REKLAMA
WAŻNE

Polskie weto ma zaszachować Brukselę

2022-01-26 15:00
publikacja
2022-01-26 15:00
Polskie weto ma zaszachować Brukselę
Polskie weto ma zaszachować Brukselę
fot. MARCIN BANASZKIEWICZ / / FORUM

Zbigniew Ziobro występuje do rządu o zablokowanie kolejnego rozporządzenia Unii jako formy nacisku na nią w sprawie wypłat z Funduszu Odbudowy - donosi w środę "Rzeczpospolita".

Jak podaje dziennik, chodzi o projekt rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (UE, Euratom) 2020/2093 określające wieloletnie ramy finansowe na lata 2021–2027. "Przyjmując budżet unijny na lata 2021–2027, zadeklarowano, że zostaną wprowadzone nowe zasoby własne UE, które pozwolą na spłatę Funduszu Odbudowy. Najnowszy projekt jest realizacją tej zapowiedzi" - wskazuje gazeta.

"Rozumowanie autorów pomysłu (nie tylko Zbigniew Ziobro aspiruje do jego autorstwa) jest takie, że wieloletnie ramy nie przewidują zabezpieczenia na spłatę Funduszu Odbudowy, a kolejne ramy, które będą przyjmowane w 2027 r., muszą mieć już takie środki. Jednak rynki finansowe chcą mieć wcześniej gwarancje, dlatego Bruksela proponuje, by spłatę zacząć od 2024 r. (15 mld euro rocznie). UE zależy też na tym, że gdyby przeciągały się negocjacje kolejnej siedmiolatki, budżet w 2028 r. i kolejnych latach byłby wykonywany na budżecie z 2027. Takie rozwiązanie daje rynkom finansowych pewną gwarancję na spłatę FO, nawet gdyby w przyszłości ktoś wetował budżet. I to ma być okazja dla Polski, ponieważ bez zgody Polski cała koncepcja FO się posypie" - czytamy.

"Polska nie ma z tego instrumentu wypłacanych funduszy, a KE proponuje w nowym rozporządzeniu, by pieniądze z systemu rozliczeń (ETS), na którym traci najwięcej Polska, trafiały w części bezpośrednio do budżetu UE. Oznacza to, że UE chce, żeby Polacy, płacąc gigantyczne ceny za prąd, płacili za Fundusz Odbudowy dla innych krajów UE, pomimo że sami z niego nie korzystają. Dlatego MS zaproponowało w konsultacjach rządowych twardą deklarację Polski o zawetowaniu tej propozycji, dopóki nie zostaną Polsce wypłacone należne pieniądze oraz zakończą się negocjacje w sprawie Fit For 55 uwzględniające przyjmowanie pakietu drogą jednomyślności" – mówi cytowany przez "Rz" Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

"To naiwna próba przymuszenia w myśl zasady: korzystamy, to popieramy, nie korzystamy, to blokujemy, a sprawa jest bardziej skomplikowana, nawet jeśli jest rozstrzygana jednomyślnie. Bruksela, jak się to działo wcześniej, znajdzie alternatywne wyjście, a Polska w imię doraźnych interesów, obok zarzutów o praworządność, pokazałaby, że nie umie funkcjonować we wspólnocie państw" - ocenił w rozmowie z gazetą prof. Robert Grzeszczak, specjalista od prawa unijnego z UW.(PAP)

mm/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (23)

dodaj komentarz
zosia3005
Min. Ziobro chyba zapomniał , że mamy wroga u bram ??! Albo sprawdza cierpliwość sojuszników , albo - delikatnie rzecz ujmując - ma zbyt małą wyobraźnię. Panie Premierze ... co Pan na to ?
jjmm2u
"na którym traci najwięcej Polska" akurat Polska zyskała najwięcej w tamtym roku 25,2 mld, więcej nawet od Niemiec.
qwertas
Skąd te wyliczenia? Liczby wyssane z palca.
dziadekjarek odpowiada qwertas
A ty j
koperytko
Wariaci z PE będa omijac prawo lawirowac aby w Polsce do koryta dostała sie partia przygłupów z Tuskiem jako premierem. Nie da się kopac z koniem - zakładam ze do wyborów 2023 roku Polska nie zobaczy ani jednego EURO i w tym momencie należy przestać płacic składki i wymówic ETS. Te 2 kwestie trzeba dać pod referendum ogólnopolskim Wariaci z PE będa omijac prawo lawirowac aby w Polsce do koryta dostała sie partia przygłupów z Tuskiem jako premierem. Nie da się kopac z koniem - zakładam ze do wyborów 2023 roku Polska nie zobaczy ani jednego EURO i w tym momencie należy przestać płacic składki i wymówic ETS. Te 2 kwestie trzeba dać pod referendum ogólnopolskim aby zamknąc ... totalsom
dziadekjarek
Wystarczy wykonać wyroki tsue pisarzu…
Ale w sumienie 2023 zbyniu będzie się ewakuował na Madagaskar
zosia3005
"Zaszachować Brukselę" ... przedstawiony pomysł mało mi się kojarzy z szachami ... raczej z innym słowem na sz........ i mówią o tym w Ministerstwie Sprawiedliwości .... no, no .. ! Może lepiej zagrać w te szachy z koniem , który ma skrzydła i lata ... Bruksela to inny poziom
demeryt_69
Bruksela to inny poziom - tak, to POziom zdrady i szamba moralnego :)

uorenbufet
No ale o co Pani chodzi?Popisała sie Pani erystycznie ale nie wiadomo co chciała przekazac.
zosia3005 odpowiada uorenbufet
To chyba oczywiste. Min. Ziobro ma to do siebie ( jak wielu członków rządu ) , że zaprzecza prawdziwym intencjom np. temu ze nie chce wyprowadzić Polski z UE ( a jak koń wygląda każdy widzi ) - to po pierwsze . Po drugie - robienie UE "na złość" to dziecinada a przy tym dla nas obecnie niestety niebezpieczna gra . Po trzecie To chyba oczywiste. Min. Ziobro ma to do siebie ( jak wielu członków rządu ) , że zaprzecza prawdziwym intencjom np. temu ze nie chce wyprowadzić Polski z UE ( a jak koń wygląda każdy widzi ) - to po pierwsze . Po drugie - robienie UE "na złość" to dziecinada a przy tym dla nas obecnie niestety niebezpieczna gra . Po trzecie - złośliwa taktyka , o której się w dodatku trąbi wszem i wobec ... to oczywista lipa ... bo przecież nie poważna dyplomacja na poziomie światowym ( np. UE czy USA ) ! Z grubsza tyle, pozdrawiam

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki