REKLAMA

Jak zapłacić podatek do urzędu skarbowego?

Ewelina Czechowicz2018-11-07 13:40, akt.2021-02-16 08:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2018-11-07 13:40
aktualizacja
2021-02-16 08:45

Przelew podatku do urzędu skarbowego obecnie w większości przypadków powinien zostać dokonany na indywidualny mikrorachunek. Wygenerowanie indywidualnego numeru mikrorachunku to prosty proces, który nie powinien sprawiać problemów. Które podatki płacimy na mikrorachunek a które w inny sposób, tłumaczymy w poniższym artykule.  

Kiedy z deklaracji PIT (np. PIT-37) wynika, że doszło na naszym koncie do nadpłaty podatku, można się tylko cieszyć – urząd skarbowy zwróci nam te środki i to w zasadzie bez konieczności naszego udziału. Niestety zdarza się, że zamiast nadpłaty występuje niedopłata podatkujak wtedy zatytułować prawidłowo przelew, żeby pieniądze dotarły do US?

fot. / / YAY Foto

Jak zapłacić niedopłatę podatku w PIT?

Niedopłata podatku w deklaracji PIT-37 pojawia się wtedy, gdy podatek należny naliczony przez urząd skarbowy jest wyższy niż suma zaliczek pobranych przez płatnika (najczęściej pracodawcę) na poczet podatku dochodowego.

Niedopłatę podatku PIT należy rozliczyć do 30 kwietnia danego roku kalendarzowego. Należność powinna zostać wpłacona na wygenerowany wcześniej numer mikrorachunku. 

Mikrorachunek podatkowy

Od 1 stycznia 2020 r. wpłaty z tytułu PIT, należy dokonywać wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy). Od 1 stycznia 2020 r. zarówno podatnicy jak i płatnicy opłacają podatki PIT, CIT i VAT na wygenerowane wcześniej przez siebie mikrorachunki.

Aby wygenerować swój indywidualny numer rachunku podatkowego można skorzystać z generatora na stronie www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku podatkowego. Można go też otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym. 

Żeby wygenerować swój numer konta służący do przelewów do urzędu skarbowego należy podać:

- PESEL w przypadku osób fizycznych

- NIP w przypadku przedsiębiorców lub organizacji

Raz wygenerowany numer rachunku jest przypisany do podatnika, bez bez względu czy zmieni on miejsce zamieszkania, właściwość urzędu skarbowego czy nazwisko. Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT przestały być aktywne  31 grudnia 2019 r.

Przelew podatku PIT do US

Proces zlecania przelewu na uregulowanie niedopłaty podatku jest bardzo prosty, jeśli zlecamy go samodzielnie w bankowości internetowej. W bankach służy do tego specjalny typ przelewu, nazywany najczęściej „przelewem podatkowym” lub po prostu „przelewem do US”. Wybierając te opcję, system bankowy większość czynności wykona za nas.

Przede wszystkim, po wybraniu tej opcji, należy wskazać w systemie jakiej deklaracji dotyczy przelew (np. PIT, VAT)

Zleceniodawca będzie musiał jedynie uzupełnić informacje dotyczące tego z jakiego identyfikatora podatkowego chce skorzystać (PESEL, NIP, REGON lub inny dokument) i podać jego numer. Następnie pozostaje już tylko wpisać odpowiednią kwotę w elektronicznym blankiecie przelewu i transakcja zostanie zlecona.

Przelew podatku VAT lub CIT do US

Analogicznie proces wygląda w przypadku przelewu podatku VAT  i CIT do US. Wtedy na rozwijanej liście deklaracji podatkowych wybieramy odpowiednią deklarację VAT zamiast deklaracji PrIT. Dalsza ścieżka postępowania jest taka sama, jak w przykładzie powyżej – podatnik musi wskazać jedynie identyfikator i kwotę podatku do zapłaty przelewem na swój indywidualny mikrorachunek. 

Co kiedy nie można wykonać przelewu internetowego do Urzędu Skarbowego?

Jeśli jednak ktoś nie chce lub nie może uregulować niedopłaty podatku PIT/VAT przelewem internetowym, może zlecić przelew na poczcie, tylko nieliczne urzędy skarbowe posiadają jeszcze obsługę kasową gdzie można dokonać zapłaty podatku. 

Wypełniając przelew na poczcie należy podać takie dane jak:

  • numer mikrorachunku
  • kwota niedopłaty podatku,
  • dane identyfikacyjne podatnika (imię, nazwisko, adres i identyfikator podatkowy – NIP lub PESEL w przypadku PIT),
  • okres rozliczeniowy  oraz symbol formularza lub płatności (np. PIT-37).

Tak wypełniony druk przelewu podatkowego należy wraz z odliczoną kwotą złożyć w oknie pocztowym lub kasowym. Data stempla pocztowego złożona na druku będzie stanowiła termin zapłaty, co oznacza, że możemy tego dokonać ostatniego dnia na uregulowanie należności podatkowych.

Podatki których nie należy wpłacać na mikrorachunek

Mikrorachunek służy do regulowania należności z PIT, CIT i VAT. Do opłacania innych podatków (cła, akcyzy czy podatku od czynności cywilnoprawnych) służą dotychczasowe numery rachunków wskazane przez urzędy skarbowe. W sytuacji, kiedy np. podatnik przeleje podatek od czynności cywilnoprawnych lub akcyzę musi to zgłosić się do swojego urzędu skarbowego i tam wyjaśniać sprawę.

Ewelina Czechowicz
Ewelina Czechowicz
redaktor Bankier.pl

Prawnik. Doświadczenie zawodowe zdobywała w jednej z największych wrocławskich spółek giełdowych (2008-2017), gdzie zajmowała się dochodzeniem odszkodowań, była Kierownikiem Działu Oceny i Uzupełnienia Spraw, Kierownikiem Działu Kolizji Drogowych. W latach 2012-2015 Zastępca Kierownika Departamentu Szkód Korporacyjnych jednej z największych kancelarii prawnych na Dolnym Śląsku. Pracownik Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2018-2020. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. W swoich publikacjach na łamach Bankier.pl i PIT.pl porusza tematykę prawno-podatkową oraz dotyczącą odszkodowań.

Tematy
Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Komentarze (1)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki