem jako pierwszy, nim fiskus zapuka do jego drzwi.

Rozlicz PIT za 2018 rok przez internet. Zaciągnij Twój e-PIT przygotowany przez urzędników i sprawdź, czy nie ma w nim błędów. Dodaj potrzebne ulgi i odliczenia. Bezpłatny, prosty w obsłudze program pobierz na komputer lub wypełnij deklarację online. W ten sposób wyślesz swój PIT do urzędu skarbowego bez wychodzenia z domu.

Co to jest czynny żal?

Czynny żal to jedyny sposób na uniknięcie kary za nierozliczenie deklaracji PIT w wyznaczonym terminie. Jest to forma zawiadomienia urzędu o niewykonaniu obowiązku rozliczeniowego. Czynny żal sprawi, że unikniemy kary i zapłacimy jedynie zaległy podatek. Ogólnie rzecz ujmując, jest to przyznanie się do winy.

Czynny żal może dotyczyć również zaniedbań podatkowych takich jak m.in.:

 • nieopłacenie podatku,
 • brak ksiąg podatkowych lub nierzetelne ich prowadzenie,
 • nieterminowe złożenie rozliczenia podatkowego,
 • bezprawnym stosowaniem obniżonych stawek VAT.

Pismo, które podatnik składa w urzędzie, musi być przez niego podpisane. Powinien się w nim znajdować opis okoliczności związanych z „czynem zabronionym”. Dodatkowo nie uniknie się opłacenia wszystkich zaległości oraz złożenia zaległych deklaracji.

Nie możemy skorzystać z prawa do czynnego żalu w momencie, kiedy to urząd zgłosi się do nas pierwszy, ponieważ sam odkrył nieprawidłowości.

PIT po terminie – wzór pisma czynny żal

W chwili, gdy podatnik spóźnił się z rozliczeniem deklaracji PIT, może skorzystać z czynnego żalu i złożyć rozliczenie jak najszybciej. Bardzo ważne jest to, aby podać silne argumenty i powody, dlaczego nie zrobiliśmy tego w terminie. Skarbówka nie może odmówić przyjęcia kompletu dokumentów zawierających czynny żal. Każdy może złożyć taki dokument do swojego urzędu, gdy tylko wykryje jakąś nieprawidłowość. Nie ma ustalonego wzoru takiego dokumentu.

Pismo powinno zawierać:

 • dane urzędu, do którego docelowo ma trafić czynny żal,
 • dane podatnika,
 • miejscowość i datę złożenia pisma,
 • uzasadnienie,
 • podpis wnioskodawcy.

Kiedy czynny żal nie zadziała?

W niektórych sytuacjach złożenie czynnego żalu nie odniesie pożądanego skutku. Należą do nich:

 • podatnik został już wezwany w związku z popełnionym czynem zabronionym, a organy podatkowe uruchomiły postępowanie związane z popełnieniem przestępstwa,
 • podatnik jest w trakcie postępowania kontrolnego,
 • podatnik zorganizował grupę przestępczą lub nakłaniał inne osoby do popełnienia przestępstwa skarbowego.

Czynny żal a Twój e-PIT

Usługa Twój e-PIT może uratować w tym roku sytuację wielu zapominalskich. Nawet jeśli nie zaakceptujemy deklaracji PIT, zostanie ona uznana za złożoną. W gorszej sytuacji są ci, którzy uzyskiwali dochody z kilku źródeł lub osoby, które chcą zmienić swoje dane i skorzystać z ulg.

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (9)

dodaj komentarz
patrykowski978
Kilka dni temu w serwisie Gazeta Polwiad czytałem jak młody koleś zrobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się sporo bogaci, a drugi staje się o wiele biedniejszy, trochę smutne ale tak prawda. Najlepiej poczytać w Google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.
marcinn89
Dziwaczne sytuacje się wyprawiają w tym kraju i na świecie. Kilka dni czytałem na blogu Kejti jak dziewczyna w ciągu jednego dnia zarobiła około 4000 zł w internecie, więc już mnie naprawdę nic nie zdziwi, gdzie zwykły człowiek musi przez cały miesiąc na taką sumę harować (najlepiej wpisać sobie w google blog kejti i sprawdzić). Dziwaczne sytuacje się wyprawiają w tym kraju i na świecie. Kilka dni czytałem na blogu Kejti jak dziewczyna w ciągu jednego dnia zarobiła około 4000 zł w internecie, więc już mnie naprawdę nic nie zdziwi, gdzie zwykły człowiek musi przez cały miesiąc na taką sumę harować (najlepiej wpisać sobie w google blog kejti i sprawdzić). Dziwne rzeczy się dzieją po tej pandemii i moim zdaniem będzie jeszcze gorzej dla niektórych.
marcinn89
Przedziwne sytuacje się dzieją w tej Polsce i na świecie. Jakoś kilka dni temu czytałem na blogu Kejti jak dziewczyna w jeden dzień zarobiła około 4000 złotych pracując przez internet w domu, więc już mnie nic nie zdziwi, gdzie zwykły człowiek musi calutki miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie w google blog kejti i zobaczyć).Przedziwne sytuacje się dzieją w tej Polsce i na świecie. Jakoś kilka dni temu czytałem na blogu Kejti jak dziewczyna w jeden dzień zarobiła około 4000 złotych pracując przez internet w domu, więc już mnie nic nie zdziwi, gdzie zwykły człowiek musi calutki miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie w google blog kejti i zobaczyć). Bardzo dziwne rzeczy się dzieją po tej burzy z wirusem i według mnie będzie jeszcze gorzej dla niektórych osób.
patrykowski978
Kilka dni temu na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody chłopak zrobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Jak widać na tym świecie raczej wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się o wiele biedniejszy, smutne ale taka rzeczywistość. Polecam poczytać w google, wpiszcie sobie Kilka dni temu na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody chłopak zrobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Jak widać na tym świecie raczej wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się o wiele biedniejszy, smutne ale taka rzeczywistość. Polecam poczytać w google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.
oklahoma_kid
"Czynny żal" - już samo to określenie mnie rozwala; pierdzistołkom sie najwyraźniej zapomniało z czyich pieniedzy wiodą swój marny żywot i kto de facto jest ich Panem
konra74
Niestety większość obywateli Rzeczypospolitej jest tak stłamszonych i wytresowanych przez US że nawet nie dostrzegają niczego w takim upokarzającym i poniżającym określeniu. Obserwuję działanie administracji w Polsce i stosunek do obywateli i zastanawiam się czy aby żyję w państwie niepodległym...
sel
Przecież w tym roku US same składają PITy? za podatników, a podatnik może go skorygować albo nic nie robić?
specjalnie_zarejstrowany1
Ja zlozylem pare lat temu w maju i swiat sie jakos nie zawalil. Powiem wiecej - nic sie nie stalo.
skasowane_konto
US was znajdzie to pewne, jak ktoś się nie rozliczył to na kolanach niech zasuwa jak pod Obraz NMP i błaga o litość Jaśnie nam maluczkim królującego Naczelnika US.

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2018

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki